Magia Skrevet 10. august 2010 #1 Skrevet 10. august 2010 I hvilken alder bør barnet være i før man kan være i åpen barnehage? Det står jo 0-6 år overalt på nettet, men hvor tidlig har de glede og nytte av det?
Lillebror og stoerebror Skrevet 10. august 2010 #2 Skrevet 10. august 2010 Der jeg går er de fleste mellom 1 og 2 år. Det er flere som er rett under året der som stortrivdes. Det er ingen over 3 år der.
Lemonia Skrevet 10. august 2010 #3 Skrevet 10. august 2010 Der vi går er det barn i absolutt alle aldre. Det er barselgrupper som treffes med barn på bare noen få måneder (de leker jo naturlig nok ikke, så det er mest for mammaenes skyld). Det er vel en klar overvekt av barn mellom ett og tre år, og så kanskje en og annen fireåring ut fra hva jeg kan se (kjenner jo ikke alle).
Turbotrollet & Lille Sprell♂ Skrevet 10. august 2010 #4 Skrevet 10. august 2010 Vi begynte ikke å gå i åpen barnehage før tassen var rundt 8 mnd tror jeg. Jeg syns ikke det var vits å gå før han begynte å interessere seg for hva som skjedde rundt seg og viste litt interesse for å se på de andre barna.
Alba44 Skrevet 10. august 2010 #5 Skrevet 10. august 2010 Vi begynte ikke å gå i åpen bhg før han var 1 1/2 år. Før det så sov han det meste av åpningstiden. ) Fra 1 1/2 års alderen så var vi fast i åpen bhg to ganger i uka.
abella Skrevet 10. august 2010 #6 Skrevet 10. august 2010 Knerten går i åpen barnehage 2-3 ganger i uka. Men han sover jo mye av den tida de har åpent, så det blir ofte ikke mer enn 1-2 timer pr gang. Han synes det er kjempestas med alle lekene han ikke har sett før, og så er han veldig interessert i større barn. (har ingen søsken) Han er 8 mnd. Det er andre barn på samme alder som Knerten som også går der, men som ikke synes det er like stas, så det er bare å prøve å se om det passer for din pode.
Ranveig R Skrevet 10. august 2010 #7 Skrevet 10. august 2010 I "vår" opne barnehage er det barn bokstavelig talt frå 0 til 6 år. Fram til sommaren var det mange (5-6) 2005-modellar som gjekk jevnleg (minst 1 dag i veka), og ein del fortsetter no til hausten, så det er ikkje slik at det berre er for barn opp til 3 år. Ikkje her i kommunen i alle fall. Med eldste begynte vi å gå i open bh då han var rundt 18 mnd, og det var heilt supert. Han hadde nok hatt noko utbytte av det litt tidlegare og. Lillesøster har vore med sidan ho var nyfødd. Dei første månadene låg ho stort sett i vogna og sov, deretter låg ho på matte på golvet og leikte slik vi gjorde heime. Då ho begynte å krabbe ved 14 mnd blei det litt meir poeng for ho å vere der, då kom ho seg rundt og fekk leikt med nye ting. Ho leikte ikkje MED andre barn før ho begynte å gå ved 19 mnd, då kunne ho plutseleg vere med på "jage-leik" osv. Men sjølv om eit barn på 0-1 år ikkje har veldig stort utbytte av open bhg, kan det vere til uvurderleg støtte for foreldre! Det å få snakke med andre med barn på same alder, knytte kontaktar og finne vener både til seg sjølv og etter kvart ungane er naturlegvis veldig nyttig. Open bhg er både for barna og foreldra )
ifie Skrevet 10. august 2010 #8 Skrevet 10. august 2010 Min erfaring er at ungene interesserer seg for andre barn veldig tidlig! Lillebror var 5-6 mnd da han var i åpen barnehage første gang. En liten stund holder når de er så små. Arti for ungene å treffe andre barn (selv om de ikke leker sammen), og deilig for mor/far å treffe andre voksne
Magia Skrevet 11. august 2010 Forfatter #9 Skrevet 11. august 2010 Takk for svar alle sammen Lillegutt er bare 6 mnd, men jeg merker at han begynner å kjede seg litt hjemme med bare meg. (Og jeg kjeder meg litt jeg også). Når vi har besøk eller er borte på besøk koser han seg og oppfører seg eksemplarisk, mens hjemme surver han mer og trenger kanskje litt mer "input". Han kommer seg rundt på gulvet og er veldig interessert i alt som skjer rundt han, men er jo litt begrensa hva som skjer rundt han når det bare er oss liksom. Jeg får vurdere å kanskje gå litt i åpen barnehage for å se hvordan det er der
Gjest Skrevet 11. august 2010 #10 Skrevet 11. august 2010 Jeg gikk der med mine fra de var ca 1 år. De fleste var mellom 1 år og 2,5 år.
Musemor med tre søte små Skrevet 11. august 2010 #11 Skrevet 11. august 2010 Jeg begynt å ta han med i åpenbarnehage når han var ca 8 mnd. Jeg syns han hadde veldig godt av det, og han lærte seg å være sammen med andre barn lenge før han begynte i barnehagen på ordentlig. Tror også det at han var litt vant med settingen gjorde at barnehage tilvenningen gikk lettere.
gumo Skrevet 11. august 2010 #12 Skrevet 11. august 2010 Hva er egentlig åpen barnehage? Jeg kunne godt tenke meg å prøve det, men da for å litt få innblikk i de forskjellige barnehagene før vi velger hvor vi skal søke om plass.
Gjest Skrevet 11. august 2010 #13 Skrevet 11. august 2010 Du trenger ikke søke. Er et lokale der du går sammen med barnet og leker med andre barn og voksne. Se på kommunen sin hjemmeside.
gumo Skrevet 11. august 2010 #14 Skrevet 11. august 2010 Å.. Så det er ikke i "ordentlige" barnehager?
Ranveig R Skrevet 11. august 2010 #15 Skrevet 11. august 2010 Open barnehage er eit gratis (så vidt eg veit) tilbud der kven som helst kan kome, så sant dei har ansvar for barn mellom 0 og 6 år (mødre, fedre, besteforeldre, dagmødre). Det er ingen påmelding, og ingen faste tider ein MÅ komme før eller gå etter. Opningtider og dagar varierar frå kommune til kommune. I vår kommune har vi tre avdelingar, den eine er open man - ons, den andre tirs - tors og den tredje ons - fre, så ein kan i prinsippet gå alle dagar om ein vil. Opningstidene her er 9.15 - 14.45, men eg trur det er vanleg med kortare opningstid. Hos oss har vi førskulelærar på alle avdelingar, men det er foreldra som har ansvaret for sitt eige barn heile tida. Dei ansatte har ikkje lov til å passe barnet for deg (men det er naturlegvis lov å avtale at ein annan av foreldra ser etter ditt barn om du skal noko).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå