Gå til innhold

gravide skal helst ikke jobbe natt...hvorfor det?


Anbefalte innlegg

Skrevet

snakket med en veninne igår og fortalte henne jeg var gravid. er 3mnd på vei, og har en jobb hvor vi jobber døgnet rundt alle dager. Mao jeg skifter på å jobbe dag, kveld, natt og helger.

Så spurte hun meg om jeg fortsatt jobbet netter, for det var visstnok ikke bra for gravide?

 

Men hvorfor er det sånn? er det noe i det? eller er det bare noe hun har hørt...ble litt nysgjerrig.

Noen som vet?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hmm! Har hørt lignende, men jeg tenker at så lenge det ikke sliter ut deg så skal det være greit? Så lenge du får den søvnen du trenger og næring. Men jeg vet ikke!

 

Gratulerer med spiren :)

Skrevet

Har også bare hørt om det selv, men vet desverre ikke hvorfor eller om det er noe i det =))

 

Skrevet

Mener å ha lest at de ser en sammenheng mellom natt/kveldsjobbing/turnus og spontanabort.

Skrevet

hmmm, det gjorde ikke saken bedre at det er flere som har hørt om det, men ingen som vet hvorfor..hehe...

jeje, satser på at ett klokt hode svarer:-)

Skrevet

Undersøkelser viser at mange gravide opplever det som mer stressende å jobbe natt enn dagtid. Tidspress nattarbeid og skiftarbeid har vært assosiert med økt risiko for spontanabort og vekstforstyrrelser i graviditeten.

Skrevet

Jeg har hørt at det er fordi at om det skulle skje noe akutt, og du må "stikke", kan ikke arbeidsplassen risikere at gamle/pleietrengende? blir liggende uten hjelp (om noe skulle skje på nattestid)

Skrevet

Nattarbeid øker risikoen for spontanabort.

Derfor blir mange hos oss (sykehus) fritatt fra nattevakter når de blir gravide, hvis de selv ønsker det.

Skrevet

Her kan du lese hvorfor: http://www.stami.no/nattarbeid-og-gravide

 

Med førstemann jobbet jeg tre-delt turnus og ble fritatt nattevaktene etter jeg leverte legeerklæring. Man er ikke automatisk fritatt nattarbeid.

 

Med nr 2 jobbet jeg kun som nattsykepleier og valgte å fortsette å jobbe om natten. Men jeg var godt vandt med det, hadde ikke belastningen av å jobbe dag/kveld ved siden av. I tillegg var jeg en smule mer avslappet til det å være gravid;-p men ble sykmeldt de 2 siste mnd før termin, men det hadde jeg blitt uansett. Slet med magesmerter og nyrestein

Skrevet

Jeg jobber ikke med gamle/pleietrengende, så ingen fare.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...