Anonym bruker Skrevet 3. mai 2012 #1 Skrevet 3. mai 2012 Oj, oj, oj... Nå vet jeg at jeg banner i kirken. En krass overskrift for å få dere til å våkne og bli med i diskusjonen. Er det riktig at unge personer i dag blir uføretrygdet, røyker og driver dank. Jeg kjenner flere. De sliter kanskje noe med sosialangst, men ikke mer enn at de fint går på butikk og handler, møter og snakker med folk og klarer absolutt fint å dra på byen og drikke seg full i helgene.. Jeg er selvsagt helt FOR at vi skal ha det velferdssamfunnet vi nå har. Men det burde vel absolutt settes litt krav. Kjenner jeg blir litt irritert på at penger som de får, av oss andre, blir brukt til røyking og andre tullete ting. Jeg mener det er goder som en skal jobbe litt ekstra for å unne seg. Husker jeg selv i starten på jobb karrieren. Fikk spørsmål om ekstravakt. Tenkte da at Nå skulle jeg kjøpe den buksen jeg hadde siklet på. En bonus til meg selv. Så snakker jeg da med disse unge uføretrygdede som klager seg over at de sitter smått i det. Har ikke råd til å kjøpe ungene skikkelig utetøy til barnehagen. Dette sier de mens de puffer en grå sky av røyk ut i luften, INNE, der som barnet bor.... Burde vi ikke sette ned foten og ha noen grenser??
bradyhhh Skrevet 3. mai 2012 #2 Skrevet 3. mai 2012 Jeg er enig i at det er irriterende når røykere/snusere klager over at de ikke har råd til ditt og datt når de kunne hatt en ekstra tusenlapp eller to hvis de hadde sluttet. SPESIELT hvis det går utover barna! Men nå er det engang sånn at det er nok utrolig vanskelig å slutte, og jeg tror nok de fleste som røyker eller ei er enig i at barn og røyk er ikke bra kombinasjon. Men synes ikke de skal få mindre utbetalt av den grunn, for er sikker på at mange der ute som prioriterer feil med penger og og sløser de bort på andre ting og vips så var du blakk og har ikke råd til det du engentlig trengte. folk må få bruke pengene sine på det de vil, og jeg er sikker på at alle foreldre, røykere eller ikke vet at hvis det er noe viktig barna deres trenger så vil de prioritere dette:)
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2012 #3 Skrevet 3. mai 2012 Enig i at det er helt uforsvarlig å røyke rundt barn, særlig inne! Men alvorlig talt, denne type retorikk syns jeg ingenting om. Det at en gruppe i samfunnet skal mobbes, og stigmatiseres slik! Røykere betaler i det minste flerfoldige millioner pga avgifter på tobakk, noe den norske stat tjener grovt på. Den type retorikk HI driver man fint snus til andre sårbare grupper: Feite folk f.eks - de blir ofte uføretrygdet grunnet helserelaterte problemer som leddproblemer, grunnet at de ikke klarer å slutte å putte mat i munnen. Kanskje vi skal gradere pengene de får så de ikke eter seg ihjel? Hva tenker du om dette forslaget HI?
Anonym bruker Skrevet 3. mai 2012 #4 Skrevet 3. mai 2012 Ja, overvektige koster også samfunnet millionervis av kroner. Og mange av de, ikke alle, har kunnet forhindre dette! Det burde vert strengere regler for selvpåført skade, mener jeg. På den måten kan de som lever sunt og bidrar i samfunnet få tilbake litt i goder. Da hadde flere strebet til å ha den livsstilen.. Hvorfor skal liksom noen som har levd et sunt liv, og bidratt i samfunnet i form av skatt, ikke få en kreftvaksine som kan forlenge livet deres, fordi den er for dyr? Mens en overvektig person får medisiner på blå resept, både for blodtrykk, leddgikt, stoffskifte gjennom hele livet. En kolser koster samfunnet millioner av kroner fordi de har forpestet lungene sin i alle de år, selv om de visste faren. Det er noe som er forferdelig urettferdig. Folk som fortjener det mer, og ja, det mener jeg, - står i kø og ikke får den hjelpen de trenger, før det er for sent. Mens andre lever på andre, selv om de fint kunne bidratt i samfunnet på en eller annen måte, men regelrett ikke gidder.. Men penger får de... Jeg skjærer her ikke alle over en kam, slik det kan virke på deres innlegg at jeg gjør. Det er mange som trenger det, og de skal få det. Men er det bare jeg som kjenner folk som lever på skattepengene våres, og fint kunne klart seg i en eller annen jobb?? Jeg har selv vert røyker, faktisk i 15 år før jeg sluttet, og opplevd hvor lett det faktisk var å slutte... Derfor forstår jeg ikke at noen kan prioritere på denne måten, og det irriterer meg, fordi mine skattepenger blir brukt til slikt tull!!! Jeg brukte penger som var til overs, av mine egne inntjente penger! Og ja, det er mange som prioriterer røyken sin foran ting til barna sine. De får skoene til 150kr som ikke er vanntette, fremfor de til 299. Fordi mellomlegget må brukes til tobakk.. Penger til røyken er en selvfølge og er ikke med i det budsjettet som kan brukes til diverse, som klær til barna og annet utstyr. Pengene skulle vært øremerket... ønsker de å røyke, jah, så finn ej godt betalt jobb så de har råd til det! Vet jeg tråkker på manges tær nå, men det får så være. Jeg syns rett og slett ikke samfunnet er rettferdig! Vi skulle alle tatt lærdom av denne mannen her: http://www.vg.no/nyheter/innenriks/artikkel.php?artid=10079130 Enkelte mener visst det kun er funskjonshemmede som kan si som han sier. Kun røykere får hetse røykere. Kun overvektige kan kalle seg selv fete. Kun mørke kan kalle seg mørke. (mens de selv kan si det de vil om hvite) Mobbing og rasisme er to missbrukte ord i samfunnet. En kan jo ikke tørre åpne kjeften lenger mot personer som enten skader seg selv, eller er "late" og ikke gidder jobbe- det er jo mobbing... HI
Anonym bruker Skrevet 4. mai 2012 #5 Skrevet 4. mai 2012 Ja, overvektige koster også samfunnet millionervis av kroner. Og mange av de, ikke alle, har kunnet forhindre dette! Det burde vert strengere regler for selvpåført skade, mener jeg. På den måten kan de som lever sunt og bidrar i samfunnet få tilbake litt i goder. Da hadde flere strebet til å ha den livsstilen.. Hvorfor skal liksom noen som har levd et sunt liv, og bidratt i samfunnet i form av skatt, ikke få en kreftvaksine som kan forlenge livet deres, fordi den er for dyr? Mens en overvektig person får medisiner på blå resept, både for blodtrykk, leddgikt, stoffskifte gjennom hele livet. En kolser koster samfunnet millioner av kroner fordi de har forpestet lungene sin i alle de år, selv om de visste faren. Det er noe som er forferdelig urettferdig. Folk som fortjener det mer, og ja, det mener jeg, - står i kø og ikke får den hjelpen de trenger, før det er for sent. Mens andre lever på andre, selv om de fint kunne bidratt i samfunnet på en eller annen måte, men regelrett ikke gidder.. Men penger får de... Jeg skjærer her ikke alle over en kam, slik det kan virke på deres innlegg at jeg gjør. Det er mange som trenger det, og de skal få det. Men er det bare jeg som kjenner folk som lever på skattepengene våres, og fint kunne klart seg i en eller annen jobb?? Jeg har selv vert røyker, faktisk i 15 år før jeg sluttet, og opplevd hvor lett det faktisk var å slutte... Derfor forstår jeg ikke at noen kan prioritere på denne måten, og det irriterer meg, fordi mine skattepenger blir brukt til slikt tull!!! Jeg brukte penger som var til overs, av mine egne inntjente penger! Og ja, det er mange som prioriterer røyken sin foran ting til barna sine. De får skoene til 150kr som ikke er vanntette, fremfor de til 299. Fordi mellomlegget må brukes til tobakk.. Penger til røyken er en selvfølge og er ikke med i det budsjettet som kan brukes til diverse, som klær til barna og annet utstyr. Pengene skulle vært øremerket... ønsker de å røyke, jah, så finn ej godt betalt jobb så de har råd til det! Vet jeg tråkker på manges tær nå, men det får så være. Jeg syns rett og slett ikke samfunnet er rettferdig! Vi skulle alle tatt lærdom av denne mannen her: http://www.vg.no/nyh...?artid=10079130 Enkelte mener visst det kun er funskjonshemmede som kan si som han sier. Kun røykere får hetse røykere. Kun overvektige kan kalle seg selv fete. Kun mørke kan kalle seg mørke. (mens de selv kan si det de vil om hvite) Mobbing og rasisme er to missbrukte ord i samfunnet. En kan jo ikke tørre åpne kjeften lenger mot personer som enten skader seg selv, eller er "late" og ikke gidder jobbe- det er jo mobbing... HI Jeg er faktisk litt enig med deg, skal jeg være ærlig! Hvertfall det siste du sier, man kan ikke si noe i dag uten å fornærme en eller annen! Men samtidig, så er det veldig vanskelig å lage regler som er rettferdige for alle, det vil bli urettferdigheter for noen uansett hvordan man gjør det..
Anonym bruker Skrevet 6. mai 2012 #6 Skrevet 6. mai 2012 Ja, du er inne på mye sannhet der.... Men det er veldig lett å tråkke folk på tærne!
Netti*** Skrevet 6. mai 2012 #7 Skrevet 6. mai 2012 Leste ikke alle svar... Men irriterer meg også over prioriteringene til enkelte. De klarer ikke jobbe men driver med alt mulig annet. I tillegg kan de være på byen hver helg, men ringer barnevernet og sier de må betale strømregningen fordi det er til barnets beste. Har en god bekjent som jobber i barnevernet og dere skulle bare vist hva enkelte mødre mener de skal gjøre for barna deres, hva de skal betale osv... Skammelig. Har du ikke råd til strøm så skal man virkelig slippe møte deg ute både fredag og lørdag full som en dupp med røyken i munnviken...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå