Gå til innhold

Noen med barn som går på stratterra her? Erfaringer?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har en ti åring med Tourettes/ADD, og han begynner på stratterra i dag. Begynte å google det, og fant mye rart...

Noen med erfaringer de kan dele med meg?

Har prøvd å unngå medisinering av barnet mitt så lenge som overhodet mulig, men nå er situasjonen så uutholdbar at han må prøve det.

Han er rolig og snill, men sliter så utrolig mye med konsentrasjonen og tics, og det går dårliger og dårliger på skolen :(

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Min bror har ganske kraftig ADHD og fikk først ritalin, men den medisinen stoppet ikke disse voldsomme raseriutbruddene han hadde på den tiden, så han måtte etterhvert prøve ut andre medisintyper. Han var innom en annen type medisin også før han prøvde strattera.

 

Jeg vil si at strattera er den som har hatt mest positiv effekt på ham.

Han bruker fremdeles strattera den dag i dag (brukt i flere år nå), og for meg virker det som om han har det mye bedre nå når han bruker den.

 

Han er mye roligere og klarer ganske godt å konsentrere seg, ikke bare på skolen, men også når han prater med oss hjemme. Uten medisin så er han veldig "forstyrret" og klarer ikke 100% å følge med i en samtale.

 

Strattera virker jo i ca 24(?) timer noe som vil si at han tar medisinen en gang for dag, mye lettere enn med ritalin som man måtte huske på 3 ganger dagen..

24 timer sier de, men han tar medisinen på morgenen og jeg synes at han blir mye "villere" utpå kvelden, nesten som den ikke funker like godt lenger da.. MEN trenger jo ikke være slik for alle:) Bare en bemerkning jeg har gjort meg.

 

Noe jeg har lagt merke til er at han er ufattelig trøtt om dagene. Men det KAN kanskje også være at han er tenåring og da er man jo gjerne litt trøttere enn resten av befolkningen ;)

Uansett så merket jeg godt til denne trettheten etter at han begynte på strattera iallefall, men vanskelig å si om det skyldes medisinen.

Pga denne trettheten har jeg foreslått å slanke litt ned på dosen han bruker (60mg), eller eventuelt ta medisingen i to doser pr. dag. Men dette har vi enda ikke prøvd.

 

Han virker også mer tankefull for å si det sånn. Har passet veldig godt på å spørre hvordan det går osv., men det det virker som han av og til kan være en smule deprimert.

Nok en gang, vanskelig å si om dette skyldes medisinen, men mener å ha lest et sted at man må følge opp brukere av strattera godt, spesielt med tanke på depresjoner og selvmordstanker.

Nå har det seg slik at vår mor er psykisk syk og jeg selv har slitt med tunge depresjoner gjennom flere år, så om hans tungsinn skyldes medisinen er vanskelig å si. Viktig å følge med i hvertfall.

 

Min bror har, alt i alt, nytt veldig godt av denne medisinen.

Han klarer seg mye bedre på skolen og er mye lettere å prate med til hverdags. Ikke har han noen voldsomme raseriutfall lengre heller. Så for ham tror jeg denne medisinen har virket veldig bra.

 

 

Er selv ikke så fan av all medisineringen i samfunnet i dag...

Men hvis det kan hjelpe sønnen din så er det vel verdt å prøve?

Bare husk å følge godt med, og være oppmerksom. Ikke nøl å ta det opp hvis han virker svært deprimert el. lignende. Er svært viktig å rapportere inn bivirkninger, for muligens kan det også finnes andre alternativer.

 

Men om det hjelper han så er det bare å juble for det =)

Skrevet

Tusen takk for et fint, og informativt svar :)

Veldig godt å høre om andres erfaringer!

Jeg er jo i utgangspunktet imot å medisinere barn med mindre det er helt nødvendig...men nå har vi desverre kommet til det punktet :(

Alt er tilrettelagt på skolen og i hjemmet, prøvd endring av kosthold osv osv. Men konsentrasjonen er ikke-eksisterende og han får ikke med seg noenting hverken på skolen eller utenom...

 

Takk igjen for svar!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...