Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #1 Skrevet 7. oktober 2010 Og hvor/hvor mange mange brannslokkere har dere? Er det noen regler med antall per etasje, kvadrat eller lignende?
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #2 Skrevet 7. oktober 2010 Og hvem er ansvarlig for dette når man leier hus? Leieboer eller huseier? Vi har leid et hus der det var en røykvarsler uten batteri, og et bittelite brannslokningsaparat utfor soveromsdøra. 2 etasjer og 250 kvadrat.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #3 Skrevet 7. oktober 2010 Skal være minst en brannslokker pr husstand og en røykvarsel pr etasje. Vi bor i et hus på 100 kwm, der har vi en røkvarsel oppe og en nede, og en røykvarsel pr etasje..
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #4 Skrevet 7. oktober 2010 Huseier er ansvarlig. på 250 kwm så skal det være to brannslokkere, og 2 røykvarslere (så lenge de kan høres i alle rom, om ikek skal det være flere) Om huseier ikke har sikret, ta kontakt med h*n og forlang at brannsikringen blir bedre. Er det to etasjer i huset, så skal det også være brannstige i andre etasje, dette er påkrevd!
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #5 Skrevet 7. oktober 2010 Takk. Det var det jeg tenkte. Vi kommer til å kjøpe inn selv, så vi slipper konfrontasjoner med husererene. De er nemlig ekstremt vanskelige og vi har allerede pushet grensene ved å få dem til å bytte ut et soveromsvindu som var smuldret, hadde mugg og tok inn masse vann når det regnet. Vi har ellers pusset opp en etg på egen regning og malt huset utvendig i sommer. Greit å vite dette med brannreglene, i tilfelle de kommer og skal sette opp leia, så kanskje vi kan bruke dette for å forhindre det.
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #6 Skrevet 7. oktober 2010 Da vi kjøpte huset var det ikke nok i huset ifølge forsikringen. Vi kjøpte i tillegg ett par ekstra røykvarslere for å være på den sikre siden. Brann vil jeg ikke ha;)
Himmel og hav Skrevet 7. oktober 2010 #7 Skrevet 7. oktober 2010 Vi har i alle rom, unntatt på badene. De er i tillegg seriekoblet, så om det begynner å pipe i en, så starter de andre også etter noen sekunder. Det er vel slik at man skal ha en pr. etasje, men det er jo altfor lite når du tenker på hvor mye røyk det skal være i et rom før det siger ut til neste røykvarsler. Vi har i tillegg husbrannslange og et pulverapparat i hver etasje. Man blir godt oppdratt når man har en søster i brannvesenet :-)
Anonym bruker Skrevet 7. oktober 2010 #8 Skrevet 7. oktober 2010 Vi har en som dekker stue og kjøkken. En i gangen som forbinder stue/kj med soverommene og badet, og en på babyens soverom. Så har vi en i gangen nede, en på vaskerom, og en på gjesterom. Vi har brannslukker kun oppe, for det er liksom der vi bor, og ikke branntau/stige, men vi ligger sånn til at vi lett kommer ut vinduet om det skulle være nødvendig. Vurderer å få en på loftet også, da en venninne av meg fortalte at kusinen hennes fik huset totalskadd i brann som startet over babyrommet og smeltet røykvarslerene ovenfra, før den fikk noe røyk å reagere på. Noe å tenke på.... de reddet seg såvidt ut i siste øyeblikk og mistet alt.
Miztery Skrevet 7. oktober 2010 #9 Skrevet 7. oktober 2010 Vi har et hus med 200 kvm fordelt på to etasjer, har tilsammen fem brann/røykvarslere som er trådløst "koblet" sammen, har to ned og tre oppe, satte opp en på soverommet til lille Solstråle fordi hun sover så tungt at vi ville være sikre på at hun hører den hvis det skulle bli nødvendig.. Kun et brannslokningapparat, som nok skulle ha vært skiftet ut, skulle hatt et nede også, siden Gubben har snekkerboden sin der, med alt mulig slags verktøy, kompressorer og gudene vet hva..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå