Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #1 Skrevet 7. oktober 2011 http://www.nrk.no/nett-tv/klipp/791200/ En av de tingene jeg er mest redd for her i livet er å bli så syk at jeg må inn i navsystemet.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #2 Skrevet 7. oktober 2011 Har ikke hatt så mye med NAV å gjøre, men de få gangene jeg har hatt det (sykemeldt en gang etter bilulykke og søknader om fødselepenger og sånn) så har det aldri vært noe tull. Ryddig, ordentlig og null stress.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #3 Skrevet 7. oktober 2011 Jeg har heller ikke hatt noe problemer med dem, men så er det også bare barnetrygd jeg har mottatt der i fra. Men, syns den dokumentaren var ekkel. Og syns jeg hører forbausende mange skrekkhistorier fra venner og bekjente. hi
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #4 Skrevet 7. oktober 2011 Jeg har hatt så store problemer med dem i 10 år at jeg ikke kan forholde meg til dem mer, og nå går ufør uten uføretrygd frem til jeg blir alderspensjonist. Det må bare være sånn, fordi jeg ikke holder det ut mer. Orker ikke snakke om det heller. Faktisk er det en befrielse å slippe nav.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #5 Skrevet 7. oktober 2011 Ja, uten tvil. Har vært gjennom "hele mølla" med sykepenger, rehab, tidsbegrenset uføre, aap og nå varig uføre. Aldri hatt problemer og bare møtt hjelpsomme og hyggelige folk. Systemet er tungrodd og det er lang vei å gå for vi som er kronisk syke. Men dette er ikke nav eller de som jobber der sin feil, men regelverket. Synes det er på høy tid at media retter fokuset mot det som faktisk fungerer i nav, og ikke bare det som er negativt. Skal man løse problemene som gjenstår i reformen er vi avhengig av at de som er positive og flinke i nav fortsetter i jobbene sine. Det er trist når det er slik at de som er utenfor systemet er redde for å bli syke fordi de går ut fra at de ikke får hjelp av nav. Jeg synes det er viktig å tenke på at inimmellom alle de tåredryppende historiene så er det mange som får hjelp - hver dag!
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #6 Skrevet 7. oktober 2011 Ja, det gjør jeg. Jeg må bruke mine egne erfaringer og stole på det når det kommer til nav. Ikke la meg blende av alle skrekkhistoriene som finnes der ute. Det har aldri vært noe problem med nav (Ja, ok, det eneste var at de behandlet foreldrepengersøknaden ti dager etter permisjonen startet - og pengene var på konto fire dager senere, hallo) og de hjelper meg alltid når det er noe.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #7 Skrevet 7. oktober 2011 Nei. De har aldri overholdt frister de gangene jeg har hatt med de å gjøre. 2 ganger har jeg måttet ringe for å få søknaden min behandlet. Jeg har både familie og venner som jobber i nav, så jeg vet godt hvor overarbeidet de er, men likevel - jeg stoler ikke på nav.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #8 Skrevet 7. oktober 2011 nei, jeg stoler ikke på NAV. De har vist seg gang på gang at de ikke er til å stole på i mine saker. MEN jeg stoler på meg selv, og jeg gir meg ikke når jeg vet jeg har rett. Og jeg har vunnet alle sakene mine pga at jeg har bein i nesa og gir meg ikke uansett hvor mange avslag jeg får!!
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #9 Skrevet 7. oktober 2011 Jeg tror ikke de skal komme å legge ting i hendene mine nei, men jeg stoler på at de skal ordne opp så lenge jeg også gjør det jeg skal for at de skal kunne gjøre det. NAV-systemet stiller krav til oss brukere også, og sånn må det nesten være synes jeg. Vi kan ikke skylde på nav når vi ikke leverer det vi skal, ikke sørger for å få bekreftelser på mottatt osv osv. Har selv vært gjennom masse hos nav, har en handikappet datter og har selv vært langtidssykemeldt så jeg har vært gjennom alt fra søknader om grunnstønad til min datter, oppfølgingsmøter i forbindelse med sykdom og slike ting. I tillegg mistet mannen min jobben under finanskrisa, og valgte starte for seg selv med støtte fra nav da det viste seg vanskelig å få ny jobb med en gang. Vi har ALDRI opplevd dårlig behandling, feil eller andre ting å klage på. Har møtt på forståelsesfulle mennesker som har vært servicevillige og hjelpsomme på alle måter. Jeg har ingenting å klage på!
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #10 Skrevet 7. oktober 2011 Ja - og nei. Jeg jobber selv i Nav - og så godt som alle jeg jobber med til daglig - og andre som jeg er i kontakt med i Nav-systemet gjør så godt de kan - hver eneste dag. Virkelig. Men, det er ikke til å stikke under en stol at på mange områder er regelverket tunggrodd - og det er slett ikke alltid at de ansatte er enige i det regelverket som vi må følge... Det er heller ikke til å stikke under en stol at det er et enormt stort arbeidspress - som fører til sykemeldinger, mye utskiftning av personale, enda mer arbeidspress, lite tid til skikkelig opplæring osv - som igjen kan føre til at enkelte ikke får den hjelpen de skal og bør få. Det er også et faktum at Nav ansatte har en arbeidstid på 37,5 time i uken - og det er begrenset hva en rekker å gjøre hver uke. Vi er bare mennesker vi som jobber i Nav også, og vi gjør også feil. Likevel er det sjelden at det er feil det ikke går an å rette opp i. En vil alltid synes at sin egen sak er den viktigste, en kjenner alltid sin egen sak best. Og det er alltid greit å ha noen å skylde på når alt går galt ;-)
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2011 #11 Skrevet 7. oktober 2011 Jeg stoler ikke på at de ikke gjør feil, men jeg stoler på at de gjør sitt beste og at de har et ønske om å følge regelverket.
Anonym bruker Skrevet 8. oktober 2011 #12 Skrevet 8. oktober 2011 Jeg stoler ikke på at de gjør sitt beste. Nå tror jeg at de fleste gjør jobben sin, setter seg inn i regelverk osv. Lokalt her jeg bor er de helt supre! Men forvaltning er det mange som ikke gjør jobben sin. Føler noen ganger at de tror at pengene skal ut av dems egne lommer!
Anonym bruker Skrevet 8. oktober 2011 #13 Skrevet 8. oktober 2011 de har et regelverk og forholde seg til og forvalte.Mye av historiene om folk som ikke er fornøyd med NAV går ofte (ikke alltid!-klart det blir et sårbart system med så mange ansatte, og noen lover som gir rom for skjønn) på at man ikke har fått det man vil ha,evnt at det settes krav til en på noen måter.
Anonym bruker Skrevet 8. oktober 2011 #14 Skrevet 8. oktober 2011 Både ja og nei. Stoler på at de ordner opp til slutt, men har lært nå at systemet er forferdelig tungrodd og det er mange ting som burde ha stått skrevet - om ikke annet, med liten skrift - men som ikke blir nevnt og man får vite om etterpå. Begynner å bli lei av å få telefoner og ta telefoner hit og dit og stadig få nye opplysninger - og om jeg ikke får opplysninger, får jeg vite at de ikke "vet hvordan dette fungerer". Huff.
Anonym bruker Skrevet 8. oktober 2011 #15 Skrevet 8. oktober 2011 Ja, men det er noen NAV ansatte som ikke holder seg til regelverket og forvalter dem riktig! Det er så klart menneskelig å feile, men til enn viss grad mener nå jeg!
Anonym bruker Skrevet 8. oktober 2011 #16 Skrevet 8. oktober 2011 Ja, jeg stoler på nav, generelt. Jeg har vært syk i mange år, og har og har hatt mye med nav å gjøre. Jeg har hatt et utall av saksbehandlere jeg har forholdt meg til, og alle unntatt én, har vært dyktige, hjelpsomme, klare i svarene og har vært gode samarbeidspartnere på veien tilbake til jobb. Det ene råtne eplet var virkelig råttent, dessverre. Han var saksbehandleren min i en periode hvor min egentlige saksbehandler var syk, og det han gjorde mens hun var borte førte til mye bråk internt på kontoret der i ettertid. Han gjemte legeerklæringer, sendte ikke ut vedtak, sendte meg et langt brev om at jeg måtte slanke meg...mannen hadde aldri møtt meg, men hadde bestemt seg for at mine få kilo overvekt var årsaken til at jeg ikke kunne fortsette i den jobben jeg hadde. Glem den alvorlige lungesykdommen jeg hadde fått, liksom. Nå jobber jeg i nav, faktisk, og jeg stoler fortsatt på nav. Men regelverkene er mange og kronglete, og dessverre har de noen hull i seg som enkelte faller gjennom. Det er fortvilende for oss som jobber der når vi ikke har mulighet til å hjelpe noen fordi de hverken har opptjent den ene eller den andre rettigheten, og det er IKKE nav som lager lovene og reglene. Når det er sagt, så ser jeg at de aller aller fleste som er innom oss i løpet av en dag, får den hjelpen de trenger, er fornøyde og blide. Ikke rent sjelden får vi blomster og klemmer. Overvekten av de brukerne som er misfornøyde og klager som jeg møter, kan i grunnen skylde seg selv. De har gjerne glemt å sende meldekort, ikke stilt på møter, ikke sendt de vedleggene de skal eller overholdt frister. Det er ikke nav sin skyld, men du verden så ivrige de er etter å påstå det! Jeg synes ikke at man bør gå og være redd for å trenge hjelp av nav. De aller, aller fleste får akkurat det de skal ha, når de skal ha det, men det selger ikke aviser og det er sjelden de som roper høyest.
Anonym bruker Skrevet 8. oktober 2011 #17 Skrevet 8. oktober 2011 Jeg hat selv bare positive erfaringer med NAV, både som privatperson og arbeidsgiver.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå