Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #1 Skrevet 24. november 2011 Har de med seg klær o.l når de er hos dere eller kjøper dere alt de trenger og har fast hos dere? Jeg har 3 bonusbarn i tillegg til at vi har 2 sammen. Vi (jeg) kjøper ting som de har her, klær (mye), sko, støvler, sandaler, vintersko, regdresser, jakker, vinterdresser. Prøver å finne på salg slik at det ikke blir så dyrt, men likevel så ryker det med en del penger... Kan vi etterhvert si til moren at de må få med seg nødvendige klær for helgen dersom vi finner ut at vi ikke har råd til å kjøpe mer? Eller må vi fortsette når vi først har begynt. Litt klær kan de alltids ha her, men tenker på ting som, støvler og vinterdresser o.l.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #2 Skrevet 24. november 2011 Det er klart de skal ha med seg klær! Litt ekstra eller til supplering kan jo dere ha, men ellers har de med en bag.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #3 Skrevet 24. november 2011 Har hørt om så mange mødre som sender og sender klær og utstyr til far som forsvinner eller ikke kommer tilbake, at jeg mener at far skal holde klær selv. Dyrt utstyr som ski, snøbrett, sykkel osv er det vel mor som skal kjøpe, men at far ikke skal kjøpe noe klær fordi det er "dyrt" er uhørt. Du som stemor måtte da forvente å bruke noe penger på barna som du visste din mann hadde. Hvis du ikke vil ha noen utgifter i et forhold, må du enten finne deg en barnløs mann, eller forbli singel, faktisk. Og ja, jeg har både vært stemor, og er nå samboer med en som ikke er far til mine barn.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #4 Skrevet 24. november 2011 Vi har valgt å ha egne klær her, fordi mora og stefaren røyker, så klærne stinker mildt sagt. Men igrunnen så skal de ha med klær. Mannen din betaler vel barnebidrag. Og det skal gå til klær blandt annet. Så han er jo med og betaler de klærne de har hos sin mor.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #5 Skrevet 24. november 2011 10:25 - barnebidraget på 600-2000 kroner i måneden dekker ikke så mye. Så du mener at mor skal kjøpe dobbelt sett av alt da? Som faren kan ha hjemme hos seg?
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #6 Skrevet 24. november 2011 Si til mor at ungene må ha med seg klær og sko, for det er jo noe av det som bidraget skal gå til.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #7 Skrevet 24. november 2011 Nei, ikke dobbelt sett av alt, det er jo hele poenget! Man må jo samarbeide! Selv har vi erfart at bonusbarn alltid stiller med hull, løse glidelåser, manglende utstyr, som vi da reparerer og erstatter og sender med til mor. Det er da ikke noe problem å sende med klær for en helg???
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #8 Skrevet 24. november 2011 Min gode venninne sine barn har far og stemor som faktisk ikke returnerer klær, så her blir det dobbelt sett av alt, noe som er urimelig da moren tjener mye mindre og har ingen samboer med inntekt, slik far har. Det lille som kommer tilbake, gidder ikke far og stemor å vaske, så det kommer hjem skittent og krøllete. Og da må MOR bruke sin tid på å vaske og reparere klær som FAR har brukt under samvær. Forresten, dere som har 50/50 ordning, mener også dere at mor skal betale alt av klær?
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #9 Skrevet 24. november 2011 Klart mor skal sende med klær. Og det er også klart at dere skal sende det med tilbake.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #10 Skrevet 24. november 2011 Vi har 50/50 ordning, og klær i hverdagen har de hos begge. Uteklær, vintersko, skiutstyr etc. sender vi i mellom. Dette er utstyr som vi deler utgiftene på. Noe kjøper jeg og noe kjøper far. Helt uproblematisk:)
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #11 Skrevet 24. november 2011 Det er jo kjempe bortkastede ressurser! Kommer selvfølgelig litt ann på hvor ofte barna er hos dere da. Er det 50/50 må dere jo dele på utgiftene. Stebarna mine er hos oss annenhver helg. Vi har litt truser/sokker,lue og vanter liggende. Alt det andre har barna med seg når de kommer. Kan jo ikke ha full garderobe til barn som vokser, når de kun skal brukes annenhver helg.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #12 Skrevet 24. november 2011 10:43 - har dere overhode ingen andre klær til barna enn truser og sokker? Hva gjør dere hvis barnet får omgangssyke og søler seg ut 4-5 ganger? Sender dere barnet til mor, lar det gå naken eller ber mor om å komme med mer klær? Hva hvis mor er bortreist? Synes dere burde ha ihvertfall ETT skift med klær til barna. Barneklær trenger ikke være dyrt, finnes mye billig og bra på Sparkjøp og Cubus.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #13 Skrevet 24. november 2011 Heter det ikke stebarn lenger? Bonusbarn høres ut som et ord som ble funnet opp av noen som krampaktig prøvde å overbevise seg selv og andre hvor fantastisk det er med stebarn
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #14 Skrevet 24. november 2011 Jo det heter stebarn! Ihvertfall det jeg kaller det, er overhodet ingen bonus! Og om det er 50/50 løsning, som vi har... så har vi klær til stebarnet her. Yttertøy som brukes i bhg, sko osv det deler vi på. Innetøy, sokker, truser + + har vi her og morra har sitt eget hos seg. Er det annenhver helg og far betaler bidrag, er det mors plikt og sende med en bag med innetøy, yttertøy, pysj, sko, luer og alt! Man kan selfølgelig ha litt eget, men i hovedsak skal den som mottar bidrag sende med alt! Også ski utstyr osv! Der barna er på besøk annenhver helg er det ingen selfølge at alt er på plass!! Men man må selfølgelig sende alt som er med tilbake
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #15 Skrevet 24. november 2011 Jeg trodde bonusbarn va barn man fikk når man hadde barn som var blitt voksen, også får man en skikkelig attpåklatt. Et barn man har all tid i verden til, som blir fangebarn og bortskjemt som fy Kanskje litt satt på spissen nå, men det er vel stebarn dere snakker om?
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #16 Skrevet 24. november 2011 Når guttungen er hos faren sin annehver helg sender jeg med han skift til hele helga. Jeg får barnebidrag av han så det er naturlig at jeg holder klær. Er jo veldig unødvendig å ha dobbelt opp av alt syns jeg, ikke særlig miljøvennlig heller. Hadde han ikke giddet å levere klærne tilbake hadde jeg ikke sendt med klær.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #17 Skrevet 24. november 2011 Jeg har 2 bonusbarn som har hver sin mor. Den eldste er tenåring og har litt klær her, men har som regel med en bag når han er her mer enn en helg. Den andre er snart 4, og vi kjøpte inn litt til henne da hun var mindre som vi hadde her, for å gjøre det veldig enkelt for mor tenkte vi. Det hendte hun reiste til mor med klær vi hadde kjøpt inn, blir for dumt å skifte på jenta før hjemreise, det er jo hennes klær. Så klager mor over at hun ikke får tilbake klær hun har kjøpt etter at jenta var her en helg, det var snakk om et skift som var skitent etter barnehagen og som vi ikke vasket den helgen, setter ikke på en maskin for 3 plagg, og tenkte som så at da er det rent til hun kommer om 4 dager. Jeg ble ganske så irritert og pakket ned alle klærne hun hadde her, og ga til mor med beskjed at nå fikk hun pakke ned det hun mente datteren trenger av skift når hun er her, for nå fikk hun alt, og jeg vasker ikke klær i helgene så hun får det som er brukt tilbake i en pose.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #18 Skrevet 24. november 2011 Vi har en periode sørget for klær her. Bonusbarna er 13 og 10, og min som bor her er 9. Så vi må kjøpe nytt. Men nå er barna så store at vi merker at det blir dyrt, og dumt, både fordi de ofte ikke kan komme mer enn en helg i mnd og de vokser dermet fra klærne, samt at de er så store at preferansene for klær endres fra gang til gang og de blir mer og mer bestemt på hva de vil ha på seg. Men vi har fortsatt litt joggebukser, superundertøy, truser og sokker. Så har de med "penere" klær og uteklær, samt at jenta som er eldst har med det hun trenger av BH'er. Sliter litt med sko, de kommer ofte i "innesko", bare steps eller lette turnsko, og det funker ikke så bra når vi er aktive fjellfolk, så sko har vi kjøpt som står her.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #19 Skrevet 24. november 2011 Det heter STEbarn, ikke "bonusbarn", "ekstra kosebarn" eller noe annet. Lurer på hvorfor folk så krampaktig prøver å virke det motsatte av den "onde stemora", istedet for å kalle ting det de faktisk heter både i norske lover og på riktig norsk språk.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #20 Skrevet 24. november 2011 Stebarn er negativt ladet, derfor har noen kloke hoder prøvd å finne andre, mer positivt ladede ord for barna man får "på kjøpet" ved en ny partner. Jeg bruker bonusbarn, for de er en bonus for meg som ikke får flere barn, så jeg kan si jeg har en egen og to i bonus. Atpåklatter er atpåklatter, de har aldri hett bonus.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #21 Skrevet 24. november 2011 Nå er det ikke jeg som er stemor her, men når jeg og far kjøper klær til sønnen vårt, så sender vi ikke med klær (utenom det han går med), for blir så mye rot. Også deler vi på det med å kjøpe yttertøy. I år kjøper jeg f.eks jakke og sko. Så kjøper far dress og andre ting han trenger til vinteren. Far betaler ikke bidrag, det har vi bestemt oss for. Istedenfor bidrag skal han være med og hjelpe til med å dekke utgifter som fotball og skoletur etc. Veldig grei løsning.
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #22 Skrevet 24. november 2011 10:46: Nei vi har overhodet ikke andre klær liggende. Barna har med seg klær for helgen og litt til. Hvis barna plutselig skulle trenge flere klær så hadde vi kjøpt klær. Det du skisserer har dog ikke hendt på de 5 årene jeg har vært stemor - men kan jo sikker i terorien skje. Vi kjøper av og til klær til barna hvis vi føler de trenger noe - men da sender vi de med barna hjem til mor slik at klærne blir brukt og ikke bare ligger og støver ned hos oss. Hilsen 10:43
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #23 Skrevet 24. november 2011 Da var det HI her igjen. Til dere som reagerer på ordet "bonusbarn"; jeg kalte det også stebarn inntil nylig, men så hørte jeg at noen kalte det bonusbarn i stedet. Er enig i at det høres litt rart ut, men høres iallefall ikke så negativ ut som stebarn, stemor osv. Men hver og en for kalle det det de vil Det startet med at jeg begynte å handle klær til de fordi jeg syntes det var veldig kjekt. Det var før jeg fikk barn selv. Barna syntes selvfølgelig det var veldig stas og ha sine egne klesskap og kommoder med klær hos oss også og jeg tror også at det er med på å gjøre at det føler seg mer hjemme når de er her. De er hos oss annenhver helg + ferier. Nå er det ikke bare klær og sko de har hos oss, men også sykler, sparkesykler, trampoline, akebrett, ski, egen pc (som de deler på), PS3 og wii. De lider ikke akkurat. Men i det siste så har samboer og jeg lagt merke til at de er utrolig lite takknemlig for ting. De tar ting som en selvfølge og uansett hva de får eller hva vi gjør (f.eks badeland, lekeland, ut og spise, ferier). De er aldri interessert i å hjelpe eller bidra med ting, eller rydde etter seg, til tross for at de er 7 og 10 år. De skal bare ha og ha. Da er det ikke så kjekt lenger. I tillegg har vi ikke så god råd for tiden. Men på en annen side, så er det greit at moren ikke trenger å skylde på oss, og be oss erstatte klær som blir ødalagt mens de er hos oss... Vet ikke hva som er best eller værst... HI
Anonym bruker Skrevet 24. november 2011 #24 Skrevet 24. november 2011 Tror du ikke at biobarna dine også kommer til å ta det som en selvfølge å bli tatt på ting? Har stebarn en spesiell plikt til å være takknemlige for det de får bli med på? Syns det går igjen i slike tråder at stebarn er utakknemlige!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå