Gå til innhold

sete nr 3


Anbefalte innlegg

Skrevet

Poden er 3,5 og vi begynner snart å tenke på å snu setet. Men når er det de begynner med "pute med rygg"-stolene? Altså der man bruker bilens egne seler?

 

Spør fordi jeg synes det begynenr å bli ganske trangt i det setet, vanskelig å får strammet ordenlig.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Beltestoler kan en bruke fra 15 kg.

Da skal man uansett ikke bruke stolens integrerte 5-punktsseler hvis det settes forovervendt.

 

Anbefaler Britax Kidfix på det sterkeste.

Skrevet

Menr du at man ikke skal bruke nr 2-stolen (HTC Be safe) forovervendt når barnet er over 15 kg? Hvorfor er den godkjent til 25 kg da?

Skrevet

Kjenner ikke til stolen, men mange stoler kan man fjerne de integrerte beltene og fortsette å bruke forovervendt med bilens egne belter.

Ev. så er vel godkjenningen bakovervendt til den vekten, da kan en bruke selene som sitter på.

 

Det at man ikke skal bruke setets 5-punktseler forover etter at de har nådd 15 kg er fordi belastningen blir for stor for kroppen da.

Skrevet

Pute med rygg setene kan brukes fra 15 kg, men det er også kig t barnet er fire år, eller nærmer seg fire år, pga utviklingen av nakke muskelatur.

 

Det er vanlig at man kan bruke setets fempunkts sele frem til 18 kg for de fleste seter.

Det er godt mulig at besafe setet er godkjent frem til 25 kg ved bruk av fempunkts sele, men det er helt upraktisk. Det sete er helt minimalt, og man begynner å slite å få en unge på over 15 kg til å få plass i setet.

 

Om ungen din er stor nok så skifter du til pute med rygg sete nå, mange unger på den alderen er i et slikt sete, rett og slett fordi de ikke får plass i fempunktsele setene lenger. Det gjelder alle mulige slike seter, har venner med ulike merker på bilstolene, hadde selv besafe som først vart for lite, så bruker vi maxi cosi setet som er litt større, men ikke særlig mye større, og holder på å bli for lite nå. Britax setet er heller ikke alvorlig svært, men litt større. Dette er de ulike merkene vi selv har erfaring med. Har ei venninne som hadde graco sete med fempunktssele, det ble også for lite raskt, og hun skiftet til pute med rygg sete på litt over tre år.

 

Vi har allerede kjøpt et cybex fix sete som vi bruker i en av bilene våre, som vi bruker til vår akkurat tre åring.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...