emil06 Skrevet 5. august 2010 #1 Skrevet 5. august 2010 for det er den morfin sprøyta el no?? hvor langt ut i fødselen fikk dere den? og hvordan følte dere den fungerte??
emil06 Skrevet 5. august 2010 Forfatter #3 Skrevet 5. august 2010 ok hehe takk:) med litt dysleksi så er det ikke så lett og få det rett:)
Blubblubb Skrevet 5. august 2010 #4 Skrevet 5. august 2010 Det er ikke morfin, men et opiat, altså likner det morfin som også er et opiat. Jeg fikk det ganske langt ut i fødselen for å få hvile. Fødselen ble satt i gang og ble ganske intens, så de ga meg en pause. Petidin satte ned rieaktiviteten og sløva meg såpass at jeg "sov" en liten stund. Men jeg husker egentlig ikke så mye, må jeg innrømme... Tror ikke de bruker det så ofte, og man er redd for at det kan påvirke babyen.
Synnøve_Solbakken Skrevet 5. august 2010 #5 Skrevet 5. august 2010 Nektet å ta petidin. Den fungerer ok for å sove litt, men etter min mening har det ingenting i en aktiv fødsel å gjøre. Barnet blir påvirket, og mor har ofte en dårlig fødselsopplevelse fordi hun føler seg dopet.
meg og jentene Skrevet 5. august 2010 #6 Skrevet 5. august 2010 Jeg fikk det da jeg fødte første gang. Jordmor bare foreslo det, og jeg samtykket. Eller jeg følte ikke at det var noe valg egentlig, jeg bare stolte på jordmor og ville sikkert sagt meg enig i hva som helst. Hadde ikke hørt om ulempene før i ettertid. Jeg fikk det en natt, jeg var vel 3-4-5 cm på vei, husker ikke helt. Hadde ikke veldig smerter, og fødselen hadde ikke var lenge, men var trøtt fordi det var natt. Hun sa jeg kunne hvile litt. Og det gjorde jeg! Fikk ikke sove, men følte smertene ikke var så intense. Etter noen timer (husker ikke nøyaktig hvor lenge, er noen år siden dette her), ble smertene mer og mer intense, og jenta ble født tidlig morgen. Følte meg ikke noe dopet, og synes det var fin fødsel. Om babyen ble påvirket vet jeg ikke. Fikk ihvertfall nesten full score på den skalaen de måler ved fødsel, så alt var bra. Hun gråt forresten mye helt fra starten, men aner ikke om det var noen sammenheng. Antagelig ikke, med morfin-lignende ting blir man vel heller søvnig, eller? Merket ikke noe til det, hun sov ikke veldig mye.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå