Anonym bruker Skrevet 19. august 2010 #1 Skrevet 19. august 2010 Hadde egentlig bestemt meg for å bruke dagmamma, men da jeg fikk vite prisen ble jeg veldig i tvil om jeg har råd til det. Er alenemor og føler veldig for å komme meg ut å jobbe et par dager i uken. Får søskenrabatt i barnehage hvis jeg velger det istedet. Barnet er 14 mnd. Hører så mange advarsler hele tiden om at man ikke bør sende ettåringer i barnehage. Tar de virkelig så stor skade av det?
Anonym bruker Skrevet 19. august 2010 #3 Skrevet 19. august 2010 Det går tusener av barn i barnehage hver dag, ikke la deg skremme av skrekkhistorier om barnehager. Tro meg, det finnes mange historier å oppdrive om dagmammaer og. Det hørtes litt dyrt ut men jeg vet ikke hva det pleier ligge på.
Anonym bruker Skrevet 19. august 2010 #4 Skrevet 19. august 2010 JA, det er mye!! Det er mer enn jeg betaler for 100% barnehageplass. Min gutt på 10 mnd begynte i barnehage på mandag, og han digger det så langt. Han stormer inn og storkoser seg hele dagen. Under tilvenningen så han ikke på meg engang. Jeg kan ikke skjønne at han skal ta skade av å gå i barnehage. Du må nesten se an ditt barn. Hvis han eller hun trives i barnehagen er det jo ikke noe problem.
Anonym bruker Skrevet 19. august 2010 #5 Skrevet 19. august 2010 Det synes jeg hørtes mye ut!!! I barnehage koster det 3300 for fulltid!!! Pga jobbsituasjon sendte vi jenta vår i bhg allerede da hun var 9mnd. Var ikke med god samvittighet, men hadde ikke tilgang på dagmamma eller familie til å hjelpe. Trengte ikke bekymre oss! Hun har stortrivdes fra dag1. Kommet veldig langt i utvikling både sosialt, fysisk og språkmessig i forhold til sine jevnaldrende som har begynt mye senere eller ikke har gått i barnehage. Vi snakket på det senest i dag, at vi ikke har angret et øyeblikk. Personalet der er fantastiske, og bryr seg virkelig om de små, tar vare på dem som om de skulle være deres egne. Vi er aldri redde for at hun ikke har det bra i barnehagen! Men dette kan selvfølgelig være individuelt både fra barnehage til barnehage og fra barn til barn. Man finner det uansett ikke ut før man prøver! Jeg leser forresten ikke disse avisoppslagene, eller innleggene som er her til stadighet. Enhver gjør det man mener er best for sitt barn, uten at andre behøver blande seg. Jeg tror du vil merke det dersom barnet ditt ikke trives! Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #6 Skrevet 20. august 2010 eehh..er dere helt i ammetåka enda eller?? Når ungen blir 1 år kan du søke om kontantstøtte fra nav såfremt ungen ikke går 100% i barnehage..hvor mye du får utbetalt kommer frem fra nav sine sider som tar utgangspunkt i antall timer i uka.. så 3200 for dagmamma er ikke en urimelig pris det med tanke på at du får ca. halvparten dekket av NAV.. om dere ikke har peiling, så kan det ofte være bedre å holde kjeft enn å spre uvitenheten videre
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #7 Skrevet 20. august 2010 og vanlig pris på dagmamma ligger gjerne et sted på 5-6000 for full uke..
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #8 Skrevet 20. august 2010 Når HI spør om det er en urimelig pris med 3200 kr for dagmamma, for 2 og en halv dag i uka, ( eller 2 dager en uke/3 dager neste uke) så svarer jeg ja fordi jeg vet om flere som tar mindre, uavhengig om foreldrene får kontantstøtte eller ikke.
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #9 Skrevet 20. august 2010 Det er en helt grei pris. Du kan ikke sammenlikne barnehageprisen med dagmammaprisen. Barnehageplassen koster jo egentlig mer enn dobbelt så mye av hva vi foreldre faktisk betaler pga offentlig tilskudd. HI vil få kontantstørre på ca 3000 kr og vi da knapt ha utgift til barnepass overhode med denne løsningen:) Her er det helt vanlig å betale rundt 6000 - 70000 hos dagmamma
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #10 Skrevet 20. august 2010 ja, men da svarer du på et helt annet grunnlag enn 22:15 og 22:19..det som var greia jeg siktet til her..!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #12 Skrevet 20. august 2010 Ja det er veeeldig dyrt. Og hvor har du d fra at det er skadelig for 1 åringer i barnehage??????????? Er førskolelærer selv, og må si at det er bare vås mye av d som skrives her inne om unger og barnehage, det vet jeg, er pedagog.. Er du aleneforsørger får du dekt 64 % av hva barnehageplassen koster deg, og du får i tillegg 28 % skattelette i tillegg. Ingen tvil om at jeg ville valgt barnehage, der er det pedagoger i hvertfall som ser til at alt er bra med din unge !!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #13 Skrevet 20. august 2010 Blir ikke dyrere å ha full plass i barnehage skjønner du, og her er det kun snakk om 50 % hos dagmamma !! og søskenmoderasjonen kommer i tillegg er det ingen tvil, kontantstøtte eller ei!!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #14 Skrevet 20. august 2010 ehhhh. et par hundrelapper for dagmamma er da virkelig billigere enn å betale full plass for en barnehageplass - også MED søskenmoderasjon siden søskenmoderasjon aldri utgjør mer enn 50%
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #15 Skrevet 20. august 2010 man får jo dekt 64 % av hva plassen koster av nav som aleneforsørger . Og så det blir kansje et par hundrelapper billigere med dagmamma, men da er det snakk om 50 % plass hos dagmamma og full plass i barnehage, og det er før man har beregnet skattefradraget man får om man har dem i barnehage, det får man ikke hos dagmamma, så i det store og hele blir det billigere å ha de full plass i barnahe ser du! For ikke å snakke om at man er tryggere med ungene i barnehage, man vet jo ikke hvor engasjert dagmamma er!! Ettersom så mange her inne er opptatt av å kjøpe merkekær osv til ungen, mener nå jeg at de eventuelt ekstra hundrelappene det utgjør å ha dem i barnehage, er vel verdt invisteringen i ungene, da får man heller kjøpe billigere votter og luer en stund, men det er nå meg da, og jeg er opptatt av at ungene mine sin hverdag skal være trygg med mennesker som har utdanning til å ta vare på de, både med oppdragelse, leik å læring!!
Anonym bruker Skrevet 20. august 2010 #16 Skrevet 20. august 2010 Jeg har da aldri uttalt meg om hvorvidt det er tryggere for barnet hos dagmamma enn i barnehag (eller omvendt). Hvis det var mitt barn, hadde jeg klart valgt barnehage:) Kunne ikke falle meg inn å velge dagmamma hvis jeg hadde hatt et valg. Jeg har kun uttalt meg om det økonomiske: Man kan også få dekket 64% av utgiftenen til dagmamma. Om dagmammaen er hvit får man også skattefreadraget på lik linje med om man har barnehageplass. Likt sett kan det like gjerne være at HI går i pluss ved å velge dagmamma:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå