Gå til innhold

er det "lov" å ønske seg dette til dåpen? gutt


Anbefalte innlegg

Skrevet

tripptrapp stol og ettårsfotografering til ca 700,-? eller er dette for dyre ting å ønske til barnet? om det hadde vært spleisegave fra tanter og unkler (som er forholdsvis unge) eller faddere?

 

det er snakk om gutt, så smykker og sølvskeier er ikke så aktuellt.. eventuellt hva annet kan en ønske seg til en liten gutt som helst skal vare eller bli mye brukt?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Lommekniv, smykke (det fikk ikke min så jeg måtte å gå kjøpe smykke til 1 års bildet)

 

Lommekniven er stas, den er i sølv og blir brukt hver 17. mai.

Gullarmbånd (men det har blitt fryktelig dyrt)

Her i huset er det veldig stas hver gang barneskjeen og gaffelen i sølv blir tatt fram...

 

Så jeg synes ikke at tradisjonelle dåpsgaver er feil bare fordi det er gutt...

 

Her i huset har ene settet med besteforeldre gitt penger...

Ikke akkurat en ting en har igjen da, men det er deres valg

Skrevet

Vi har også gutt, fikk min første ring smykke og armbånd som er for gutter og sølvskje som jeg aldri har forbundet med å være jentete! Kanskje bare jeg som er rar, men en gutt kan da samle på sølvbestikk like mye som jenter, gjør vertfall alle guttene/mennene i min :)

Føler kanskje ikke tripp trapp stol er dåpsgave, men fotografering er absolutt noe dere kan ønske dere :) utenom det er det jo de standard sølveskene til første hårlokk og tann, album, mitt første bestikk, barnebibel, etui til dåpsatesten osv :)

Gjest sandyBay1
Skrevet

Ja:) går fint det. Fikk forresten kopp, skål og asjett i samme mønster til minstemann. Samt stålbestikk:)

 

Masse annet også, som penger m.m.

 

Håpet vi får noe liknende til sistemann oxo:P

Skrevet

Ja, det er lov. Synes også penger er en god ting. Vår gutt fikk en del penger og de har vi satt inn på hans konto, så kan han bruke de på noe han vil ha senere.

Det er bare å ønske i vei, de velger jo selv om de vil kjøpe det heller ikke:)

Vår fikk sparebøsse, bestikksett og sånn til å ha dåpspapirene i. Det som slo best ann var en sånn super fin bergenssekk til å ha i barnehagen (ikke akkurat på dåpsdagen da, men litt senere)

Skrevet

Det kan du ønske deg, vet at gudforeldre legger mye penger i dåpsgaver, besteforeldre også ;)

Skrevet

dytter litt til..

Skrevet

Stålbestikk til barn er greit å ønske seg, jenta mi på 5 år bruker fremdeles bestikket hun fikk til dåpen hver eneste dag, tipper det er en ting hun vil ta vare på.

 

Guttene mine har også fått barnesølje som de har brukt på bunad hver enste 17.mai og jul. Den får de med seg videre og kan gi i arv til sine egne barn når den dagen kommer.

 

Andre ting vi har satt pris på er armbånd med inngravert navn, mine gutter har også brukt smykke rundt halsen. En skikkelig ståltermos fra sportsbutikken koster litt og kan være med de på hver enste tur i oppveksten. Annet turutstyr som sovepose i barnestørrelse, fiskestang, Bergans tursekk til barn osv er ting som gir glade og gode minner i oppveksten.

 

Vi har også fått tripp-trapp stol av svigerforeldrene mine i dåpsgaver, veldig greit det.

Skrevet

Det er ikke noe galt i å ha hverken dyre eller rare ting på ønskelisten, men dere kan ikke forvente at gutten får det som står på listen. Det er ikke frekt i det heletatt å gi noe helt annet.

Skrevet

Helt ok ting det. Men til dåp er det ikke så veldig god folkeskikk å komme med ønsker med mindre man får spørsmålet.

Skrevet

Gutter kan få fine "dåpsting" som ikke er hverdagsting (som tripp-trapp stol f.eks)

 

Sønnen vår fikk ramme/album og sparegris i tinn, pluss sølvskje og sølje. Sølvkniv til bunaden kan også være et tips for de som vil gi litt dyrere ting. Kjempestas!

 

Smykker til gutt føler jeg meg ikke helt komfortabel med, men jeg vet det finnes. :D

Skrevet

guten vår brukar dagleg barneserviset og stålbestikket han fekk. Me har og brukt "den store barnesangboken" ein god del. Det er fleire bøker i same serien. Men tripp-trapp og fotografering er ok og, som spleisegåver.

Skrevet

ja, jeg forteller ikke folk hva vi ønsker uten at de spør, å egentlig så vet jeg ikke hva vi ønsker oss.. jenta fikk mye smykker og har har brukt dem, en del bøker, dukkehus som hun også bruker.. hun har også fått en del søvlting, som sparegris, dåps/fødselsatest etui, album i sølv osv, men det er ikke ting som blir brukt eller settes frem på visning, så det blir egentlig ubrukte ting liggende sammen i en skuff som minner.. bestikk og servise fikk hun også, men foretrekker dessertgafflene våre fremfor dette hun er 3 år, og vil alltid bytte når jeg dekker på med hennes.. regner med det er mulig lillebror tar etter..

turutstyr var kanskje ikke en dum ide, vi har måtte kjøpt slikt til eldste i ettertid, så jeg vet at slikt kommer godt med oppgjennom.. :)

takk for mange gode tips! :)

Skrevet

Ja det kan du! Vi skal ha dåp neste helg, og lillegutt får tripp trapp stol av sin oldefar, noe vi ønsket til han :)

Skrevet

Dårlig folkeskikk å ønske seg ting til dåpen?! Gjelder det navnefest også, eller? Da eier jeg i tilfelle ikke folkeskikk. Hvorfor skal vi måtte få (ofte dyre) ting vi absolutt ikke trenger, eller ser verdien av, som sølv, smykker etc, når vi heller ønsker oss helt andre ting. På vår ønskeliste står både bæretøy, bøker, frukttrær og ryggsekk.

Skrevet

Er det vanlig å ønske seg noe til dåp? Trodde det var noe man ikke gjorde jeg at det jeg.

Skrevet

Vi ønsket oss spisestol til gutten til dåp, pappa prima stol. Den er vi såå fornøyd med, og i våre øyne så var det bedre å ønske seg noe praktisk som gutten vil få bruk for istede for sølvbestikk, som som oftest bare blir ryddet bort. Mulig jeg er litt rar, men jeg har, selv nå i voksen alder aldri hatt noen glede av den skjeen jeg fikk til min dåp. Men sånn er nå jeg da. Fotografering sto også på vår ønskeliste, men finner ingen som er til en rimelig penge, og jeg er hobbyfotograf, som tar ganske bra bilder, så har gjort det selv frem til nå. men skulle gjerne ønske vi hadde fått det, blir liksom ikke det samme når jeg selv tar bildene.

Skrevet

Hæ, de fleste spør jo hva man ønsker seg? Vertfall helt vanlig i min familie. Men godt vi er forskjellige.

Gutten min fikk flere tradisjonelle dåpsgaver, sølvbestikk, sparebøsse, barneservise, smykke med stjernetegn, armbånd med inngravert navn, smykkeskrin, men også penger, bøker, sangkort, termos, berganssekk, tripp trapp. Fikk tusen spørsmål om hva han ønsket seg og jeg syns alle gavene var kjempefine.

Forresten så er Blafre matboks og termos en veldig fin gave.

Uansett, jeg har mitt eget sølvbestikk og smyker etter dåp, og setter veldig pris på det.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...