Gå til innhold

Har dere regler rundt matbordet hjemme?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg er i grunn litt imot regler rundt matbordet, vil at det skal være naturlig og hyggelig. De reglene vi har er egentlig bare

å sitte fint og ikke tulle.

man bruker bestikk

vi venter med å gå fra til alle er ferdige.

 

Hva er deres regler?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Har vel igrunnen samme reglene som dere.

Ikke tulle, sitte ordentlig på stolen, ikke gå fra før alle er ferdige, spise skikelig uten å grise. (går vel under ikke tulle..)

Men vi har også at maten skal SMAKES på, ikke lov å bare si "nei jeg liker ikke dette" før man faktisk har smakt!

 

også har vi en regel på at det blir ikke noe mat mellom måltidene.

så dersom de ikke spsiser middagen får de pent vente til kvelds før det blir mat igjen.

Skrevet

Vi har omtrent de samme reglene som dere. Det er ikke lov å ha med leker til bordet, men det er lov å tulle, bare ikke med maten. Vi bruker bestikk, og venter til alle er ferdige, med mindre vi har gjester og dermed sitter lenge ved bordet. Da får ungene lov til å gå fra når de er ferdige.

Skrevet

At vi tar hensyn til hverandre, er rolige, ikke tygger med åpen munn eller snakker med mat i munnen og alle sitter til alle er ferdige.

 

Ellers har vi svært lite regler:) Alle må spise noe, vi lager kun en middag men vi tvinger ingen til å spise når de er mett eller noe de absolutt ikke liker. (feks om en av unga har fått det for seg at "denne uka liker jeg ikke fisk" så er det ok å bare spise poteter og grønnsaker, e.l.)

Skrevet

Vi har litt det samme som dere, men i tilegg: Det serveres EN middag, og ingen får ta brødskiver eller annet hvis de "ikke liker". Da får de sitte og se på at vi andre spiser, og så får de ta seg brødskiver eller noe annet til kvelds (noen timer senere)

Skrevet

Neida, her fiser og driter vi ved bordet.

Skrevet

Alle sitter rolig på sin egen stol

Mat spises med bestikk - ikke med hendene

Ungene får gå ifra når alle ungene er ferdige

Alle MÅ smake, men trenger ikke spise opp

Ingen leker ved bordet

Prøve å spise med miunnen igjen og ikke snakke med mat i munnen

Ikke snakke i munnen på hverandre.

Skrevet

Dust hi, du er imot regler, men så ramser du opp regler dere har??

Skrevet

Ingen raping eller promping.

Ellers går alle fra bordet når de har spist opp.

Tar sin egen tallerken med seg.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...