Gå til innhold

Når kan de spise vår mat (mtp saltinnhold)?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Synes det er så stress at hun ikke kan få vår mat, for vi liker det krydret...

Når slutter dere å skille på hvordan dere lager ungenes mat og deres egen?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tja, datteren min får stort sett samme mat som meg. Men kutter ut å salte og krydre for mye, og krydrer heller etterpå. Det hender det blir en ferdig-gryte eller pose-suppe på hverdagen.

Det går visstnok helt fint i følge helsestasjonen.

 

Hun er nå 15 mnd og har fått min mat siden hun var 1 år, men blir ikke mer enn ca 4 ganger i uka.

Skrevet

Vi har en 4- åring og en 1- åring, og begge har fått det samme som oss fra de begynte med fast føde. Fram til de var rundt året koket jeg iblant barnets mat separat hvis vi f.eks skulle ha gryte etc. Nå får de begge akkurat det samme som oss, hvis vi da ikke skal ha "voksen-middag" en kveld iblant. Krydrer masse med urter og div. krydder, men dropper salt, buljong og krydderblandinger med salt. Salt tilsetter vi voksne på egen tallerken til slutt. Vi har egentlig fått oss en vekker ift hvor mye (unødvendig?!) salt man har på maten! Ofte glemmer vi å salte etterpå:) Pastasaus med karbonadedeig og masse urter smaker supergodt uten en masse salt f.eks.

 

Har skjønt det slik at det er det saltet man tilsetter maten som er farlig da nyrene til små barn ikke er ferdig utviklet. Mine unger får pølser, ferdige fiskeboller/fiskekaker etc iblant selv om dette inneholder en del salt. Passer da på at tilbehøret er uten salt. Har fått dettte "klarert" med hs. Har ikke akkurat tid til å lage egne pølser, hehe! Tror ikke man kan/skal unngå salt helt heller.

Gjest Trollmor og trollungene ♥
Skrevet

Datteren vår har spist stort sett det samme som oss siden hun var omkring 8 mnd. Hun har aldri vært noe glad i "most babymat", og synes det vi spiste var mye mer interessant.

 

Når det kommer til krydder, så er det ikke noe problem å gi barn krydret mat. Det finnes jo massevis av andre krydder enn salt. Her i huset har blant annet basilikum og hvitløk vært store favoritter fra starten av.

Og salt heller maten deres etterpå, det går an i mange retter. Evnt ta av en porsjon til henne, og mens den blir kald kan dere koke/steke deres mat med salt/krydder.

 

 

Skrevet

Min har fått vår mat fra han begynte å spise, moste den i begynnelsen og så små biter etter hvert. Bare saltet til slutt vi. Tok av en porsjon til ham først, og saltet vår mat etterpå. Krydder trenger man vel ikke være forsiktig med? Er det noen grunn til det? Lillegutt har fått samme krydder som oss, og liker veldig godt sterk mat, han tåler nesten mer chili enn meg;)

Skrevet

Skal ærlig innrømme at han får akkurat samme mat som oss, like mye salt og alt. Bortsett fra i grøten da, den får han usaltet. Nå er han 22 måneder, og det har vært en gradvis overgang til nå (han har sikkert spist det samme som oss i 4-5 måneder).

 

Vi spiser sjelden/aldri posemat, men det blir mye halvfabrikat som fiskeboller- og kaker og fiskegrateng. Sausen lager vi selv, med salt (han får bare litt av den da), og vi koker grønnsakene uten salt.

 

Her skeier vi til og med ut og gir han potetgull på lørdagen! Kreisi!

 

(men seriøst: Det er mulig vi må revurdere saltinntaket vårt, altså...)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...