Gå til innhold

Fraskrivelse av foreldrerett/farskap


Anbefalte innlegg

Skrevet

Er det noen som vet om det er mulig at en forelder fraskriver seg foreldreretten? (Mener ikke foreldreansvar)

 

Ønsker å forhindre at far til min sønn skal kunne gjøre noen krav i min sønn i fremtiden. Ser ingen grunn til å gå inn på detaljer men nevner at både familievernkontoret og barnepsykolog ved helsestasjonen mener det er direkte skadelig for min sønn å ha samvær med sin far, samt at barnevernstjenesten også sier (men ikke har laget juridisk vedtak på) at min sønn ikke bør ha kontakt med far.

 

Jeg har fått far til å fraskrive seg foreldreansvaret og kommer til å sette opp barnetestament på at far ikke må få omsorg/ansvar for gutten dersom jeg faller fra. Men føler ikke dette er nok og ønsker at han ikke skal ha noen juridiske krav i gutten, nå eller senere og at min sønn da evt kan adopteres om jeg en gang stifter ny familie. Jeg antar at faren vil gå med på dette om han får slettet bidragsgjelden sin og lurer på om noen vet hvordan jeg går frem for å få ordnet dette.

 

Veldig takknemlig for hjelp :)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ta turen til NAV og ordne det der. De kan svare deg på dette, så slipper du svar fra alle synserne her inne..

Skrevet

Nei, det er ikke mulig. Med mindre barnet blir adoptert av noen andre, f.eks din nye partner, vil far og barn ha gjensidig samværsrett og barnet vil ha arverett i forhold til sin far. Far vil være bidragspliktig.

 

Selv om biologisk far samtykker, er det ikke sikkert dere vil få godkjent en stebarnsadopsjon om du skulle få en ny partner.

 

Skrevet

Dette var utrolig å lese, jeg er i samme situasjon som deg HI, bare at jeg faktisk har hele foreldreansvaret. Men her mener også de forskjellige instanser at bf ikke bør få ha samvær med barnet.

Skrevet

Så lenge han ikke har foreldreansvar, så stiller han likt i køen av de som kan ta seg av barnet om noe skjer deg.

 

Uansett ansvar eller ikke, må barnefar godkjenne evt adopsjon.....

 

Forstår fortvilelsen din, og jobber litt med noe av det samme(men det hjelper meg mye at bf ikke har ansvar her da).

 

bidragsgjeld får han ikke slettet samme hva. Hvertfall ikke så lenge det har gått gjennom NAV. Og så lenge han står som far på papiret(selv uten ansvar), så er han bidragspliktig. Bidragsgjeld bygget opp før evt adopsjon, er fortsatt gjeld til barnet og skal kreves inn.

Skrevet

Så vidt jeg vet er det ikke mulig for far å fraskrive seg farskapet så lenge det faktisk er han som er faren, med mindre barnet blir adoptert av en annen.

Noe av grunnen til dette er, så vidt jeg vet, at barnet har rett på bidrag fra sib far. Om far er ute av bildet uten at det har kommet en ny i steden blir dette NAV sitt ansvar. Om det ble mulig ville mange ha valgt å få bidrag fra NAV og la far slippe. Barnet vil også miste arveretten. Det skal ikke være så enkelt.

Skrevet

HI

 

Jeg har foreldreansvaret alene. Vi hadde delt men far har fraskrevet seg foreldreansvar og jeg er registrert med foreldreansvaret alene.

 

Bidraget blir krevd inn via Nav men er privat avtale så NAV betaler ingenting selv om han ikke gjør det heller (ingen inntekt). Jeg bryr meg ikke om bidrag. Med all gjelden faren har kommer det aldri til å være noe å arve derfra..

 

Jeg må altså da vente til jeg eventuelt gifter meg med en som er villig til å adoptere min sønn før faren juridisk mister alle rettigheter? :(

Skrevet

Sansynligvis, ja, men hør for sikkerhetsskyld med en advokat. Det er ikke sikkert at vi DIBdamer har oversikt over alle lover og regler.

Skrevet

min far skrev fra seg alt av ansvar på meg når jeg var 16-17 år,.

 

han leverte det til barnevernet og det gikk greit for hans del..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...