Gjest Skrevet 5. desember 2010 #1 Skrevet 5. desember 2010 Vi fikk en ny liten guttepus for ca. 2 mnd. siden Vi hadde allerede en sterilisert jentepus. Vi var litt skeptiske på hvordan dette skulle gå, og med god grunn. Storepus var absolutt ikke noe fornøyd med det nye familiemedlemmet og tok minsten hver gang han nærmet seg. Dette gikk seg til, men nå har det snudd. Minsten har blitt 4,5 mnd, og en skikkelig tøffing. Han flyr etter storepus hele tiden, lar henne aldri få fred. De krangler dagen lang.... Nå skal det sies at pga været er de begge inne hele tiden, så dette vil nok bedre seg når det blir mildere og de får vært litt ute.. nå vil de ikke være ute.. Men det er så vondt å se storepus som liksom har vært sjefen i huset, nå blir trampet og tråkket på av den lille cowboyen som er stein gærn dagen lang.... Jeg tar han hver gang han tar storepus, tar tak i han og "kaster" han vekk. Noen med råd? Eller trøstens ord at dette endrer seg når minsten blir kastrert ??
Gjest Tale30 Skrevet 5. desember 2010 #2 Skrevet 5. desember 2010 Dette er kjempebra! Nå er lillepus trygg i omgivelsene, og tar igjen med storepus. På sikt vil dette gjøre at rollene jevner seg ut, og de vil være likestilte. Hadde ikke lillepus tatt igjen, og satt seg i posisjon ville dere hatt et problem, for da ville han ha vært hakkestabbe resten av sin tid. Jeg regner med at dere vil se tegn til harmoni om en måned eller to Ps. Hvis det ikke er nødvendig,altså hvis det ikke står om liv og helse, så ville jeg latt dem ordne opp selv. Når du kommer og kaster bort den lille ødelegger d litt i denne rangsordningskampen som MÅ komme når to nye dyr skal leve sammen.
Pulverheksa & Hokus og Pokus Skrevet 5. desember 2010 #3 Skrevet 5. desember 2010 Helt enig med Tale30! Her i huset er vi fosterhjem og katten vår er ikke alltid like fornøyd.. Nå har vi 3 små og katten vår furta veldig de første ukene. Lå i kurven på verandaen og nektet å komme inn, travet fram og tilbake på parkeringsplassen (kom inn å spiste og på nettene Han demonstrerte veldig. Men nå leker de, spiser sammen, sover sammen og krangler litt. Katten vår har fått oppdrager rollen og det går kjempefint! Selv om nøstene er små har jeg latt dem finne ut av det på egenhånd, men passet på så det ikke ble helt galt. Det er mye bedre å la dem finne ut av det selv Og det går som regel kjempebra! Det virker som katten vår trives med tilværelsen. Han ligger å koser med oss i sofaen, noe han ikke pleide før for han er en liten enstøing. Han leker og spretter og har gått tilbake til barndommen Jeg tror dette vil gå seg til og at de lærer seg å leve med hverandre. Kanskje de ikke blir perlevenner men da lærer de å godta og unngå hverandre
Gjest Skrevet 5. desember 2010 #4 Skrevet 5. desember 2010 Takk for beroligende ord. Skal ikke stresse så med det da... men det går virkelig hardt for seg til tider. Tror vel kanskje ikke de blir perlevenner nei, men at de kan akseptere hverandre fullt og helt med tiden er jo "målet". Storepus vil heller ikke være i stuen når han er der, og hvis hun er der og han kommer, går han rett på bort til henne og erter og de flyr på hverandre og hun løper å gjemmer seg, mens han finner godplassen i stua.... *håper det går seg til fort*. litt trist når hun var der først. Men stoler på dere jenter!
Pulverheksa & Hokus og Pokus Skrevet 5. desember 2010 #5 Skrevet 5. desember 2010 Skjønner det er trist.. men de finner sikkert ut av det Jeg er jo ingen ekspert eller kan garantere noe med snakker av erfaring for jeg har hatt og har en del katter. Er også frivillig i et kattehus der det bor rundt 25 katter, der kommer det noen nye og noen flytter videre. Det går som regel helt fint med de nye kattene men det tar litt tid. Ikke alle blir venner med de holder seg unna hverandre. Det er som regel god stemning i kattehuset, heldigvis Har endel dyrevenner med katter og har ikke hørt om noen som har skadet hverandre. Men at noen furter er helt normalt. Som sagt så furtet min katt ganske mye når de tre smårollingene kom i hus. Han dreit i trass på loftet.... Håper det ordner seg med pusene dine! Mine beste råd er å la dem ordne opp selv så lenge det ikke går over stokk og stein og kastrere minstemann når han er omtrent 6 mnd. Det at dem går sånn oppi hverandre pga været og at dem er inne gjør kanskje storepus litt mer gretten og det blir sikkert bedre når de begge kan gå på lufteturer Er hun inne hele tiden? Kan hun ikke ta noen lufteturer på dagtid? Lykke til!
Gjest Skrevet 5. desember 2010 #6 Skrevet 5. desember 2010 Ja du har god erfaring virker det som. Det er jo sånne som deg jeg vil høre fra. Så da går jeg ut i fra at det blir bra til slutt... når været blir bedre og minsten er kastrert. Hun vil ikke ut.. dvs, hun kan gå ut og være ute i 2 min så kommer hun inn katteluka igjen. :-) Han minste har ikke opplevd annet enn surt vær og snø, så han har ikke så mye å trakte etter ute. Gleder meg til våren :-) Skal la de ordne opp. Takk for gode råd!!
Tokatter_USA Skrevet 6. desember 2010 #7 Skrevet 6. desember 2010 Han er dessuten i sin villeste alder. Når han nærmer sg ettårsalderen, blir han mer adstadig. Denne lekne kattungetiden går fort over. Dessverre, og heldigvis!
Gjest Skrevet 6. desember 2010 #8 Skrevet 6. desember 2010 Takk Tokatter :-) Høres ut som du har erfaring med en katt eller to også :-) Skal smøre meg med tålmodighet jeg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå