Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #1 Skrevet 5. februar 2012 Nå har endelig en etterlengtet regelendring kommet som gjør at det stilles krav til aktivitet for alenemødre med barn over 1 år! Man kan ikke lengre sitte på rumpa og gjøre ingentig og motta penger helt til barnet er 3 år.. Endring i kravet om yrkesrettet aktivitet fra 1. januar 2012 [Tilføyd 12/11] Fra 1. januar 2012 er § 15-8 endret slik at kravet til yrkesrettet aktivitet som vilkår for overgangsstønad inntrer allerede når det yngste barnet fyller ett år. Dette er bra fordi det gir mange et spark i rumpa til å komme seg i jobb eller utdannelse og forhåpentligvis vil det bli færre "å nei overgangsstønaden er slutt - hva gjør jeg nå?" innlegg her inne.... På tide!!!!!!
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #2 Skrevet 5. februar 2012 Enig med deg-det skulle ha skjedd for leeenge siden<!!!!
Mandalas Skrevet 5. februar 2012 #4 Skrevet 5. februar 2012 Veldig flott! Jeg må ærlig innrømme at jeg ung og naiv nok til å ikke innse konsekvensen av å være hjemme i tre år uten noen krav til å måtte jobbe eller gå på skole. Dessverre.
Tauriel Skrevet 5. februar 2012 #5 Skrevet 5. februar 2012 Har nok ikke merket noe av de reglene hvis de hadde "rammet meg" har jobb og skal gå skole i tillegg Men bra at det nå er krav til aktivitet
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #6 Skrevet 5. februar 2012 Syns det er bra. MEN... for mange er det å bli alene med barn ganske tøft, og ikke alle opplever at det skjer under graviditeten. Og de kan oppleve sorgreaksjoner og mer til, og det tar tid å stable seg på beina, samtidig som man har omsorg for barn med sorg. Så klart har man sykemeldinger, men summen blir vel høyere for staten med det? Jeg tror her er mange her inne som tror at alenemødre ALLTID er unge og single, som blir gravide og ikke vil jobbe eller noe. Sånn er det ikke.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #7 Skrevet 5. februar 2012 Syns det er bra. MEN... for mange er det å bli alene med barn ganske tøft, og ikke alle opplever at det skjer under graviditeten. Og de kan oppleve sorgreaksjoner og mer til, og det tar tid å stable seg på beina, samtidig som man har omsorg for barn med sorg. Så klart har man sykemeldinger, men summen blir vel høyere for staten med det? Jeg tror her er mange her inne som tror at alenemødre ALLTID er unge og single, som blir gravide og ikke vil jobbe eller noe. Sånn er det ikke. Samlivsbrudd er en av livets store utordringer som de fleste av oss må gjennom en eller flere ganger i løpet av livet, uten at det kvalifiserer til å gå hjemme i flere måneder og år. Hva med kvinner i arbeidslivet som opplever å bli forlatt av barnefar - skal disse også få lov til å gå hjemme på statens regning uten å måtte gjøre noe for det i opptil tre år synes du? Normalt friske mennesker bruker ikke flere måneder på å komme seg gjennom en kjærlighetssorg uten å kunne jobbe. Og i ekstreme tilfeller så har vi, noe som du selv sier, sykepengeordning.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #8 Skrevet 5. februar 2012 Da blir det garantert en oppgang i sykemeldinger. For man kan sikkert avstå fra kravet om aktivitet om man er syk osv. Da går man til legen og sier man er deppa eller noe. Leger slenger sykemeldinger etter folk.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #9 Skrevet 5. februar 2012 Syns det er bra. MEN... for mange er det å bli alene med barn ganske tøft, og ikke alle opplever at det skjer under graviditeten. Og de kan oppleve sorgreaksjoner og mer til, og det tar tid å stable seg på beina, samtidig som man har omsorg for barn med sorg. Så klart har man sykemeldinger, men summen blir vel høyere for staten med det? Jeg tror her er mange her inne som tror at alenemødre ALLTID er unge og single, som blir gravide og ikke vil jobbe eller noe. Sånn er det ikke. Det er mange situasjoner i livet man kan møte som er vanskelige.. Sykdom hos seg selv eller nær familie, dødsfall etc som kan være vanskelig å håndtere enten man er alene eller ei.. Selv om man har partner er det ikke sikkert man får mye støtte der, så hvorfor skal da aleneforsørgere få støtte i en sånn situasjon og andre ikke? Sorgreaksjoner i seg selv gir ikke rett på sykepenger så jeg har ingen tro på at denne løsningen vil bli dyrere enn den er nå.. For at man skal kunne få sykepenger må man a)ha jobb og være syk - og da er det snakk om mer enn sorg pga et brutt forold... Samfunnet er tjent med mennesker som bidrar enten via jobb eller studier - og ikke minst - menneskene selv er tjent med det! Det har vært en enorm bjørnetjeneste for mange å gå gå å sulle hjemme og slippe å "ta tak" fordi penger får man jo uansett og det er nok mange som anonym ovenfor som angrer sårt på det.. Perioden med overgangsstønad er en unik mulighet til å komme seg ut i studier eller jobb samtidig som man får stønad og hjelper godt til i en overgangsperiode og nå vil mange flere komme bedre ut totalt sett..
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 5. februar 2012 #10 Skrevet 5. februar 2012 Syns det er bra. MEN... for mange er det å bli alene med barn ganske tøft, og ikke alle opplever at det skjer under graviditeten. Og de kan oppleve sorgreaksjoner og mer til, og det tar tid å stable seg på beina, samtidig som man har omsorg for barn med sorg. Så klart har man sykemeldinger, men summen blir vel høyere for staten med det? Jeg tror her er mange her inne som tror at alenemødre ALLTID er unge og single, som blir gravide og ikke vil jobbe eller noe. Sånn er det ikke. Samlivsbrudd er en av livets store utordringer som de fleste av oss må gjennom en eller flere ganger i løpet av livet, uten at det kvalifiserer til å gå hjemme i flere måneder og år. Hva med kvinner i arbeidslivet som opplever å bli forlatt av barnefar - skal disse også få lov til å gå hjemme på statens regning uten å måtte gjøre noe for det i opptil tre år synes du? Normalt friske mennesker bruker ikke flere måneder på å komme seg gjennom en kjærlighetssorg uten å kunne jobbe. Og i ekstreme tilfeller så har vi, noe som du selv sier, sykepengeordning. Signerer. Ble alene med 2 stk som var små, og akkurat begynt i ny jobb på helt nytt sted. Hadde ingen avlastning i form av samvær med barnefar eller fars familie/min familie, men klarte da å jobbe for det? Man biter tenna sammen og drar på jobb, der man prater med hyggelige kollegaer og får meningsfylte oppgaver, slik at man slipper å tenke på bruddet, ensomheten og utfordringer 24/7. Man blir mer deprimert av å gå hjemme og gruble enn å dra på jobb.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #11 Skrevet 5. februar 2012 Det er nok veldig mange utlendinger som har utnyttet dette i åresvis,og masse unger får de også.helt sykt.kjempe bra at reglene er endret.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #12 Skrevet 5. februar 2012 Det er nok veldig mange utlendinger som har utnyttet dette i åresvis,og masse unger får de også.helt sykt.kjempe bra at reglene er endret. Tusen takk for at man igjen får høre dritt bare fordi man ikke er norsk. Hilsen #10 som har jobbet i hel stilling etter at hun ble ferdig med utdanning og betaler nok litt mer i skatt enn det du gjør. Det går an å diskutere en sak uten å slenge om hvor udugelige alle utlendinger er.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #13 Skrevet 5. februar 2012 Hvorfor tror folk det blir oppgang i sykemeldinger? Er nyblitte alenemødre sykere enn resten? Hvor lenge blir man uansett sykemeldt grunnet kjærlighetssorg? To uker? Fire? Det er en langt kortere periode å motta penger for enn tre år i hvert fall, så regnskapet vil nok uansett gå i pluss til fordel for fellesskapet.
bitthen Skrevet 5. februar 2012 #14 Skrevet 5. februar 2012 Jeg som jobber i nav ser jo at det er mange aleneorsørgere som blir veldig passive når det ikke har vært krav til aktivitet før 3 år. Jo lenger man går hjemme jo vanskeligere er det å komme seg ut i arbeid. Jeg tror langt i fra det blir mer sykmeldinger, på hvilket grunnlag skal det da sykmeldes?? Og aktivitetskravet er jo ikke 100%, man kan jobbe deltid eller ta kurs/utdanning og få OS i tillegg.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #15 Skrevet 5. februar 2012 Det at det er mye utlendinger som får mye barn og bare går hjemme er ingen hemmlighet.I tillegg er de liksom enslige forsørgere.beklager at du følte deg støtt av dette.men det er jo faktisk sannheten.Når de får ca 5-6 unger så kan de melke den norske stat i maaannnge maaaaaaaaaaaaaaaange år.bra det endelig har blitt innstramminger.DET VAR På TIDE...
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #16 Skrevet 5. februar 2012 Det er kjempe bra! Jeg mottar selv os og har hatt det i snart to år. I den tida har jeg gjort ferdig skolegangen min og er nå lærling. Er helt idiotisk at man som alene forsørger skal få lov til å gå hjemme i tre år, men om man er et par blir man straffa med kun et år. En etterlengtet lovendring! Hilsen aleneforsørger!
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #18 Skrevet 5. februar 2012 Det at det er mye utlendinger som får mye barn og bare går hjemme er ingen hemmlighet.I tillegg er de liksom enslige forsørgere.beklager at du følte deg støtt av dette.men det er jo faktisk sannheten.Når de får ca 5-6 unger så kan de melke den norske stat i maaannnge maaaaaaaaaaaaaaaange år.bra det endelig har blitt innstramminger.DET VAR På TIDE... De som er hjemme med barna får engangsstønad, #11, eller fødselspenger hvis de har vært i jobb. Hvis det er flyktningfamilier du sikter til, så tror jeg ikke at det å flytte fra hverandre for å motta aleneforelderfordeler er forenlig med de fleste sin religion (og jeg VET, siden jeg har jobbet en god del med flyktninger). Hva hindrer deg og andre norske damer å få mange barn da? Fordi du har valgt å gjøre karriere, og synes det er tungt med mange barn i tillegg? Det er DITT valg. De har annet valg. Her jeg bor i en nordnorsk kommune har de fleste 3-4 barn, og de er etnisk norske hele gjengen. Forresten, ønsker forslaget velkommen. Skjønner IKKE vitsen å sitte på rævva uten å søke jobb eller studere eller være aktiv på annen måte, i TRE år.
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #19 Skrevet 5. februar 2012 rapportert fordi jeg sier det.mener ikke alle utlendinger men jobber i nav og avdekker mye svindel og spesielt den gruppen jeg prater om er over representert...
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2012 #20 Skrevet 5. februar 2012 rapportert fordi jeg sier det.mener ikke alle utlendinger men jobber i nav og avdekker mye svindel og spesielt den gruppen jeg prater om er over representert... Som jeg har skjønt er du rapportert på grunn av måten du sier det på, ikke hva du sier. Selv om du jobber på NAV og har sett at noen av trygdemisbrukere er utenlandske, trenger du ikke å dra det inn i diskusjonen med nedlatende holdning om at alle utlendinger bare sitter på rævva, popper ut unger og snylter på staten. For det er det du egentlig skriver, i litt "finere" (eller ikke?) form.
Anonym bruker Skrevet 6. februar 2012 #21 Skrevet 6. februar 2012 Jeg som jobber i nav ser jo at det er mange aleneorsørgere som blir veldig passive når det ikke har vært krav til aktivitet før 3 år. Jo lenger man går hjemme jo vanskeligere er det å komme seg ut i arbeid. Jeg tror langt i fra det blir mer sykmeldinger, på hvilket grunnlag skal det da sykmeldes?? Og aktivitetskravet er jo ikke 100%, man kan jobbe deltid eller ta kurs/utdanning og få OS i tillegg. Bra svar.... Jeg er overbevist om at dette vil være positivt og føre til at flere raskere kommer seg i jobb/utdanning enn nå... Det er jo som HI skriver ofte innlegg her inne fra alenemødre som (virker det som) plutselig oppdager at - å nei - barnet blir 3 år nå mister jeg overgangsstønaden!!! Eller de har mottatt overgangsstønad i 3 år og ikke gjort noe for å forbedre sin økonomiske situasjon og "hvordan skal jeg overleve nå"... Tror også alenemødre vil få bedre "anseelse" i samfunnet år man vet at man ikke lengre kan sitte i 3 år på ræva hjemme men faktisk Må bidra med noe etter at barnet fyller 1 år...
Anonym bruker Skrevet 6. februar 2012 #22 Skrevet 6. februar 2012 Jeg syns det er bra med en lovendring som stiller krav til aktivitet. Nå snakker jeg generelt, men generelt er det ikke bra å gå hjemme uten noe å gjøre i åresvis (selv om mange husmødre gjør akkurat det samme) og å la staten betale for det hele.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå