Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #1 Skrevet 9. november 2010 Er så utrolig lei av pose mat. Så, hva kan jeg lage til middag?
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #2 Skrevet 9. november 2010 sodd!ingenting er mer tradisjonelt enn det!(i trøndelag iallefall!)
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #3 Skrevet 9. november 2010 Bor i trøndelag, så det passer bra Noen flere tips?
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #4 Skrevet 9. november 2010 Kjøttkaker/pudding m/ertestuing eller kokte grønnsaker, brun saus og potet Fiskegrateng med poteter og revet gulrot Fiskepudding/kaker/boller Stekt fisk med revet gulrot el salat, rømmedressing og kokte poteter Kjøttsuppe Lapskaus Sosekjøtt Lammefrikasse Pannekaker og ertesuppe/grønnsakssuppe
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #5 Skrevet 9. november 2010 hva med bakt laks med ymse grønnsaker?
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #6 Skrevet 9. november 2010 Du kan lage fisk. Torsk eller laks i folie. Pakk fiskestykke (en porsjon) i folie sammens med grønnsaker. Det kan være brokkoli, paprika, løk, purre, blomkål, gulrot osv. Kok poteter og lag hjemmelaget potetmos m/hvitløk og ha sammens med fisken. Dette er noe av det beste vi får. Kjøttkaker i brunsaus. Her tar jeg alt på en slump. Halv kilo kjøttdeig (helst ikke kværnet). Ca en ss potetmel, litt salt og pepper, 1 egg og litt melk. Når konsistensen er passe myk (tilpass med potetmel og melk) er den ferdig og du kan steke kjøttkakene. Ha gjerne finhakket løk i dem også. Brunsaus lager du selv ved å smelte margarin (ca 4 ss) i en panne, jevn ut med hvetemel (til det har blitt ganske tykt). Tilsett vann og rør (middels varme nå). Ha i salt og pepper. Tilsett også litt sukkerkulør (bare ca en ts). Her jevner du ut med vann til sausen er passe tykk. Ikke ta i mel etter du har tilsett vann da blir den klumpete. Du finner sikkert en oppskrift på nettet da jeg bare lager ut fra hodet hehe. Kjøttboller. Halv kilo kjøttdeig - lag på samme måte som kjøttkaker. Kok opp hodekål og buljongterninger i en kasserolle. Ha gjerne kålrot også i. Når de har kokt ca 15 min, form kjøttbollene med en ss (dypp ss i et glass vann først da blir det lettere å forme dem). Legg de i det kokende vannet. La alt SMÅkoke til det er ferdig. Jeg tester alltid en kjøttbolle før servering (ca 15 min). Kjøttsuppe. Kok opp saltet fårekjøtt og et par hakkede løker. La det koke 2-3 timer. Ta det ut og skjær det av benet og ha det i kasserollen igjen. Tilsett hodekål og kålrot, også gulrot. Etter ca 5-10 min tilsetter du potet og blomkål. Helt tilslutt litt pølser og brokkoli. Ha i evt andre grønnsaker om du ønsker. Hjemmelaget blomkålsuppe og ertresuppe er også godt men har ikke oppskrift i hodet. Potetball lager jeg av de posene som ligner hvetemelsposene for jeg synes de er like gode som hjemmelaget. Putter de i vann m/saltet fårekjøtt og har bacon, kålrot, poteter og gulrot til. Håper du har fått noen tips ihvertfall.
Himmel og hav Skrevet 9. november 2010 #7 Skrevet 9. november 2010 Kokt torsk med gulrøtter og eggesmør hønsefrikasse medisterkaker og surkål røkte kjøttpølser med kålrabistappe nakkekoteletter i brun saus plukkfisk fårikål fersk suppe, kjøtt og løksaus
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #8 Skrevet 9. november 2010 Tusen tusen takk for mang flotte tips Nå blir det ikke pose mat i hus på LENGE!! Idag blir det ovnsbakt laks og grønnsaker HI
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #9 Skrevet 9. november 2010 14.05 her. Glemte å si at du tar en smørklatt på fisken og har den i ovnen på ca 220 gr i ca 30 min.
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #10 Skrevet 9. november 2010 Jeg hadde blandaball i dag, kjøpte ballen da, men det er jo ikke posemat. Med bacon, pølser, poteter, kålrabi og kefir til. Godt og enkelt. Fiskeboller er jo en schlager
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #11 Skrevet 9. november 2010 Blandaball samme som komla? Og raspeball?
Anonym bruker Skrevet 9. november 2010 #12 Skrevet 9. november 2010 Nei, det er fisk og poteter laga sammen i en ball Nordmørsgreie. Veldig godt, samme tilbehør som potetball/raspeball/komle.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå