Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #2 Skrevet 23. april 2011 Nå vet jeg ikke hva åbro er, men hadde nok ikke kjøpt alkohol til barna mine. Når de er 16 år så kan de selvsagt få lov til å smake på vin her hjemme, men de komme aldri til å få lov til å ta med seg alkohol ut av huset og jeg kommer aldri til å kjøpe noe til bare dem her hjemme. Er selv avholds, men far er vinfantast.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #3 Skrevet 23. april 2011 Nei. Hvis det er alkohol idet, er det jo 18 års-grense. Og da har man jo ikke lov til å kjøpe til mindreårige. Og spsiellt foreldre bør jo gå foran som et godt eksempel, og ikke bryte loven.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #5 Skrevet 23. april 2011 njaaa, hvis datter/sønn på 16 år hadde veldig lyst til å smake på lettcider (altså, den typen cider som har lavere andel alkohol enn pils), så hadde jeg kjøpt til drikke hjemme ved siden av grillmaten. Men det kommer også veldig ann på om 16 åringen er ung. skole elev eller vidregående elev da. Vidregående, da synes jeg det er greit å få lettcider o.l hjemme, men ikke ung. skolen. Det er ikke maange år siden jeg gikk på VGS, og jeg fikk da lov til å drikke lettcider. Og det gikk helt greit Blitt vant med at alkohol er noe man drikker for å kose seg ekstra med maten (er noe med alkohol til tungfordøyelig mat som grillmat, julemat osv) og ikke noe man drikker seg snydens på, for det er lavkultur som hører hjemme hos de som ikke har kommet så langt her i verden. Alderen har ikke alltid alt å si (forbehold selvsagt), det viktigste er at ungdommene får gode verdier og holdninger hjemmefra, og dette er faktisk noe barna må læres til hvis man ikke synes det er OK at barna "lærer sjøl" og kommer drita hjem fra russefest.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #6 Skrevet 23. april 2011 Ja, det og få smake er jo greit her også Men faren i huset her kjøpte cider og åbro til 16åringen når de var ute og "spiste" idag tidlig.. Veit ikke helt hva jeg selv syns.. Hehe. HI.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #7 Skrevet 23. april 2011 Jo,alderen har alt å si.Det er 18 års aldersgrense. Det er nemlig forbudt å gi barn alkoholholdig drikke.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #8 Skrevet 23. april 2011 Det er 18 årsgrense på å KJØPE alkohol under 22%. Men det er IKKE 18 årsgrense på å drikke alkoholen. Husker jeg riktig har du lov å bære alkohol fra du er 16. Da kan ikke politiet ta det fra deg uten grunn. Jeg syns det er helt greit å la 16 åringer smake og utforske litt alkohol da. Så er det opp til oss voksne å lære dem en "riktig" drikkekultur. Jeg ser selv på meg selv som måtte utforske dette her UTEN lov eller veiledning fra mor og far, og ønsker heller at min datter skal lære seg å smake alkohol, framfor å drikke alkohol (hvis dere ser forskjellen). Såklart må man lære seg å feile selv, men desto mer åpne vi voksne er om det, desto mer kontroll får vi. Min 16 åring skal IKKE være redd for å komme hjem, bare fordi hun var så "dum" og drakk på en fest. Når jeg også tillater og kjøper til henne, har jeg en viss kontroll på hvor mye hun drikker, og at hun ikke står utenfor butikken og "fisker" slik jeg gjorde da jeg var ung. Såklart en garanti har man ikke, men jo mer åpne vi er, jo mer åpner unga seg
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #9 Skrevet 23. april 2011 Det er ikke lov å selge eller servere alkohol til barn under 18 år, det er altså ikke tenåringen som får trøbbel om butikken ikke sjekker leg, det er butikken. I dette tilfellet kunne faren fått problemer fordi han gjør noe ULOVLIG. Synes det er helt merkelig at folk synes det er greit å vise ungene sine at man ikke trenger å bry seg om lovene vi har i Norge. (80 sone er 80 sone uansett hvor flink sjåfør man er og hvor teit man synes det er)
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #10 Skrevet 23. april 2011 Absolutt all forskning viser forresten at ungdommer som får med alkohol hjemmefra drikker det i TILLEGG til det de ville drukket uansett, så om du tror du kjøper deg kontroll er du ganske naiv.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #11 Skrevet 23. april 2011 Her i huset får ingen av ungene alkohol av oss. De får lov å smake på det vi har, men ikke mer enn en smak. Skal de absolutt drikke før de har lov å kjøpe så må de slite for å få tak i det, vi gir det ikke til de. Selv fikk jeg ikke alkohol av mine foreldre, men fikk lov å smake på det jeg ville om jeg ville. Jeg hjalp til med å lage vin og likør så jeg var vel godt kjent med slikt, men jeg var en av de få på min ungdomskole som ikke drakk alkohol. Jeg var med på fester der andre drakk, men valgte å ikke drikke. Jeg ville ikke drikke uten at jeg ikke kunne kjøpe det selv, jeg syns det hadde vært for flaut om jeg hadde blitt stoppet av politiet eller natteravner. Mine foreldre sa de hentet meg og at jeg ikke fikk noen skjennepreken om jeg drakk på ungdomskolen, men jeg måtte selv stå for det. Fikk noen cidere av min søster når jeg var 16år, de drakk jeg aldri. de ble med hjem igjen i sekken og hun drakk de selv.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #12 Skrevet 23. april 2011 Nei, det er ikke ok at foreldre pusher alkohol til mindreårige barn, punktum. Man kan fint lære dem gode vaner uten å tilby dem noe før de er gamle nok, handler om hvordan vi voksne ter oss selv. At ungdommen kan ramle på fylla på tross av gode vaner i hjemmet skjer de fleste, men vi foreldre skal ikke legge til rette for det. Våre barn får ikke en dråpe før de fyller 18år hjemme, da skal de få vin eller øl til maten når det passer seg. Men før den tid er regelen klar her, mindreårig er mindreårig, enkelt og greit.
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #13 Skrevet 23. april 2011 Jeg skrev absolutt ikke at man kjøper seg kontroll. Jeg mente heller ikke at man kjøper seg inn i ungdommens liv, men mere at du tar del i ungdommens liv. Og ja den forskninga sier vel egentlig seg selv også? Men jeg satser mye heller på att åpent forhold om alkohol, enn å ha en tenåring i hus du har NULL kontroll på
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #14 Skrevet 23. april 2011 Hvem snakker om å pusje det på ungdommen? Oh ja, punktum pleier å komme etter en setning. Er så irriterende at folk skriver ordet punktum, for å mene at dems kommentar skal være siste ordet i en diskusjon, bare fordi dem sa det. Useriøst! For å lære må du feile, så ja de fleste har nok drukket noen pils for mye en gang eller 2. Også skjønner jeg liksom ike helt hva som gjør det så okey den dagen de fyller 18. Tror en ungdom på 17 år og 364 dager er like moden/umoden som en som er 18 år. Syns det går mer på individene, hvor mye ansvar er dem klare for, og modne nok for? Etter fyllte 18 har vi ikke noe vi skulle sagt, men er 18 åringen håpløs får ikke den personen servert alkohol, men er 16 åringen veldig voksen og moden av seg, så tror jeg nok 16 åringen takler litt alkohol greit. Sånn er det hvertfall for meg og mine;) Meg om det
Anonym bruker Skrevet 23. april 2011 #15 Skrevet 23. april 2011 Enkelt og greit fordi det er den lovbestemte alderen. Inntil barna er myndige er vi foreldrene ansvarlige for dem, når de er myndige har de selv eget ansvar. Men inntil den dagen er det vi som setter grensene, jo lengre de venter med å debutere med tanke på både rusmiddler og sex, des bedre. Selvsagt er det forskjeller på modenhet hos unge, men det er like vel ulovlig å servere alkohol til unge under 18år, være seg på et utested, på grendahuset eller i bestemors 70års dag! Jeg husker selv at de vennene av meg som fikk medbragt fra foreldrene drakk like mye av det vi andre hadde skaffa gjennom kjente og ukjente, vi ble alle like dødrukkne og fyllesyke. Vi fikk også like mye kjeft av foreldrene våre når vi kom hjem og spydde full balkongkassa eller entreen, turte å dra hjem uansett om vi hadde fått noe eller ei.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå