Gå til innhold

Første svangerskapskontroll (hos lege) Hva skjer da?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Først og fremst. Må man ha med urinprøve?

Og når måler de symfyse? er det for tidlig i uke 11?

 

Håper noen tar seg tid til å svare:)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tror man kan vente enda lengre med første kontroll, er jo litt en selv som bestemmer. Men mange er ivrige etter å få informasjon.

 

Enkelte leger tar en kroppslig kontroll for å få bekreftet graviditeten.

Man får utdelt helsekort, og det fylles ut noe på det.

 

Første time skal egentlig være en dobbelt-time (sa de til meg), siden det er mange ting å orientere om i forhold til kosthold, og det blir delt ut Svangerskapsboka eller lignende.

Skrevet

Urinprøve

Blodprøver

Veie deg

Gi deg svangerskaps journalen

Gi deg en bok om svangerskap,fødsel osv

Søke deg inn til ordinær UL.

 

 

Symfyse-fundus begyner man å måle i ca. uke 22-24.

Skrevet

Jeg var hos lege ganske tidlig, ved 5 el 6 uker( har ikke noen eksakt termin enda, men dette er ca). Da var det for tidlig for blodprøve. Dvs jeg tok blodprøve, men må også ta nye ca uke 12, pga ting som ikke skal måles før det. Jeg hadde med urinprøve( mest for å få bekreftet at jeg faktisk var gravid), men min lege vil gjerne ha dette hver gang. Måling husker jeg ikke når de begynner å måle( jeg selv skal på tidlig UL i morgen for å se hvor langt jeg er kommet i svangerskapet) husker ikke fra forrige gang :=)

Skrevet

Det er mulig legen vil prøve og lytte etter hjertelyd, men tar da forbehold om at det kan være vanskelig å finne den.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...