Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #1 Skrevet 31. januar 2011 Jeg trenge noen å spørre litt ang symptomer etc..
Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #2 Skrevet 31. januar 2011 Jeg har mest sannsynlig leddgikt.. Tok blodprøver og røntgen av knærne mine før jul. Legen min sa at det mest sannsynlig ikke ville slå ut på blodprøvene eller vises på bildene da det er helt vanlig i begynnelsen. Han håpet heller ikke det da jeg er så ung (som han sa:) Bildene var helt normale, men på ene blodprøven lå jeg helt i grenseland. Han behandler meg som jeg har leddgikt og mener også på at det er det jeg har. Han var også nokså sikker på det før prøvene ble tatt da.. Det er visst vanlig at det ikke er så lett å fastsette en sikker diagnose i begynnelsen av sykdommen. Jeg har nå en avtale med legen om å si fra når jeg får vonde perioder så jeg skal gå på betennelsesdempende igjen, og om jeg blir hoven i ledd så skal jeg komme ned til han så han får sett på det. Jeg har hittil ikke vært hoven uansett hvor vondt jeg har hatt. Ellers tar jeg 1g paracet og 400g ibux ganger 3 for smerter. Vet ikke om du ble noe klokere?
Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #3 Skrevet 31. januar 2011 Takk for svar! Jeg har smerter i fingerleddene og er heller ikke noe hoven. Legen sa at det er "reumaleddene" jeg har smerter i, og jeg tok også en blodprøve. Han sa derimot at han trodde den skulle bli negativ. Svaret får jeg i slutten av denne uka. Legen ga meg ikke noe håp om at dette skal gå over og jeg ble også satt på 400g Ibux x 3 daglig. Jeg er så redd for at det er leddgikt.. Jeg har et fysisk tungt yrke og vil ikke gå rundt med vondt i hendene "hele tiden". Du har mest smerte i knærne? Jeg syns det er litt rart at jeg feks fint kan bære tunge poser med varer uten at det gjør vondt, mens å åpne en kork gjør veldig vondt. Eller, det går vel i grunn bra så lenge fingerene er samlet, men når de må deles på eller vries på gjør det vondt.
Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #4 Skrevet 31. januar 2011 Jeg har mest vondt i knærne og albuene nå på vinteren. Merker godt at jeg reagerer på kulden, så når været slår om så kjenner jeg det ja.. Jeg har hatt vondt av og på i knærne i noen år og når jeg tenker over det nå så slår det meg jo at jeg alltid har hatt "voksesmerter" også som voksen.. Når jeg ringte legen min nå, så hadde jeg så vondt at jeg ikke kunne sette meg ned på huk, bøye knærne eller gå noe særlig før det verket. Jeg var for 6 år siden og tok mr av knærne, men har ikke gjort noe med det i mellomtiden siden jeg alltid har tenkt at det vil gå over.. Jeg er litt lik deg med det at jeg kan gjøre noen bevegleser uten at det gjør vondt, men feks så gjør det vondt når jeg løfter benet for å gå-ikke når jeg belaster benet. Ser jo at du fikk samme beskjed som meg ang blodprøven- at han trodde den var negativ. Er som sagt vanlig i begynnelsen... Jeg jobber selv i et fysisk yrke så leddgikt var ikke planen min heller gitt;) Jeg må spørre deg- du sier du skal ta ibux, men ikke paracet? Jeg fikk beskjed om at jeg alltid skal ha paracet i bunn når jeg skal ta smertestillende.. Jeg tar som sagt begge deler og har avtale om å si fra om det ikke holder som smertelindring. Da vil han sende meg videre til spesialist. Jeg håpet selvfølgelig ikke at det var leddgikt jeg hadde, men da prøven så og si slo ut, så var det faktisk litt greit ¨å få noe å forholde seg til likevel.. Nå vet jeg hvertfall hva det er:)
Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #5 Skrevet 31. januar 2011 Nei, ikke helt planen nei Jeg fikk bare beskjed om å ta Ibux, men jeg har nok ikke like sterke smerter som deg. Dette er veldig nytt for meg. Smertene har vært der i ca tre uker, er kanskje inne på fjerde uka nå. Men det blir bare verre istedetfor bedre om jeg hadde håpet på. Jeg var så sikker på at legen skulle si "dette går snart over, det er vanlig å få slikt iblant". Men det sa han jo ikke.. Jeg skal kanskje ikke ta sorgene på forskudd allerede, smertene har ikke vært der så lenge enda. Men likevel..
Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #6 Skrevet 31. januar 2011 Men om ikke smertene blir bedre eller da helst borte ved bruk av ibux så ville jeg tatt paracet også- hvertfall for å se om det hjalp! Jeg fikk som sagt en kur med betenelsesdempende også- kanskje du også burde hatt det? Om man går rundt med betennelse i kroppen så blir det jo bare verre og verre. Du får vente på prøvesvarene da- ville ringt legen og spurt etter de jeg;) Og som sagt- så burde du si fra til legen om du ikke klarer å holde smertene borte med det du bruker nå.
Anonym bruker Skrevet 31. januar 2011 #7 Skrevet 31. januar 2011 Jeg fikk diagnosen for noen år siden. Jeg hadde da positiv revmatoid faktor som testen heter og fingrene hovnet opp så jeg ikke kunne bevege dem. Verker også i tærne og i ryggen mellom de små beina der. Knærne min er også vonde men der er det pga feilstilling og trykk på nerver, har også vondt i kjeven.. Det har nettopp begynt så vet ikke hva det er for noe. Har operert begge hendene og litt bedre nå. Mine symptomer er vonde, stive fingrer som hovner veldig lett. Kan ikke bære poser slik dere kan, det hadde vært døden:-( Men stemmer det at fint fingerarbeid er vondt og fungerer beste med samlede fingrer. Jeg sliter mest med å få tak i tabletter og ellers mindre ting siden fingrene er så stive. Jeg går på ibuprofen 600 mg 2-3 ganger daglig nå og får tablettkurer med kortison eller kortisoninnsprøytning når det blir ekstra ille. Skal begynne på cellegift, men vil vente litt til og skal spørre om biologisk medisin heller:-) God bedring til dere, er en skikkelig fæl diagnose å ha dette:-(
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå