Allybeen ♂ ♂ ♀ Skrevet 7. september 2011 #1 Skrevet 7. september 2011 Sorry, dette ble langt! Jeg har en gutt som straks blir 7 år. Jeg har ikke vert sammen med faren hans siden gutten min var 1,5 år. Siden den gang har han reist på samvær annenhver helg. Reiseveien tar ca. 2 timer. Det siste året har han sagt hver eneste gang at han ikke vil til faren, har endt opp med at faren har tatt han med makt inn i bilen mens gutten gråter, skriker og prøver å komme seg løs. Syns dette er helt grusomt og føler jeg kommer til å ødelegge gutten psykisk på en eller annen måte dersom vi skal fortsette å tvinge han. Grunnen til at han ikke vil til faren er at han sier faren aldri leker med han, men bare overlater han til de andre ungene. Faren har giftet seg og kona hans har 3 barn fra før som han kan leke med. Men etter det sønnen min sier så trivest han ikke så godt sammen med de andre ungene. Da de flyttet inn overtok det yngste barnet sønnen min sitt rom. Skjønner dette siden det ikke var flere ledige soverom, men tror gutten min reagerte litt på at en fremmed gutt plutselig overtok rommet hans. Kan også nevne at faren alltid avlyser samvær dersom de er invitert på bursdagsfester eller andre begivenheter der det ikke passer å få besøk av enda et barn de må skaffe barnevakt til. Dette har hendt utallige ganger. Da han var mindre fikk jeg også mld om han kunne levere han tilbake til meg, for han ble plutselig invitert på en fest, og en annen gang ville han sende han hjem for gutten var så grinete og det var så stygt vær, så han visste ikke hva han skulle finne på med han. Når faren skal ha samvær kommer han til vanlig møtested og henter han med arbeidsbilen sin, så han henter han i arbeidstiden da han likevel er i området. Dersom han av en eller annen grunn ikke er på arbeid den dagen eller er langt borte gidder han aldri komme å hente han. Da blir det jeg som må kjøre den lange veien for å møte han et sted nermere farens hus. Så kort fortalt gidder han ikke anstrenge seg for å ha samvær så lenge han ikke kan legge hentingen inn i arbeidsdagen sin.. Jeg har prøvd å lage faste hente og bringeavtaler, men dette ville han ikke gå med på. Har også tatt opp at sønnen min sier han aldri er med han å gjør ting eller leker med han, men dette bedret seg også kun en eller to ganger etter samtalen, så er alt tilbake til normalen igjen.. Hva skal jeg gjøre? Har virkelig lite lyst å tvinge gutten min til samvær når forholdene er slik som dette og faren ikke anstrenger seg mer, og gutten veldig tydelig sier han ikke vil reise.
Gjest Lykke Fryd ♥ Skrevet 7. september 2011 #2 Skrevet 7. september 2011 Enn hvor mye det skjærer deg i hjertet så har du ikkelov til å holde gutten tilbake og du må sende ham på samvær til far. Det du kan gjøre er å innkalle til møte på familievernkontoret der du kan ta opp disse tingene med far med en tredjepart tilstede og forsøke å komme til enighet om endringer rundt guttens samvær hos far og eve. lage ny samværsavtale.
*Lissi* Skrevet 7. september 2011 #3 Skrevet 7. september 2011 Du kan ikke nekte han å ha gutten. Hadde kalt han inn til et møte med familievernkontoret. Bli enig om fast samvær og hente/leveringssted. Gi klar beskjed om at han ikke kan levere gutten tilbake selv om han skal feks. i bursdag. Jeg har to barn med min eks. Hadde de grått og nektet å reise til faren, hadde han ikke fått tatt de med seg med makt! Da måtte de blitt endringer. Selvfølgelig skal far ha samvær, men han må også ta seg tid til barnet.
Fire småtroll Skrevet 7. september 2011 #4 Skrevet 7. september 2011 En 7-åring er ganske stor (har en selv) og når de gråter og prøver komme unna så de må tas med makt begynner det faktisk kreve en del makt og bli litt "dramatisk" synes jeg. En ting er å ta en trassing 1,5 åring under armen, men en 7-åring som absolutt ikke vil noe? Jeg har aldri opplevd å måtte ta så store unger med makt og hadde følt det ble veldig feil, de kan godt protestere, men de gjør jo som de får beskjed om uansett om de vil eller ikke. Om det ble så uvillig at de fysisk satte seg imot hadde noe måtte gjøres... Jeg synes absolutt du skulle ringe familievernkontoret og si de haster med en time, dere er helt nødt til å finne en løsning på dette. Kanskje kan noe gjøres i hentesituasjonen som gjør det lettere for ungen, er det bedre du kjører han helt til døra og leverer han også kan pappa kjøre han helt tilbake, eller omvendt? Er det bedre dere møtes på et sted du kan dra fra, f.eks en butikk, en cafe e.l. også blir barnet igjen der med pappa mens du drar fra dem? Dere må jo uansett finne en løsning på dette. Du må også si klart fra til barnet at det ikke er snakk om at han kan slutte å reise til pappa, men kanskje han kan fortelle hvordan han vil overleveringen skal være. Har ungen selv noen forslag til hvordan det kan bli lettere å si hadet til deg? Nå har dere kjørt dere inn i en negativ spiral som dere må finne veien ut av igjen, og da får det heller bli på barnets premisser en periode. Kanskje far og sønn kan møtes et sted de kan ha litt kvalitetstid på fredag ettermiddag før de reiser hjem til resten av familien hans? Første skritt er ihvertfall en samtale på familievernkontoret, dere kan ikke ha det sånn som dette.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå