Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #1 Skrevet 15. november 2011 Han "snakker" i vei i ett, men han har ingen ordentlige ord. Er det noen som har erfaring med lignende? Barnehagen reagerer på hans manglende ordforråd, men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. Han forstår absolutt alt vi sier til han og han er en veldig oppvakt gutt ellers. Jeg har alltid snakket mye med han så det er ikke det at ikke blir stimulert. Han snakker jo masse på sin måte. Tanken har plaget meg lenge, men jeg har tenkt at jeg må ta tiden til hjelp. Nå som barnehagen har tatt dette opp så er jeg blitt veldig bekymret. Hva kan det være?
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #2 Skrevet 15. november 2011 Det kan være et barn som ikke har så mye å si enda:) Kusina mi var nesten helt stille til hun var 3, og da åpnet hun munnen og snakket helt rent. Jeg hadde gitt det litt mer tid før jeg bekymret meg:) (men sikkert lettere sagt enn gjort)
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #3 Skrevet 15. november 2011 Akkurat sånn var tantebarnet mitt til hun var 3. Så fikk hun logopedhjelp, og snakket helt rent når hun begynte på skolen;)
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #4 Skrevet 15. november 2011 Min nevø har vel nesten tre og snakket ikke noe særlig. Han brukte mye tegnspråk. Min søster var fortvilet og barnehagen lei av at han ikke snakka. Derfor gjorde barnehagen dette en dag: I lunsjen så lot barnehagepersonellet som de ikke forsto hva ungen ville ha av mat. Han pekte som vanlig, men de lot som de ikke forsto. Han fikk ikke lunsj den dagen fordi han ikke snakket. Siden da har han begynt å snakke mer. Alle andre fulgt jo selvsagt opp og tvang han til å snakke mer. Det hjalp.
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #5 Skrevet 15. november 2011 Han har nok mye å si for han peker og babler absolutt hele tiden. Problemet er at det ikke er noen ordentlige ord han sier. HI
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #6 Skrevet 15. november 2011 Jeg hadde blitt DRITforbanna hvis ungen min ikke hadde fått mat i bhg. En ting er å ikke "forstå" hav han vil, men hvis han bare peker eller sier eh-eh så får de vel bare gi ham hva som helst til han SIER hva han vil ha da.
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #7 Skrevet 15. november 2011 Sjekk hørselen hans, den har vært synderen hos mange. Trenger ikke være noe alvorlig med hørselen, kun væske i mellomøret eller denslags. Min gutt fikk dren i ørene og språkutviklingen skjøt rakettfart etterpå. Jeg hadde ikke forstått at han hørte dårlig heller.
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #8 Skrevet 15. november 2011 Hjelpes. Jeg jobber på småbarnsavdeling og vi har flere 2 åringer som ikke sier så mye forståelig, mens andre snakker helt rent. Ingen hos oss som reagerer så mye på det, vi har det i tankene og følger med på det. Men kommer ikke til å gjøre noen stor sak ut av det foreløpig. Kunne aldri nektet et barn mat for å tvinge det til å snakke.
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #9 Skrevet 15. november 2011 Jeg må bare signere 21:22. Sjekk hørselen. Jeg mener fastlegen sender henvisning til sykehuset for å sjekke. En venninne av meg har et barn hvor språket ikke ble tatt alvorlig tidlig nok. Hun fikk høre bla bla, de lærer å snakke i ulikt tempo ol. Barnet fikk tilslutt dren i tre/fire års alderen, men da var det så sent at de har vært avhengig av logoped ol både før og etter skolestart.
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #10 Skrevet 15. november 2011 http://www.google.no/search?client=opera&rls=nb&q=tegn+til+tale&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest Prøv dette, da har han en måte å uttrykke seg på før språket kommer
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #11 Skrevet 15. november 2011 ikke bli bekymret! det er vandlig! prøv å ikke sammenligne ditt barn med andre, noen er raske andre seine.. søskenbarnet mitt sa nesten ikke et ord før han var 3,5 år.. å da var det nesten som å slå på en bryter, da snakket han som bare det
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #12 Skrevet 15. november 2011 Datteren min snakket i setninger når hun var halvannet år, så du kan tro jeg svetta når sønnen min nærma seg 18 mndr og bare kunne si "det vanlige". Mamma, pappa, pus og hei...Men det løsna helt plutselig, og siden har han pratet veldig mye! Det går seg nok til Tror det løsna hos min sønn rett etter han ble 2
Anonym bruker Skrevet 15. november 2011 #13 Skrevet 15. november 2011 Senk skuldrene, og slapp av. Ta tiden fremover til hjelp. Snakk mye, les, og se an. Min var ingen taler i den alderen. Snakket med lite ord frem mot 3 års alderen. Ikke noe problemer med å forstå han nå. Han er 4,5 og har fortsatt noe uklar tale, men ingen er bekymret av den grunn. Husk at ingen barn er like, det er bare så veldig lett å måle opp mot andre.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå