Gå til innhold

Når fikk deres barn egen mobiltelefon?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Og hvor gammel mener dere de bør være for å få mobil? Jenta har akkurat begynt i 2 klasse, og mange av vennene hennes har fått mobil. Nå har hun også begynt å mase om det, og jeg er litt usikker på hba jeg syns, skjønner hun vil ha det når andre har det, men ser ikke helt hva hun skal med det enda. Pappan hennes og hans samboer syns det er alt for tidlig, mannen min mener det kan være kjekt når hun f.eks er på besøk og det er noe.

 

Noen synspunkter?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei,

Vi ventet til han var 10 år og gikk i 4. klasse. Han fikk til 10-års dagen.

 

Han var da den siste i klassen som fikk. Jeg ville ikke holde igjen lenger enn det fordi det ville holdt ham utenfor sosialt. På det tidspunktet begynte barna å avtale seg imellom når og hvor de skulle møtes osv., og det ville vært umulig for ham å henge med uten mobil.

 

Vi holdt igjen lenge fordi jeg mener mobil medfører en del ansvar både i forhold til å ikke miste den, pengebruk, etikk/mobinng osv. I tillegg synes jeg ikke barn trenger mobil før dette (med mindre det er spesielle årsaker som at man f.eks har to hjem ol.), og jeg synes også mobilbruk gjør ungene mer rastløse ved at den skal sjekkes ofte osv. Det tar bort fokus.

 

Regelen her er at den må ligge i stua når han gjør lekser, og også om natten (vil ikke at han skal ligge med den i senga og tekste og dille slik at han mister nødvendig søvn). Han får 200 kr i måneden på den. Bruker han det opp tidlig i måneden (det gjørde han de første 3-4 mnd før han lærte å "porsjonere det ut"), så fylles det ikke på.

Skrevet

Hun skal få når hun blir 10 her å:) Blir når hun begynner i 5.klasse det, om et år. Ca halvparten av barna i klassen henens har mobil nå.

Skrevet

13 år, intet før.

Ser virkelig ikke behovet for en mobil når man er 7 år. Niesa mi er og 7, og nettopp begynt i 2 klasse. I hennes klasse har 2 av jentene fått mobil, og hun maset hull i hodet på min søster om en egen mobil, men hva skal hun med det??

 

Hvis de er på besøk hos andre ved en alder av 7, så har jo foreldrene kontroll og sms'er når jenta går hjem fra de, osv? Kan bare ikke skjønne at en 7 åring skal ha behov for mobil jeg, når de knapt kan skrive navnet sitt..... Det er tullete, og det ettergir for gruppepress!

Skrevet

Jenta vår fikk når hun var 7år gammel, ingen negative erfaringer med det, hun har blitt utrolig god på lesing og skriving etter å ha sendt og mottatt sms, men nå ligger hun veldig langt foran de andre i klassen da i alle fag.

Skrevet

MIni her går i første klasse, han har mobil. Ikke med seg på skolen, men liggende her hjemme. Vi har ikke hustelefon, så jeg vil at han skal være tilgjengelig når han er aleine hjemme. Han er av og til hjemme i 20/30 minutter.

Skrevet

Min fikk nå i sommer (7år). Det er fordi jeg er alene med de, og sfo er ferdig før jeg rekker og henter han.

Hadde tenkt at han skulle få telefon når han var ca. 10 år, men man kan jo ikke akkurat planlegge.

Skrevet

Min 7 åring har ikke behov for mobil, men jeg har behov for at hun har det...... Skjønner forskjellen? Hun går aleine hjem etter skolen, og jeg må vite at jeg kan få tak i henne.... Hun må sende meg en melding med en gang hun kommer på innsiden av døren, sånn at jeg er trygg på at hun er hjemme!

 

Har ikke noe med gruppepress å gjøre i det hele tatt! Har med at det er flere og flere som dropper hustelefon, fordi det er fryktelig dyrt, og da må barna kunne nåes på andre måter!

 

=)

Skrevet

Min går i 2.klasse nå og har ikke mobiltelefon eller bruk for å ha det.

 

Jeg vet heller ikke om noen i klassen hennes som har det.

 

Så vi får se - kanskje når hun blir 10 år?

Skrevet

Poden som begynte i 1.klasse nå fikk mobil i sommer. Dvs. han fikk en av mine gammle. Dette fordi vi han ofte er alene med han og ikke alltid han vil være med ut og lufte bikkja. Dermed fikk han mobil for å kunne ringe om det var noe mens den som er hjemme med han er på tur. Er ikke lange turen man går, men greit at han kan nå oss om han vil. Han har kun nr. til meg, faren og storebror lagret. Tlf. er kun til hjemmebruk. Skal ikke være med ut.

Skrevet

Jeg mener at alderen ikke har mest å si- mere situasjonen:)

Her fikk eldste det da hun var 8 og neste da hun var 7.

Begge fikk mobil fordi at de ikke var på SFO mer-ikke pga noe alder.

Jeg liiker å vite at mine barn kan ringe meg eller andre om det skulle være noe når de er hjemme alene.

 

Skrevet

Vi løste for øvrig noe av problemet med en god gammeldags fasttelefon. Den gamle, helt enkle og IKKE trådløse typen som alltid funker.

 

En 6 åring kan jo fort ende opp med en mobil som er utladet, komme borti noen feile taster eller lignende. Greier med fasttelefon.

Skrevet

Sønnen min fikk arve en eldre fra meg når han var 6 år gammel. Grunnen til dette var at det av og til er greit om han er på besøk hos noen eller jeg er på butikken og handler.

 

Gutten er nå snart 10 år og mobilen brukes ikke mye, den brukes til vekkerklokke om morgonen, også kan vi ringes etter at han er ferdig på skole når jeg er på vei hjem fra jobb, men han får ikke med mobil på skole så den ligger hjemme.

 

Hos oss har det ikke vært noe stort problem, det har aldri vært noe masing om det og ikke bruker han mobilen til å ringe mye med.

Skrevet

Min 6 åring kan heldigvis finne ut av laderen, og komme til bake til anropsloggen når han har forvirret seg bort inne på menyen. Så her funker mobilen supert =)

Billig er det også!

One call abonement, som ikke koster noe, og mobil til 200 kr på nettet. =)

Skrevet

Her har jeg hele tiden sagt at de skal få mobil når de slutter på sfo og skal være alene hjemme på ettermiddagene, det har vi holdt med de to eldste (fikk til 9-års dagen).

 

Så får vi se hvordan det blir med lillesøster ;)

 

Må nesten se av barna litt også, noen unger farter mer rundt en andre, og da kan det være praktisk.

Skrevet

Jeg sa alltid at mine ikke skulle få før de var 13 år. MEN - så kom vi i den situasjonen at 7-åringen måtte være alene hjemme et par timer i uka og dermed ble det mobil likevel.

 

Men det betyr ikke at hun får bruke den når som helst. Det er kun når vi ikke er hjemme og hun har den aldri med på skolen og får bare ringe meg eller pappaen, evt besteforeldre i nødsfall. Når mobilen ikke er i bruk, så passer vi foreldre på den.

Skrevet

Min fyller snart 7 år, og jeg kjøpte nettopp en kontant mobil. Den er mest for å ha hjemme, for han har begynt å være alene hjemme når jeg tar en snartur i butikken. Kan ikke kalle den for mobilen hans, selv om han gjør det.

 

Det som er fint med denne mobilen, er at den har flere tlf. katalog, så jeg kan sile ut hvem han kan ringe til. Vi har frifamilie, så om han går tom for penger, så kan han ringer pappa'n sin og meg. Lader opp 100 kr hver mnd. Det holder rikelig. Når han er blitt eldre, så utvider vi.

Skrevet

Jeg tenker hun skal få enten i 3 eller 4 klasse. Hun går i andre nå. Hun er også alene hjemme i blant men ser ikke behovet for mobil likevel. Skjer det noe finnes det vel naboer eller noe. Jeg var alene hjemme fra 7-12 årsalderen uten mobil.

Skrevet

8 år og 7 år. Er alene hjemme i 0,5-1 time innimellom, og vi har ikke fasttelefon.

 

Du som sier 13 år kommer nok til å måtte ombestemme deg ;) Barna blir sosialt utenfor dersom de ikke har mobil etter fylte 10 år. Det er via sms barna kommuniserer når de blir eldre. Utviklingen her er rivende, og 13 år er hauggammelt å få mobil nå til dags.

Skrevet

Jeg har to gutter. En på 6 og en på 8. 8 åringen fikk nettopp en mobil, fordi han er hjemme alene mens jeg følger yngste sønnen min på fotball trening. Da kan han få tak i meg hvis det er noe. Vi har heller ikke hustelefon, og mobilen fungerer da som hustelefon for oss.

Skrevet

Jeg håper at mitt barn skal slippe SFO, og første året skal han nok være hos sin bestefar etter skolen, men fra 2. klasse kan han nok være hjemme alene etter skole (bor like ved svigers da, så blir jo "alene"). Da må vi nok vurdere telefon, men frem til han er moden nok og reflektert nok til å skjønne hva som er ok og ikke med mobil, så sperrer vi slik at det kun er mulig å ringe ut/motta samaler fra nummere vi godkjenner. samme med sms.

 

Sms er en god måte og lære og lese/skrive på, såfremt man ikke bruker sms-språk (alle disse forkortelsene og z'ene osv), så sånn sett er det jo fint :) Men mobil blir brukt til mobbing på alle skoler i landet, fra barneskole til vidregående, og det er noe man bør legge seg på minne.

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...