Gå til innhold

Elgestek.. Hvordan gjør du det?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg skal steke i morgen.

Hvilket tilbehør og krydder.? Jeg innbiller meg salt pepper og einebær.

 

Skal bruke steketermometer hva skal temperaturen ligge på?

Videoannonse
Annonse
Gjest tilda med to små <3
Skrevet

Har ikke laget selv, men fikk servert langstekt elgstek en gang. Da hadde vel kjøttet stått i ovnen på ca 70 grader i ca 8-9 timer tror jeg. Det er det beste og møreste kjøttet jeg har spist! Så anbefaler deg å søke opp fremgangsmåten på nett en plass om du har tid til å steke så lenge.

Gjest irismor
Skrevet

Ta ut steken og legg den på kjøkkenbenken i kveld (tint), da får du en ekstra mørning og viltkjøttet tåler det.

Stek steken på 100 grader til kjernetempen er 64 grader. Da er steken rosa, ønsker du den gråere så steker du den til ca 68 grader i kjernetemp.

 

Salte og pepre steken og fres den rundt hele i stekepannen i godt smør før du setter i stekovnen. Hvor lang tid det tar å steke den kommer litt an på str og tykkelse. Du kan ha på litt knust einebær men ta det litt pent da det fort kan bli for stram smak. Knus heller 3-4 einebær og ha i sausen.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...