Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #1 Skrevet 8. august 2010 Var i Danmark på ferie i sommer og bagvognene der var vanvittig store. Såg gode og lune ut, men måtte flire litt for meg selv når jeg tenker på debattene som går her hjemme i Norge, der mange mener det er såååå tungt å ha vogn som ikke har svingbare hjul forann osv, også har de så store vogner i nabolandet. "Alle" hadde jo sånne store vogner. Sitter barna lenge oppi bagvognene i Danmark? Bruker de generelt vogn lenger (tenker på alder på barnet) til sine barn der enn her hjemme i Norge? Og er de mindre opptatt av å sikre barna i bil i Danmark? Var så mange unger som var uforsvarlig (og usikrede) i bil og på mopeder. Tenker på hvor fokusert det er på bilsikring i Norge, for ikke å snakke om i Sverige.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #2 Skrevet 8. august 2010 nei men de har noen diiiigre unger som får wienerbrød, snaps og is med guf fra de er nyfødte.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #3 Skrevet 8. august 2010 Danskene overforer ungene sine og sørger for at de blir underutviklet motorisk ved å ha dem i vogn til skolestart, og de bryr seg ikke om barans sikkerhet i bil. Det er jo noe alle vet.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #4 Skrevet 8. august 2010 Er jo bare tullesvar jo. Jeg spurte seriøst altså. Tenkte kanskje det var kulturelle forskjeller. HI
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #5 Skrevet 8. august 2010 Litt mere seriøst; Danskene er ikke like opptatt som oss av alle naboene gjør. Her i landet er det om å gjøre å stappe en hvilken som helst unge inn i den trangest mulig vogna en kan finne. En får da selvsagt ikke plass til fornuftige vogner inn i kafeene eller bybilene ellers. I Danmark er de flinkere til å se an behovet for at babyen skal ha det konfortabelt. Derfor finner du der luksusutgaver som f eks Odder Victury med liggemål på metern. http://www.babysam.dk/odder-victory.aspx Og blir det for hardt å trille denne, så kjøper man seg i stedet en vogn som f eks Odder Omega, som man får med -motor- og servostyring for. Luksusplass for en og romslig nok for både to og tre. http://www.oddervognen.dk/files/Institutionskatalog08.pdf En god del av disse vognene kan så omgjøres til sittevogner for opptil fire barn. Og da kjøper man ganske enkelt til en spesiell vognSTIGE http://barnevognshuset.dk/product.asp?product=2918
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #6 Skrevet 8. august 2010 Seriøst... i DK er det mange som ikke har bil, og som sykler eller går. For de som har barn og som går over alt er det vel praktisk med en romslig vogn. De har også minivogner der, som foreksempel den bittelille (og sykt dyre) seed pli. Den er fancy den. Kan til og med bytte ut hjula med ski. For de som faktisk leter etter en vogn som er både stor nok til hele vognperioden, men som skal passe inn i en bitteliten bybil, så anbefaler jeg på det varmeste ABC Design Cobra. Best i test og syyyykt bra! For 4000 får du både bag og sittedel, og den er utrolig lett å bruke.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #7 Skrevet 8. august 2010 (og sykt dyre) seed pli. ------------------------- Løp og kjøp Nå er den på tilbud til kr. 5500dkr. http://seed.dk/da/slide-three/ Men, til og med denne vogn som er lille i danske øyne har et liggemå på 75cm. Det unike er at denne kan klappes sammen, og hjulene bøyes inn slik at den er stor i bruk og liten i bil.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #8 Skrevet 8. august 2010 Vel, Jeg har aldri likt disse nye vognene, verken de med 3 hjul eller de som har hjul som svinger. Syns de er lite fine å se på, så syns jeg de ikke ser så behagelige ut. Derfor valgte jeg å kjøpe en Simo classic til begge mine barn. 4 store hjul som er mye enklere å trille i snøen, vogn med fjæring som barna elsket å bli vugget i søvn i når de var bebiser. Stor vogn er det, men er kjempe god å trille og god plass til barnet
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #9 Skrevet 8. august 2010 Ja de bruker bagvognene opp til 3 årsalder Om jeg får et barn til skal jeg kjøpe vogn der.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #10 Skrevet 8. august 2010 18.58: det er jo ikke akkurat av de grunnene folk kjøper små vogner da! Hvertfall ikke derfor vi gjorde det. Jeg driter i hva naboen gjør, men ville ha vogn som vi likte og barnet hadde de bra i, i tillegg til at den fikk plass i bussen og innendørs her vi bor. Og det heter ikke "koNfortabelt".
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #11 Skrevet 8. august 2010 Og det heter ikke "koNfortabelt". -------- Slutt og rett på andre før du har lært deg LITT basiskunnskaper selv! Hvertfall? Mye bedre norsk i; I hvert fall likte? likte, og de bra i,?? Hadde deT bra i. Forresten; Plass innendørs? Hva slags skoeske er det du bor i da?
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #12 Skrevet 8. august 2010 Hvis man bor et sted med mye gammel brosten som der jeg bor, er Simo Classic helt forjævlig. Man kan jo risikere å riste på babyen hjernerystelse. Hadde en venninne som hadde Simo Classic og hun måtte gå i snilefart i gatene der jeg bor for at babyen ikkeskulle riste ut av vogna. Helt håpløst. Nei, takke meg til gummihjul m luft.
Anonym bruker Skrevet 8. august 2010 #13 Skrevet 8. august 2010 Ps. Har forresten en god dansk venninne som har hatt store bagvogner til alle sine 3 barn, men de har ikke hatt de åndssvake hjulene til Simo Classic, men tykke gummihjul m luft inni.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå