Anonym bruker Skrevet 12. oktober 2011 #1 Skrevet 12. oktober 2011 Har skjønt at dette er fyfy, men hvorfor er det egentlig det? Er det skadelig for fosteret sånn at det kan få plager etter fødselen? Kan fosteret dø? Eller er det for lite informasjon om eventuelle skader som gjør at vi frarådes ibux under graviditet?
Anonym bruker Skrevet 12. oktober 2011 #3 Skrevet 12. oktober 2011 Ibux kan skade fostret. Paracet kan du bruke hvis du tåler det
Anonym bruker Skrevet 13. oktober 2011 #4 Skrevet 13. oktober 2011 Ibux kan føre til hjertefeil hos fosteret. Styr unna
JellyButt Skrevet 13. oktober 2011 #5 Skrevet 13. oktober 2011 Fikk beskjed om at Ibux kan føre til at hullet i hjertet som normalt skal lukke seg rett etter fødsel lukker seg og på den måten stenger for oksygenopptak fra navlestrengenen og barnet blir kvelt i magen. Kanskje ikke helt sånn, husker ikke hva gynekologen sa. Men hjertefeil og kveling i hvertfall. Også var det ekstra fyfy etter uke 28.
Anonym bruker Skrevet 13. oktober 2011 #6 Skrevet 13. oktober 2011 www.felleskatalogen.no: "Skal ikke brukes i 3. trimester. Hemming av prostaglandinsyntesen kan ha skadelige effekter på svangerskapsforløpet og/eller den embryonale/føtale utviklingen. Bruk tidlig i svangerskapet kan gi økt risiko for abort, kardiovaskulære misdannelser og gastroschisis. Skal ikke brukes under 1. og 2. trimester hvis ikke strengt nødvendig. Ved bruk hos kvinner som forsøker å bli gravide, eller i 1. og 2. trimester, bør dosen være lav og behandlingsvarigheten så kort som mulig. Den absolutte risikoen for kardiovaskulære misdannelser er økt fra <1% til 1,5%. Risikoen antas å øke med dose og behandlingsvarighet"
Anonym bruker Skrevet 13. oktober 2011 #7 Skrevet 13. oktober 2011 Paracet er ikkje trykt heller etter danske forskere.
Anonym bruker Skrevet 13. oktober 2011 #8 Skrevet 13. oktober 2011 Joda, Paracet er ganske trygt ved moderat bruk. Greia med paracet er at det muligens kan skade reproduksjonsorganene til guttefostre ved større bruk, så derfor bør man begrense det hvis man bærer på en gutt. http://www.slv.no/templates/InterPage____82692.aspx Paracetmol har i mange år vært anbefalt som smertestillende for gravide kvinner. En dansk undersøkelse kan tyde på at langvarig paracetamolbruk i svangerskapet kan føre til en litt økt risiko for at testiklene ikke kommer på plass i pungen ved fødselen.Legemiddelverket mener at gravide kvinner fortsatt kan bruke paracetamol, men at bruken bør være så kortvarig som mulig. ... •Paracetamol er fremdeles første valg som smertestillende eller febernedsettende behandling hos gravide •Behandlingen bør være så kort som mulig •Gravide med behov for smertestillende og/eller febernedsettende behandling over en uke bør rådføre seg med lege".
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå