Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #1 Skrevet 23. november 2011 Min datter kom hjem fra barnehagen igår og hadde blitt smittet av øyekatar. Vi hadde besøk av en venn som tilfeldigvis hadde igjen 2 stk øyedråper, Minims, som han hadde fått til sin sønn sist han hadde øyekatar. Vi fikk disse for å begynne på en kur med en gang. Nå er spørsmålet, bør jeg fortsatt ringe til legen idag for å få han til å se på datteren min? Hun har blitt veldig mye bedre bare i løpet av natten, etter vi fikk begynt med Minims igår kveld. Fikk også drøpp av det i dag tidlig. Dette er første barnet mitt, og jeg er så usikker når det gjelder sykdom og andre "utfordringer" man møter på som mamma. Noen som kan gi meg noen tips?
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #2 Skrevet 23. november 2011 For det første: Jeg ville aldri brukt medisin på barnet mitt uten å ha oppsøkt lege. Øyekatarr går stort sett over av seg selv om man vasker øynene daglig med saltvann. I noen tilfeller må det behandles med salve eller dråper, men da skal ha man vært til lege først. Å begynne å behandle selv med medisin uten å ha oppsøkt lege er idioti, mener jeg. Du får ringe legen og høre.
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #3 Skrevet 23. november 2011 Man skal aldri overta andre sine medisiner, men når det nå er gjort og øyebetennelse ikke er det mest alvorlige kan du fint utsette kontakte legen så lenge det virker.
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #4 Skrevet 23. november 2011 Øyekatarr er veldig smittsomt.Spesielt mellom barn som går i barnehage! Viktig å vaske hyppig, spesielt hendene til barn som tar seg mye i øyet. Når behandling er startet kan barnet gå i bhg mener jeg å huske...
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #5 Skrevet 23. november 2011 Legen så aldri på sønnen vår da han hadde øyekatarr, vi ringte, og fikk bare beskjed om å hente en resept! Du kan jo gjøre det også, ringe og si ungen har fått øyekatarr og spørre om resept på dråper?
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #6 Skrevet 23. november 2011 Ja jeg vet jo det at man ikke skal "overta" medisiner fra andre. Men jeg så ikke på disse dråpene som noe spesiel medisin, da jeg vet dette er det man får utstedt hvis man har øyekatar. (iflg personalet i bhg og andre foreldre der) Men vel, så var det kanskje idioti(!) å gi henne disse dråpene da, som anonym 9:39 skriver, men nå har jeg da gjort det da. Og hvis legen ikke en gang så på barnet til anonym 9:43 før hun fikk utstedt resept, så er vel kanskje ikke dette det farligste jeg har gjort. Jeg ringer legen nå og "tilstår mine synder". HI
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #7 Skrevet 23. november 2011 Ungene har hatt øyekatarr et par ganger, vi har aldri behandlet det. Gått over etter et par, max tre dager. Det er bare hvis det er skikkelig ille at det skal behandles, man skal se om det går over av seg selv om noen dager. Dt kan være pga virus eller bakterie, ikke behandles hvis det er pga virus. Husk at det er antibiotika, man gir ikke det uten å ha snakket med en lege!
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #8 Skrevet 23. november 2011 Vår sønn har slitt en del med øyekatarr. Men vi har fått beskjed av legen om at han helst ikke vil gi ut dråper for dette, men at vi skal rense øynene hans med rent vann flere ganger om dagen. Dette hjelper! Jeg syntes ikke du skal bruke øyedråper uten å ha kontaktet lege først!!
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #9 Skrevet 23. november 2011 Legen til 09.43 som ikke så på barnet, var uansvarlig.
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #10 Skrevet 23. november 2011 Når vet man da om når man kan sende barna i bhg igjen, på internett og andre informasjonskilder står det om øyekatar: "Barnet kan gå i bhg dagen etter påbegynt behandling". Hvis man ikke har noen behandling, når vet man at man det er helt borte? HI
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #11 Skrevet 23. november 2011 Vi har heller aldri fått dråper til jenta vår.. de fleste leger er mer forsiktige med å skrive det ut nå. Og det er bra
Anonym bruker Skrevet 23. november 2011 #12 Skrevet 23. november 2011 Referer til dette i barnehagen. Fra Norsk folkehelseinstitutt: Øyekatarr Smittevernråd vedrørende øyekatarr (konjunktivitt) har vært omdiskutert. Rådene er blitt endret en del siden 1996. Folkehelse-instituttet har erfart at tidligere råd er blitt strengt fortolket av barnehagene. Dette har medført unødvendig høy grad av eksklusjon fra barnehage, unødvendige legebesøk og foreldrefravær fra jobb. Selv svært milde tegn på øyekatarr har medført eksklusjon. I våre endrede råd legger vi oss på linje med rådene i Nasjonale faglige retningslinjer for antibiotikabruk i primærhelsetjenesten (2008). Ved mild til moderat øyekatarr er det ikke smittevernmessig grunnlag for eksklusjon fra barnehagen. Ved kraftig øyekatarr med rikelig pussdannelse anbefales at barnet holdes hjemme inntil puss-dannelsen har avtatt, eller til behandling har vært igangsatt. Det blir fortsatt i stor grad skjønn som vil måtte legges til grunn, men vi håper endringen bedre vil forhindre unødvendige eksklusjoner fra barnehagen og legebesøk.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå