Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #1 Skrevet 5. januar 2012 Jeg solgte en bil i november, 99modell. Jeg hadde den ute til 40 000, fikk 35 000 for den. Nå ringte kjøper og sa at en del var røket, og at han ville jeg skulle betale den. 3000kr. De prøvekjørte den før kjøpet, og den ble solgt som den var. Må jeg det? Ville dere gjort det? Jeg har allerede lån på ny bil, og jeg har lite lyst å ha utlegg på en gammel, solgt bil.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #2 Skrevet 5. januar 2012 Nei det må dere ikke finne på å betale. " solgt som er" betyr at dere ikke har ansvar å sertatte deler som går i stykker.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #3 Skrevet 5. januar 2012 Husker da vi kjøpte brukt bil, da krysset vi av og skrev under på at den selges som den var. Og at det var vårt ansvar hvis det skjedde noe med den etter den var solgt. Alt var byttet ut på den og vi fikk alt av papirer fra service osv, så det var ikke et skummelt kjøp...
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #4 Skrevet 5. januar 2012 De har fått med alt av papirer fra den var ny, alle servicer og kvitteringer.. Men kan de "gå på meg" på noen måte? Er redd for masse trøbbel.. HI
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #5 Skrevet 5. januar 2012 NEI, det må dere ikke finne på å gjøre!! Kjøperen prøver seg, dere skal ikke betale for dette. Solgt som den er betyr den risiko at slike ting skal skje. Dere har på ingen måte plikt til å betale for dette. Ignorer kjøper etter at dere gjør han oppmerksom på "solgt som den er",
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #6 Skrevet 5. januar 2012 Dere skal ikke betale, ta det helt med ro.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #7 Skrevet 5. januar 2012 Jeg skulle til å skrive "har du sagt den selges som den er?" Da kan de ikke klage på noe som helst Og de har ikke garantier eller noe, når de kjøper brukt fra privatperson......
Gjest irismor Skrevet 5. januar 2012 #8 Skrevet 5. januar 2012 Solgt som den er er solgt som den er. Ingen klagerett. Og de har jo fått 5000.- i avslag og det får være nok. Skal de ringe deg hver gang det ryker noe på bilen og klage nå da??
elskerlivet Skrevet 5. januar 2012 #9 Skrevet 5. januar 2012 http://www.kna.no/default.asp?ItemID=1499
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #10 Skrevet 5. januar 2012 Bruktbiler selges som de er og så lenge selger ikke bevisst har lurt kjøper så kan ikke kjøper komme med dette i ettertid. Det ryker stort sett "alltid" noe på bruktbiler og slik er det bare. De har fått bil for en billig penge og da må man påregne at ting ryker nå og da. Slik er det å eie bil.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #11 Skrevet 5. januar 2012 Det kommer an på hva som er røket på bilen. hvis det er en vesentlig mangel som ikke ble opplyst om så kan dere måtte betale. men gå til en advokat.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #12 Skrevet 5. januar 2012 Kjøpsloven gjelde selv om du selger som den er? Da er det vel 3 mnd reklamasjon??
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #13 Skrevet 5. januar 2012 "Kjøpsloven gjelde selv om du selger som den er? Da er det vel 3 mnd reklamasjon??" Gjelder ikke ved privat kjøp og salg
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #14 Skrevet 5. januar 2012 Kjøpsloven er privat men forbrukerkjøpsloven er mellom forbruker og privat. selvfølgelig gjelder kjøpsloven. Kjøper har og rettigheter selv om det er privat.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #15 Skrevet 5. januar 2012 http://www.vg.no/bil-og-motor/artikkel.php?artid=150622 "Hva kan vi reklamere på? - Når det gjelder bruktbil, vil dette variere med alderen og tilstanden til bilen da den ble kjøpt, sier Bergerud."
millie+2klumper Skrevet 5. januar 2012 #16 Skrevet 5. januar 2012 Er jo selfølgelig kjipt for kjøper visst det er veldig nylig han kjøpte den. Men jeg hadde aldri betalt det. Det vil uansett koste han mer i advokat utgifter å gå til sak mot deg enn det koster og fikse den delen:P. Så ikke tenk mer på det.. Si at du synst det er leit men at du solgte bilen som den var og at du ikek kan hjelpe for at ting ryker i etterkant! Det er da ikke en ny bil heller!!
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2012 #17 Skrevet 5. januar 2012 Så lenge dette ikke var en vesentlig feil som du visste om, men lot være å fortelle til kjøperen, så kan han IKKE kreve at du skal betale. Bilen selges som den er, og det er faktisk opp til kjøperen også å sjekke at bilen er i ok stand. Kjøperen burde også vært klar over at det er vanlig at slitedeler ryker på en 11-12 år gammel bil. I loven står det at feilen på bilen må være VESENTLIG for at kjøperen skal kunne kreve at selgeren betaler for feil i ettertid. 3000 kroner er ikke en vesentlig sum... Har lest en del slike saker, og jeg kan garantere at du har alt ditt på det rene om kjøperen går videre med dette, så sant du ikke bevisst har lurt han da... Da er jo saken en annen:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå