Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #1 Skrevet 28. januar 2011 Dette er da bare "faste" utgifter. Mat kommer utenom. Så nå har vi 2200 kr og klare oss på 2 uker. yeah right. Dette kommer aldri til og gå bra. mat til 4 stk i 2 uker på 2200 kr, så kommer det sikkert noe uventa og... Skulle virkelig ønske jeg kunne være mer flink med pengene.
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #2 Skrevet 28. januar 2011 Herregud da. Det var mye penger! Bor dere over evne ?
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #3 Skrevet 28. januar 2011 Det går vel fint det? Planlegg billige middager. Grillet kylling fra rema + ris en dag kommer under 50 kr feks. Nudler, kjøttdeig, kål, purre og gulrot koster heller ikke all verden. Pølser og potetmos, grøt, fiskepinner, fiskegrateng, spaghetti + kjøttsaus, osv osv.. Se etter hva dere har i fryseren og planlegg nøye deretter.. Drikk kun vann, kjøp så lite som mulig.. Lykke til:)
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #4 Skrevet 28. januar 2011 ja, må nok stappe hodet i fryseren og se hva vi har der Slliter mest med at vi skal på hyttetur neste helg. Koster jo ingenting, men blir jo alltids litt ekstra med mat o.l. må bli flink til og planlegge ja Og vil ikke si at vi lever over evne, men februar er alltid masse utgifter. HI
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #5 Skrevet 28. januar 2011 2200 kr på 2 uker blir 1100 kr i uka. 4 mennesker kan fint klare å leve for det hvis man må. Har du mel og gjær? Bak rundstykker og brød selv! De fleste har ulike meltyper stående som de kan mixe sammen til brød/rundstykker. Bland med litt olje (om du har) vann/melk Blir så godt at. Kjøp billige produkter som first price, coop extra osv der du kan. Mye å spare. Forslag til billige middager: Fiskepinner m/potetmos eller poteter Lapskausblanding med evt. kjøttrester eller pølser Pasta/spaghetti Pannekaker Fiskegrateng (ofte på tilbud) Tomatsuppe med makaroni og egg (evt hjemmebakte rundtsykker til) Blomkålsuppe med rundstykker til Pølse m/potetmos, evt pølse m/brød (hit hos barna) Sjekk ut hva som finnes på tilbud og hva slags billigprodukter som finnes der du handler, og planlegg menyen etter dette. Sørg for å ha melk i hus til barna, men til middag og for tørsten kan dere drikke vann. Se hva du har i fryseren, skjuler seg som regel mye der som man har glemt bort at man har. I perioder med trang økonomi må man tenke kreativt Når det er snakk om kun 2 uker så klarer dere det kjempefint. Se på det som en utfordring
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #6 Skrevet 28. januar 2011 Hvor mye tjener dere ? det var en veldig høy utgift! Trodde Mars var værst jeg ? Vi sparer opp penger ila året så vi har til sånne mnd som mars fks. Kanskje noe dere kan begynne med ?
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #7 Skrevet 28. januar 2011 Vi prøver og spare, men det funker ikke alltid like godt. Ser at jeg skriver denne mnd, er jo i januar ennå. Februar vi har 36 600 kr i utgifter Vi fikk jo strømregning fra helvete denne mnd, og så er det jo studielån og diverse og. Mars er faktisk litt bedre for oss Netto inntekt denne (feb) mnd er vel ca 45 000 kr. HI
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #8 Skrevet 28. januar 2011 Jeg tror også at dere kan klare dere fint på de kronene. Første bud når man skal spare matpenger er å planlegge middager. Selv handler jeg hver mandag. Kjøper en del ulike grønnsaker, en stor pakke svinekoteletter (rent, magert kjøtt, og veldig billig), en pakke FirstPrice frossen laks, en boks fiskeboller, en økonomipakke kyllingfilet. Ut i fra det kan jeg lage middag til tre i en hel uke, så lenge jeg har pasta og ris i skapet. Blir mye wok av ulike grønnsaker og svin/kylling, med ris eller pasta. Ungene elsker stekt laks med ovnsbakte poteter og oppskårne grønnsaker. Stekt ris med svinekjøtt og grønnsaker er også populært. Brød baker jeg selv. I tillegg kommer frukt, melk og knekkebrød, og noe pålegg. Lørdagskos er en flaske brus på deling og popcorn. Hjemmelaget pizza kan være veldig billig - lag tomatsaus selv av hermetiske tomater, og ha på litt strimlet skinke, salami, løk eller paprika. Det er ikke nødvendig med så mye ost, et tynt lag så alt er dekket holder. Lykke til! Planlegg, så går dette fint! Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 28. januar 2011 #9 Skrevet 28. januar 2011 auda den er kjip!!! vi tok et tak i vår egen økonomi i fjor sommer da vi visste vi ville få det veldig trangt i des-januar. (kun halv lønn i begge mnd. pga permslutt i midten av des. da visste vi jo at jeg kun ville få halvt med foreldrepenger i des og resten av des.lønna ville ikke komme før i januar) derfor måtte vi gjøre noe. i sommer refinansierte vi og sparte 3000på renteutgiftene. vi satt opp et budsjett og la inn alle utgifter på hele året og delte på 12. vi setter av denne summen på egen utgiftskonto og betaler alle regninger derfra. da vil det alltid være penger til kommunale avgifter, veiavgift, heftige strømregninger, nrk-lisens og slike andre ting som ikke kommer hver måned. noen ganger står denne kontoen i mange 1000 + og noen ganger går vi i null. i tillegg fikk vi 3000 til "overs" som vi kunne spare. og det kom godt med nå!!!! poenget er at man må planlegge økonomien sin. enten man har millioninntekt eller helt vanlig inntekt. millionærer kan også leve over evne. noen tips til hvordan man kan planlegge pengebruken: budsjett - få en skikkelig oversikt over inntekter og utgifter. utgiftskonto er lurt. inkluder alt som ikke kommer hver måned også. da vil det være en fast sum som kommer inn og en fast sum som går ut. til en viss grad vil dere alltid vite hva dere har å rutte med neste måned. ukeshandling- handle for hele uken på en gang og unngå småhandling.(det innebærer at lørdagsgodtet må gjemmes!!!) handle stort på tilbud. tørrvarer og hermetikk kan lagres i "matbod", kjøtt kan fryses i 3-6mnd. velg billigere produkter der du kan. slikt som first price tørrvarer og rene kjøtt-/fiskeprodukter er fullgode produkter. i begynnelsen så kan man føle seg litt fattig og gjerrig når man handler slik men etterhvert så går jo dette helt automatisk. og uansett om man ikke trenger å velge billigprodukter så sparer man uansett på å handle alt på en gang i stedet for flere turer i uka. da blir det alltid med masse varer man egentlig ikke trenger i utgangspunktet. og dette er ikke tips for fattigmannen altså. uansett hvor høy inntekten er så lever veldig mange deretter og har like mye behov for å planlegge.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå