Gå til innhold

alternativer?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvilke alternativer finnes det egentlig til dåp, foruten navnefesten til humanetisk forbund?

 

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Vi har bare feiret barnet!

Invitert hele familien og lagd til fest for å feire at den lille er kommet til verden :)

Første gang var det nok litt forventet (lite lokalsamfunn..) at vi skulle ha barnedåp.

Men når det først var bestemt at slik ble det ikke feiret familien barnet sammen med oss - og vi/den lille fikk gaver "som om" det skulle være barnedåp.

Veldig fornøyd med feiringen vår, og har gjort det samme for alle barna :)

Skrevet

Så fint da, Bondekone :)

 

Jeg lurer også på dette. For vi skal heller ikke har kristen dåp, og jeg føler at det er en del misoppfatninger med ordet "navnefest". Jeg føler at mange tror at det er navnet som er så viktig og at mange da drar inn navnedag o.l. Vi skal ikke ha noe i regi av Human Etisk forbund heller.

 

Men det vi ønsker å gjøre er å feire at barnet er født, med barnet og familien til barnet i fokus. Vi skal også gjøre avtaler med noen utvalgte, slik at barnet får faddere.

 

Finnes det noe andre alternativ enn dåp og navnefest vi kan kalle festen?

  • 3 uker senere...
Skrevet

Ja, det er noe sånt jeg også vil ha (bondekone) :)

Jeg har hørt begrepet mentorfest i en annen slags feiring. Det appelerte til meg, selv om ikke organisasjonen gjorde det. Tanken er i alle fall at man velger noen man vil skal være som mentorer for barnet i livet. Sammenliknet med faddere i en kristen dåp, får disse en reell oppgave: de skal bidra med sin kunnskap når barnet trenger det!

 

Kanskje jeg skal kalle det mentorfest likevel:) stjele navnet og legge min egen betydning til...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...