Glade meg:-)3 småjenter<3 Skrevet 14. juli 2010 #1 Skrevet 14. juli 2010 Er det helt fy fy? Står at den er pasteriusert, men det kan vel være listeria bakterie i den for det? Eller
Siena76 Skrevet 14. juli 2010 #2 Skrevet 14. juli 2010 Hei, stakkars deg - blåmuggost er jo grusomt??! Det er jo smak og behag, sjølvsagt - men trur nok ikkje det står på lista over anbefalte matvarer, tvert i mot. Med mindre det er fx på pizza eller i pastasaus - alt som er varma til over 70 grader går visst nok greit, i følge dei skriftene eg har.. lykke til:)
Nisand Skrevet 15. juli 2010 #3 Skrevet 15. juli 2010 Jeg er ikke hysterisk, men er temmelig sikker på at blåmuggost står på "fy lista" Men er enig med deg, skulle gjerne spist det eller brie. Er så glad i ost og kjeks, men det blir liksom ikke helt det samme med norvegia og smøreost
Mrs Bad enkelt og greit Skrevet 15. juli 2010 #4 Skrevet 15. juli 2010 Det er veldig fy-mat. Jeg fikk mannen til å kjøpe med til med dagen etter jeg fødte jeg. hehe
Super-Mish Skrevet 15. juli 2010 #5 Skrevet 15. juli 2010 Jeg har spist to pakker siden jeg ble gravid. Er 20 uker på vei og har en halvspist pakke i kjøleskapet nå. Med de kontrollrutinene vi har på norsk mat, plager det meg ikke det minste. Men det må selvfølgelig være opp til den enkelte
Siena76 Skrevet 15. juli 2010 #6 Skrevet 15. juli 2010 Må innrømma at eg har ete litt spekemat - for eg innsåg at det stod på fy-lista.. ser ikkje ut til at det har hatt særleg innverknad, som du seier, kontrollrutinane våre er gode. MEN: det har vore ei auke i talet på saker der mat har vore opphav til ein del ting og tang, e-coli, for eksempel - også det i spekemat. Og salmonella. Men trur du skal vera grusomt uheldig om du et ein lite bit og endar med smitte. Igjen: prøv blåmuggosten på pizza - då bør det vera tryggare.
drømmen Skrevet 15. juli 2010 #7 Skrevet 15. juli 2010 Jeg har hørt at man kan putte mykost(brie, blåmuggost, camenbert, osv) i fryseren i 5 dgr. Når du tiner de opp da, skal alle evnt bakterier har dødd og osten skal være helt trygge å spise. Det samme gjelder for spekemat. Et tips når man blir skikkelig fysen!!
Nisand Skrevet 16. juli 2010 #8 Skrevet 16. juli 2010 Kontrollrutinene har jo ingenting å si når det gjelder slike oster. Problemet er at de kan innholde listera fordi de ikke er varmebehandlet. Når det gjelder frysing av spekemat så dreper frysingen toxoplasma, men ikke listeria. Derfor anbefaler norske helsemyndigheten at man holder seg helt unna spekemat. Det må selvfølgelig bli opp til hver enkelt hva man velger å spise. Jeg er overhode ikke hysterisk, men velger å forholde meg til rådene fra norske helsemyndigheter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå