Anonym bruker Skrevet 3. juni 2010 #1 Skrevet 3. juni 2010 Har en nevø som nå er blitt meldt opp til BUP. Dette er en kvikk og kjekk gutt, som dessverre har hatt altfor lite grenser. Moren er veldig distre, og reagerer veldig på det om andre snakker til han også. Jeg har selv barn, og vet at mange får hjelp gjennom PPT. Men hvor kommer bup inn i bildet? Og hva "er det for noe"?
Anonym bruker Skrevet 3. juni 2010 #2 Skrevet 3. juni 2010 Bup er barne- og ungdomspsykiatrien. PPT har med lærevansker å gjøre, mens BUP har med mer psykologiske eller psykiatriske problemer.. Det er gjerne litt overlapp, men sånn grovt sett ihvertfall..
Anonym bruker Skrevet 3. juni 2010 #3 Skrevet 3. juni 2010 Mener du henvist til BUP? Man blir ikke meldt opp, man blir henvist. BUP er psykiatri, en lege kan vurdere om en pasient trenger psykiatrisk spesialistkompetanse, på samme måte som en lege vurderer om du trenger henvisning til hudlege, fysioterapeut o.l. BUP utreder og behandler. Å utrede er å finne ut hva som er "galt", så BUP starter alltid med det.
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2010 #5 Skrevet 4. juni 2010 Du har jo fått svar på spørsmålet, det er en hjelpeinnstans. BUP driver også med kartlegging og utviklingstester.
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2010 #6 Skrevet 4. juni 2010 Eller så har denne moren kjempet og kjempet med en gutt som muligens trenger en utredning feks. Ikke nødvendigvis at hun har gjort noe feil, selvom de aller fleste med barn som er innom bup får høre det et par ganger av uvitende folk.
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2010 #7 Skrevet 4. juni 2010 Det innebærer at man blir erklært sinnsyk.
Anonym bruker Skrevet 4. juni 2010 #8 Skrevet 4. juni 2010 Det må alltid dukke opp noen idioter som må svare slik. Når man får henvisning til BUP er det som oftest for utredning, gjerne utviklingstester. Det er en instans som er med på å finne diagnoser på lik linje som sykehus og habeliteringstjenester. De er spesialisert i sine områder. Vi har et barn som er under utrednng på BUP, det er ikke der fordi barnet har "dårlig oppdragelse" eller lider av omsorgsvikt...men for å finne en forklaring og ev. en diagnose som kan forklare barnets oppførsel. Hos oss har de andre barna "normal" utvikling og oppførsel så det har aldri vært snakk om at det er hjemme det skurrer bare så det er sagt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå