Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #1 Skrevet 11. august 2011 Vi skal kjøpe rasekatt! Prisene varierer noe veldig. For oss som er ukjente på markedet, er det vanskelig å vite hvilke oppdrettere som er de mest seriøse. Hva har det egentlig å si for oss om vi kjøper en rå-dyr katt av en kjent oppdretter, eller om vi kjøper en rimeligere av noen andre, så lenge katten er frisk, stueren, sosialt trent osv? Noen som har peiling på sånt?
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #2 Skrevet 11. august 2011 I hovedsak har det lite å si rent praktisk for deg, om du ikke skal avle vidre på katten og stille den ut, eller kommer opp i problemer. Det du kan risikere ved å bruke en useriøs oppdretter er at katten er dårlig sosialisert, kanskje ikkje er ørmekuret, ikke har stamtavle. Og at oppfølgingen fra oppdretter kan være så som så. Likens om det oppstår problemer med katten (sykdom hos den, allergi hos dere, samlivsbrudd eller annet som gjør det vanskelig å beholde den), da vil en seriøs oppdretter være mer troende til å være behjelpelig med å ta katten tilbake eller skaffe nytt hjem. Eller hjelpe dere ellers. Mindre seriøse aktører har ofte en holdning om at så snart de har fått pengene så er de ferige med katten. Men dette kan også være tilfeldig.
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #3 Skrevet 11. august 2011 En annen ting er at du kjenner alle linjene bakover på en oppdrettskatt og kan derfor være trygg på at den er avlet etter ønske om god rasestandard, godt lynne, godt temperament, god helse og ja... det meste. Dessuten vet du at den er fulgt godt opp av oppdretteren selv og at den har vært hos kattemammaen sin lenge nok. Lykke til med kattekjøp! Hvilken rase tenker dere på?
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #4 Skrevet 11. august 2011 Skal du først ha en rasekatt, så er det dyrt. Og skal du først ha noe dyrt, vil du ikke da kjøpe det et sted hvor du er sikker på hva du får? Letteste måten å finne ut om opprettere på er å søke dem opp på nett, det finnes forum (som er søkbare) og andre sider med omtaler av opprettere. Sjekk disse grundig.
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #5 Skrevet 11. august 2011 Bengal! Kun som kosekatt. Kunne gjerne hatt en vanlig huskatt jeg, men reagerer allergisk på dem. Ikke interessert i avl og at katten skal ha de riktige fargene, tegningene osv. Kunne for min del gjerne vært en katt med en liten skavank som f.eks haleknekk...
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #6 Skrevet 11. august 2011 Jeg trodde jeg fikk ein flått katt ved og kjøpe ved seriøse oppdrettere. Men ente med katte som døde av FIB. Kontakt rasekatt forbundet og dei anbefalte dei oppdrettarane. Kjøpte ein til 6 mnd etter av ein annen som vart anbefalt døde etter 2 uker av FIB. Den 3 katten fant jeg på finn.no og stod ikkje under den listen og fikk alle kravene som andre oppdretterene og katten lever per i dag. (billigare) Piss på leggen og kjøpe hos seriøse oppdrett. Berre kattane er oppfulgt av dyrlegen til du overtar. Tapte 18000 kr ved kjøp av oppdretter for FIB blir ikkje dekket av forsikring.
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #7 Skrevet 11. august 2011 Bengal er fine! Har du sjekka at du ikke reagerer på de? Spør, fordi jeg vet at f.eks Sibir er "mildere" enn mange andre raser. Maine Coon også og hvis Bengal er det også, er det jo veldig bra!
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #8 Skrevet 11. august 2011 Har ikke sjekka det ennå, men et par av oppdretterne har allergi-garanti, og er villige til å "låne ut" kattungen mot et depositum til man vet om man reagerer! :-)
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #9 Skrevet 11. august 2011 Det er jo kjempeflott gjort da!! Har selv en Maine Coon som mange allergikere i vår bekjentskapskrets ikke reagerer på. =)
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #10 Skrevet 11. august 2011 Da kan jeg vurdere å prøve det da, om bengalen ikke skulle være noe for meg. For jeg har sååååå lyst på en liten katt i heimen:-)
Anonym bruker Skrevet 11. august 2011 #11 Skrevet 11. august 2011 Les litt om rasane før du bestemmer deg. Plukke katter ut fra allergi kan du få ein katt motsatt av det du ønsker. Noen er nysjerige, rastlause ,masete og noen så vitt at du veit den er der. Hadde jeg vert oppdretter hadde jeg nedvurdert deg av lista pga av allergi holdningen. Du må vite kva slaks katt du skal ha for alle katter er ikkje like.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå