Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #1 Skrevet 26. oktober 2010 Hver kveld shiner jeg huset. Får ikke til å sette meg ned å slappe av hvis lekene flyter og rester etter kveldsmaten flyter på kjøkkenet.. Dagen etterpå er det jo selvsakt jobb, skole og bhg. Men nøyaktig en halv time etter vi alle har kommet inn døra så flyter lekene, i gangen ligger sko og jakker strødd og litt senere på kvelden ligger vaskekluter, tannkoster og div ut over hele badet... Arrrrr, så er det på`an igjen.... Noen ettermiddager tenker jeg: Får jammen ikke håpe det kommer besøk, for da tror de det er noen store slasker som bor her, og jeg tenker at jeg som kvinnen i huset blir sett på som en dårlig husmor. Hvordan er det hjemme hos dere da??? Er det bare vi som er noen rotekopper??? For jeg klarer virkelig ikke å være alle steder på engang, å gå å rydde opp etter alle etterhvert som de slenger fra seg...
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #2 Skrevet 26. oktober 2010 Jeg er helt lik som deg; får ikke slappet av hvis det ligger og flyter rundt i hele huset. Så føler at jeg shiner det hver kveld jeg også..., og ja, det er like ille neste ettermiddag:) Skjønner ikke hvordan vi klarer det*s*
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #3 Skrevet 26. oktober 2010 Det var litt slik her også, men jeg har skjerpet inn reglene litt... En dag da jeg stod på rommet til eldste på snart 8 for å finne frem klær til dagen etter, tenkte jeg plutselig at det her klarer hun egentlig selv! Jeg har frem til de siste ukene ryddet etter jentene (snart 8 og 7), lilleknott på 2,5 og min mann og meg. Jeg har smurt frokost, nister, laget middag og kveldsmat til barna, men de klarer jo faktisk mye selv! Så nå har jeg blitt ganske streng her. Og det hjelper! Jentene SKAL sette sekken på rommet og ta ut matboksen med en gang de kommer fra skolen. De bytter på å hjelpe meg med å lage middag og dekke på og rydde av bordet (hvis de er ferdig med leksene da) Yttertøy skal henges på plass med en gang de kommer inn og støvlene skal på skohylla. Skittentøyet skal i skittentøyskurven Og kveldsmat smører de på selv:) Dersom en av de har glemt skittentøyet på badegulvet når de har lagt seg så går jeg faktisk inn på rommet og ber de om å legge det på plass. Hadde en kveld der jeg måtte dra eldste opp av sengen 3 ganger (hun hadde ikke sovnet altså Og jaggu har det hjulpet!! Ikke har jeg måtte mase mye heller, har bare vært litt flink til å følge opp- ikke bare gjort det selv (slik jeg gjorde før) Etter noen dager med påpeking fra min side, så gjør de det meste av seg selv og det merkes i hele huset:) Så krever jo litt av deg en stund der du må minne de på å rydde etter seg, men blir jo mye bedre etterpå da:)
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #4 Skrevet 26. oktober 2010 dra opp barna fra sengen for å rydde?? du er ekstrem...!
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #5 Skrevet 26. oktober 2010 Huff- hørtes kanskje ekstremt ut når jeg leser det jeg har skrevet! Jeg drar de selvfølgelig ikke ut av sengen, men et eksempel kan være; Jeg sier natta til snuppa mi, går på badet og ser at hun har slengt alle klærne på gulvet. Jeg går da inn på rommet hennes og sier at hun har glemt å legge klærne i skittentøyskurven. Hun har da kanskje rekt å legge seg i sengen. Irriterende for henne å måtte gjøre det- ja, men tror ikke hun har vondt av det. Kjefter ikke heller, men jeg mener at sagt er sagt, så da må jeg også følge opp... Før ryddet jeg bare etter de selv, men da "husket" de det jo aldri for de visste jo at mamma gjorde det... Uansett så var det bare noen kvelder dette skjedde, for hun lærte fort av det:) Håper ikke dere tror at jeg er en helt nazi.mor altså for det er jeg faktisk ikke. Tror heller ikke barna mine syns det:: Jeg som "dro barna opp av senga"
blond Skrevet 26. oktober 2010 #6 Skrevet 26. oktober 2010 Enten kan du slite ræva av deg, drite i hvordan det ser ut eller oppdra familien til å bidra til en felles satt standard. Opp til deg! Jeg ser virkelig ikke meningen med å rydde leker hver kveld hvis det blir så fort rotete igjen.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #7 Skrevet 26. oktober 2010 Her rydder vi når vi rydder. Vist vi prøver å ha det ryddig og rent til en hver tid ender vi bare opp med å bli irritert på hverandre for alt som ikke er gjort. Vi har bedre humør i heimen om vi ikke har det perfekt, og det er viktigere.
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #8 Skrevet 26. oktober 2010 Enig med deg blond! Jeg rydder ikke så ofte for så bare la alle rote igjen! Kan ikke barn og mann hjelpe å sydde da? Eller hvertfall rydde opp etter seg selv? Mange barn som bare slenge fra seg både klær og leker uten å skjønne at de må rydde opp etter seg, De lærer det jo i barnehagen og på skolen/sfo, så hvorfor skal de ikke gjøre det hjemme?
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #9 Skrevet 26. oktober 2010 Stå på 18:19! Det er dette jeg vil lære mine barn, nemlig å ta ansvar for egne ting og rydde opp etter seg. Dette gjorde ikke min mor, og jeg gikk på en skikkelig smell når jeg flyttet for meg selv. Javisst kunne jeg vaske klær og støvsuge, men det var ikke noe jeg gjorde av meg selv. Det tok meg noen år før jeg fikk hele roen på alt som måtte gjøres i et hjem for at det skal se ryddig ut Men tror det er enklere jo før en lærer det
blond Skrevet 26. oktober 2010 #10 Skrevet 26. oktober 2010 Ikke minst er man til mindre irritasjon for sin samboer!
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #11 Skrevet 26. oktober 2010 Takk for den:) Ja- jeg syns det er viktig at barna lærer seg å tenke selv og klarer å rydde opp helt enkle ting som skittentøy, ta talerken fra bordet osv Håper jo at de gjør slikt når de er hos venner også og det kommer jo ikke av seg selv... Ano 18:19
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #12 Skrevet 26. oktober 2010 Her rydder VI før vi legger oss. Leker - en foreldre og gutta på 17mnd og 3år. Kveldsmaten - en foreldre og 3åringen Gangen en foreldre og 17mnd (alltid han som drar ut skoa) Her i huset gjør vi rydding til lek og gutta syns det er morsomt. Vanskeligere er det ikke!!!
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #13 Skrevet 26. oktober 2010 Vel... har en som jobber mye, ei på 2,5 som ikke skjønner helt dette med å rydde ennå og så er jeg selv ganske sliten etter jobb. Krevende jobb mentalt, og i tillegg gravid som tar litt på kreftene. Liker ikke rot, men sånn som i kveld kom jeg sent hjem etter møte på jobben. Snuppa skikkelig i kranglehumør, jeg har brukt hodet på alt for mye i dag og mannen er fortsatt på jobb. Huset ble ikke shina i går kveld så det ligger noen leker på gulvet, det står to kaffikopper på stua og kjøkkenet er ikke strøkent! Badet ser ut slik som det gjorde i dag tidlig; glattetang, noen klesplagg ++ og i gangen ligger jakka og lua på skohylla.... Så når jeg endelig fikk lagt henne sank jeg sammen med bim og facebook og tven. Vurderer å reise meg og fikse på en del av det, men vet at en del må vente til i morga. Rotekopper
Anonym bruker Skrevet 26. oktober 2010 #14 Skrevet 26. oktober 2010 Hmm..vi rydder hver kveld ja. Og setter oss aldri ned i stua etter middag før kjøkkenet skinner. Elers blir det endel rot iløpet av en dag. Det værste er klær. Det ligger klær overalt oppe. Helt kaos. Rekker liksom aldri å legge bort tøyet før det kommer nye forskyninger fra vaskerommet. Mannen min er mer rydde freak enn meg. Han har tellekanter i skapet og vil alltid ha det helt rydding. Jeg tåler litt mer rot. Barna har et stort lekerom i 1 etasje, så jeg tåler om det rotes mye der, bare det ryddes opp hver kveld. Skal vi ha gjester rydder jeg masse.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå