Gjest Gurimamma Skrevet 23. oktober 2011 #1 Skrevet 23. oktober 2011 For snaue 2 uker siden kom gutten vår til verden med hastekeisersnitt. Som følge av det ble han født med våte lunger og ble liggende på nyfødt intensiven hele sykehusoppholdet. På intensiven gav de han rikelig med mat i sonde fra første dag, noe som førte til at han ikke ar spes intrs i pupp før han ble "sultet". Siden jeg da måtte pumpe i gang melken, tok det noen dager hvor han fikk donormelk på flaske. I og for seg vel og bra, men den dagen jeg selv skulle amme så hadde han vennet seg til å bli fort mett. Ammeteknikken var heller ikke helt enkel å få til tross massiv hjelp fra sykepleierene på avdelingen. Nå som vi er kommet hjem har ammingen blitt et stort problem. Han suger bare ytterst på knoppen (til jeg blør) og gaper ikke høyt nok til at jeg får puppen inn i munnen hans. Han blir kjempefrustrert når maten ikke "serveres tidsnok" og både han og jeg svetter og stresser som ville dyr under hele forsøket. Som resultat av dette har jeg gått over til å gi ham morsmelk på flaske.. Er løpet kjørt, eller bør jeg førsøke mere tross alt kavet det medfører ??? Setter pris på råd og synspunkter
Pix Skrevet 23. oktober 2011 #2 Skrevet 23. oktober 2011 Hei du! Jeg opplevde EKSAKT samme situasjon som deg og strevde mye med amming pga dette. Jeg måtte gi litt MME på flaske og dette hjalp jo ikke på sugeteknikk osv. Jeg prøvde å pumpe meg, gi fra kopp, ja det meste. Jeg ga opp etter 7 uker da sugeteknikken fortsatt var dårlig og jeg var fortsatt veldig sår, kraftige utdrivningssmerter, brystspreng you name it. Det eneste jeg kan råde deg til er å gi MME fra flaske som har tut som puppen din. Det får du fra apoteket (husker ikke helt navnet). Prøv å pumpe deg for å holde produksjonen oppe og ta noen dagers pause. Smør deg med morsmelk og brystsalve, lufttørk osv.. Så når du er litt bedre er det bare å øve på sugeteknikk igjen og igjen.. Som sagt fikk ikke vi det til tross øvelse og slit i sju tøffe uker. Men, kan jo godt være dere får det til:) Hvis ikke, så gjør det ingenting! Masse lykke til!
Maewin Skrevet 23. oktober 2011 #3 Skrevet 23. oktober 2011 Så flink du er! Ordentlig ståpåvilje! Kjempeflott! Jeg har ikke vært i helt samme situasjon som deg, men jeg fikk ei jente som var litt liten og som ikke skjønte seg helt på puppen og denne sugingen. Hun smattet og slikket men fikk aldri tak i puppen, og siden jeg ikke hadde fått melk enda fikk hun tillegg servert en gang på sykehuset, pluss de små tårene med råmelk fra meg. Redningen kom på dag 2 da vi fikk henne til å ta en smokk, så gav litt melk gjennom en flasketut og deretter prøvde med ammeskjold! Så jo at de på barsel kviet seg litt, men jeg skulle ønske de kunne prøvd det enda tidligere! Det gikk som en drøm, og selv om det var en del styr med koking og slikt så fullammet jeg og gjør det så og si enda! Skjoldet sluttet hun med helt selv rundt 4 måneder, akkurat da hun følte hun var klar for det. Da jeg prøvde før lå hun vanligvis bare og lo av meg ved puppen.. ei skikkelig sær søt lita jente med andre ord! Ellers vil jeg bare råde deg til å stå på og fortsette å prøve. Pump så mye du orker og tilby pupp tritt og ofte. Men om det ikke går seg til så skal du iallefall sitte igjen og være stolt av deg selv som prøvde så hardt.
lillenims Skrevet 24. oktober 2011 #4 Skrevet 24. oktober 2011 Så flott at du ønsker få til dette Løpet er absolutt ikke kjørt! Har du sett på videoer av tillegging på http://www.ammehjelpen.no/video ? Som du vet er det viktig å få han til å gape høøøyt. Sikt med brystknoppen mot nesen hans (ikke mot munnen), da blir det riktigst vinkel når du legger han til. Kanskje kan det også hjelpe med en annen ammestilling, du finner en del videoer av dette også hos ammehjelpen. Har du prøvd å håndmelke litt før du legger han til, slik at melka er "klar" og det kanskje er litt melk på puppen også? Du kan også forsøke med nesespray for å få raskere utdriving, fås hos lege. (Jeg ville kanskje ventet et par dager med nesespray, prøv med litt håndmelking og andre ammestillinger først (fordi det er enklere i lengen dersom du får det til)). Et annet hjelpemiddel er hjelpebryst, se http://ammehjelpen.no/artikkel/86/Hjelpebryst Det er litt knølete i starten, men barnet lærer seg at maten kommer fra puppen, og du kan la melka komme med en gang og så gradvis stoppe melka fra flaska slik at barnet må suge selv. Det kan være lurt å bruke teknikken med "langsom flaskemating", se http://ammehjelpen.no/artikkel/167/Langsom-flaskemating så lenge du mater med flaske. Dette imiterer melkestrømmen fra brystet, så kan han bli mer vant med farta og rytmen fra brystet. Vær spesielt obs på starten av måltidet, slik at han ikke får for mye melk for fort fra flaska da. Jeg er ammehjelper. Jenta mi tok ikke bryst før hun var 12 uker, hun fikk pumpemelk til da. Det er bare å ta kontakt med meg, bruk helst epost (se adresse på profilen min).
zombie2be Skrevet 24. oktober 2011 #5 Skrevet 24. oktober 2011 Også et annet svar.. Husk på at du skal ha det greit også,ikke slit deg fullstendig ut på denne amminga, mamming er vel så viktig. Fant noe på lekegrinda som jeg syns er så godt skrevet at jeg legger ved linken her:) http://www.lekegrinda.com/Medpuppen.shtml Masse lykke til, håper det ordner seg sånn du vil:)
abella Skrevet 24. oktober 2011 #6 Skrevet 24. oktober 2011 Trenger du hjelp for å få det til? På mitt sykehus fikk jeg beskjed om at jeg kunne kontakte barsel i inntill 14 dager etter hjemkomst dersom jeg hadde problemer. Men det jeg egentlig ville anbefale var å kontakt helsestasjonen din og høre hva de kan tilby av hjelp. Jeg gikk til ammespesialist på helsestasjonen med førstemann, hadde time 1 gang i uka så lenge jeg selv ønsket det. Dersom din helsestasjon ikke har det tilbudet, kan du høre om de har avtale med noen andre i nærheten. Hun som var ammespesialist på min helsestasjon var kjempeflink og det var utrolig deilig å ha noen som veiledet og støttet meg. Men som noen andre her også skriver. Ikke slit deg ut. Gjør et forsøk, men ikke la dette bli det viktigste i livet ditt fremover. Det har altfor mange gjort før deg. :-)
gulda Skrevet 24. oktober 2011 #7 Skrevet 24. oktober 2011 Min ville ikke gape høyt nok, og var elendig på å prøve selv, he he. De gode rådene om at babyen skulle finne frem selv, stresset meg bare -min fant ingenting og ble såååå sint!!! Var inne noen turer på barsel på sukehuset de seks første ukene (etter det hører en liksom ikke til på barsel lenger), og der fikk jeg god hjelp. Problemene mine var mange, så derfor hjalp ikke alltid tipsene. Han hadde stramt tungebånd (ble klippet), jeg hadde overproduksjon, og dette førte til feil tak, og han hadde KISS (låsninger). Men ett av rådene jweg fikk, kan jeg dele. Vi har ei her som er skikkelig flink, og dette hadde hun aldri sett at ikke funket for å få en baby til å gape. Det funket til og med for min i begynnelsen! Men så var det jo alle disse andre tingene som skapte problemer, da.. Rådet var å legge seg bakover, f.eks i en stressless eller støttet av puter i ryggen. En skulle legge babyen oppå seg på magen, holde en hånd på rompa hans for å holde ham fast, og så la ham finne frem selv. Lille minien min son nektet å gape og ikke hadde tålmodighet til å øve teknikk ble veeeldig sint da han ikke fant frem! Vi kunne hode på fem minutter! Men så plutselig gapet han skikkelig og tok tak. Første gang jeg prøvde dette sammen men hun på barsel, så var det første smertefrie amming -tross alle åpne sår! Var såååå skummelt å legge ham til slik, for ville helst ha kontroll selv pga smertene. Men det funket jo! Da kunne jeg hvile, og han lå skrått på meg og gvilte selvog spiste. Det var hyggelig og avslappende. Men så begynte min å tulle ogjen. Melka kom for fort pga overproduksjon, så han prøvde å "knipe igjen krana" litt. Hadde det ikke vært for dette, tror jeg teknikken hadde funket supert! Etter grusomme uker, mye jobb, og råd fra helsesøster om å gi opp, så er jeg glad for at jeg holdtut og at det til slutt funket greit. Det er så koselig og lettvindt! Men må legge til at jeg vet hvor grusomt det er, og jeg har full forståelse for hvis du ikke orker mer også! Det tapper en for krefter å ha så vondt at tårene strømmer under amming. Det er jo greit med litt overskudd.. Men det var min erfaring og tips. Masse lykke til!!!
Gjest Gurimamma Skrevet 25. oktober 2011 #8 Skrevet 25. oktober 2011 Oj her var det mange intrs tips og råd Tusen takk alle sammen. Jeg har gjordt noen forsøk med brystet, men ikke lykkes enda. Skal forsøke det som foreslås her, ingenting skal være uprøvet. Blir spennende å se om vi får dreisen på det
AlmaN Skrevet 25. oktober 2011 #9 Skrevet 25. oktober 2011 Jeg tenker at du kan håndmelke noen tak, kanskje helt til det begynner å dryppe, før du legger han til. Og prøv å lirke inn så mye du kan av brystet. Når det er melket ut litt så blir det mykere ytterst og gjerne lettere å forme. De gaper jo ofte lite i starten, men det kommer seg smått om senn. Det er veldig fint å kunne amme, men ofte mye strev særlig i starten! Håper du lykkes før du blir helt utslitt! Det er viktig at du har noen som støtter deg om du velger å kjempe for å få til amminga. Du må få mye avlastning nå!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå