Gå til innhold

Blir klesvaska skikkelig rein på 60 grader?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Skulle sette den på 95, men har ikke hodet helt skrudd på for tiden. Masse kjøkkenkluter, vaskekluter osv...

 

Litt angst for basselusker på snuppa sine kluter, siden hun stort sett går på antibiotika hele tiden...

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Klesvasken vår ser da ut for å bli ren på bare 40 grader den... Men håndklær osv vasker vi på 60 grader. Om det er kluter som er blitt brukt til å tørke bæsj ol, så ville jeg vasket dem på 90 grader.

Skrevet

Klesvasken vår ser da ut for å bli ren på bare 40 grader den... Men håndklær osv vasker vi på 60 grader. Om det er kluter som er blitt brukt til å tørke bæsj ol, så ville jeg vasket dem på 90 grader.

 

God blanding av sure kjøkkenkluter mm, bruker våtservietter ved bleieskift, men klut på hender og ansikt... får nok kjøre den en gang til. Sparer jo opp til disse kokvaskene, så der er litt av hvert med en grøsslig bakteriflora. Frister ikke å vaske lisjepia med de nei.

Skrevet

Tror det kommer litt an på hvilket vaskemiddel man bruker og hvilken temperatur man vasker på.

Jeg vasker vårt tøy på enten 40 eller 60 grader.

Undertøy, sengtøy, håndduker, vaskekluter o.l på 60, og annet på 40. Bruker eget ullprogram til det, og "skånevask" for duker og slikt.

Skrevet

vanlige vaskemaskiner holder ikke 60C lenge nok til at ting blir sterilt... Men vasker greit nok "normal" skittenvask.

 

 

(De forsøkte seg med vanlig vaskemaskin på jobben, hvor tøy m bl.a blodsøl og kroppsvæsker vaskes, og HMS krevde industrimaskin pga vanlige 60C programmer ikke holdt denne tempen lenge nok av gangen -og alle maskinene måtte omprogrameres...)

Skrevet

Trenger ikke å vaske på mer enn 75 grader, blir ikke bedre av 95.

Sterilt blir det uansett aldri i en vaskemaskin.

Skrevet

Det anbefales å kokvaske slik type vask som du nevner ja. Man skal heller ikke bruke samme filler på toalett som på servant har jeg hørt, selv om disse kokes. Siden barnet ditt er mye sykt hadde jeg spandert på klærne en vask til.

 

Selv om klærne SER rene ut, forsvinner ikke bakteriene ved lave vasketemperaturer.

 

Vaskemaskiner som aldri kokvaskes får dessuten et deilig bakteriebelegg innvendig. Så kokvask anbefales også for maskinen sin del.

Skrevet

Bakterier dør ved 60 grader.

Skrevet

Har hørt at man ikke bør vaske håndkle/kluter brukt på kropp sammen med kluter til kjøkken pga bakteriene. Så hvis det er snakk om kluter til barn som er brukt til å tørke bæsj, sammen med kjøkkenkluter så ville jeg absolutt spandert på dem en ny vask. Hver for seg :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...