Gå til innhold

Kan noen forklare meg om NAV og dagpenger osv?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Gjelder ikke meg, jeg selv har fast jobb. Men blir inspirert av diskusjon med denne svenske dama om at det er jobb til alle.

 

På NAV står det følgende:

 

4. Krav til stønadssøker

4. 1 Reell arbeidssøker

Ftrl § 4-5 1. ledd, bokstavene a - e, samt siste ledd,

 

Dagpengeforskriften § 4-1.

 

Som reell arbeidssøker regnes den som er arbeidsfør og villig og klar til å

 

ta ethvert arbeid som er lønnet etter tariff eller sedvane

ta arbeid hvor som helst i Norge

ta arbeid uavhengig av om det er på heltid eller deltid

delta i arbeidsrettet tiltak hvor som helst i Norge

I tillegg er det skrevet samme sted at reglene skal praktiseres svært restriktivt.

 

Vil det da si at NAV har rett til å splitte familier? Hvis far har en jobb i Tromsø, kan da mor bli pålagt å ta jobb i Oslo og flytte fra ungene sine, eller miste dagpengene? Er ikke det litt drastisk? Eller funker det annerledes i praksis.

 

Et annet er det her:

 

Svangerskap

Med mindre det foreligger legeerklæring, anses svangre kvinner som arbeidsføre helt frem til fødselen.

 

Er det virkelig lov å f eks tilby en gravid dame med 2 uker til termin 2 ukers vikariat, siden hun er "arbeidsfør helt frem til fødselen"?

 

Vet at spørsmålene er satt på spissen, men er nysgjerrig

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

"Vil det da si at NAV har rett til å splitte familier? Hvis far har en jobb i Tromsø, kan da mor bli pålagt å ta jobb i Oslo og flytte fra ungene sine, eller miste dagpengene? Er ikke det litt drastisk? Eller funker det annerledes i praksis."

 

- Man kan krysse "nei" på spørsmål om man er villig til å flytte, på søknaden, og likevel få innvilget dagpenger om man har god grunn til å ikke ønske å flytte. Familie og barn er en god grunn.

 

"Er det virkelig lov å f eks tilby en gravid dame med 2 uker til termin 2 ukers vikariat, siden hun er "arbeidsfør helt frem til fødselen"?"

 

- Det er lov, men svært usannsynlig ettersom de aller fleste går ut i permisjon 3 uker før termin.

 

Skrevet

Ja, men på siden står det "helt frem til fødselen". Og man tar ikke permisjon når man ikke har noe å ta permisjon fra?

Skrevet

Jo, man kan ta permisjon fra å være sykemeldt, fra å være arbeidssøkende osv. Man må ikke være student eller i jobb for å kunne t permisjon. Og reglene sier at 9 uker er til mor - 3 uker før fødsel og 6 uker etter fødsel. Så å tilby et vikariat til en dame som er i permisjon er ganske så meningsløst.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...