Gå til innhold

Hvordan lære 3 mnd gammel baby å sovne selv?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Etter hva jeg har forstått vil barn rundt 3 mnd alder begynne å produsere serotin (eller hva søvnhormonet heter), slik at de lettere skiller på dag/natt.

 

Det står også i bøkene at på dette tidspunktet bør man lære babyen å sovne selv. Men hvordan løser man dette?

Dersom jeg legger minstemann i våken tilstand ender det med hyl og gråt etter veldig kort tid. Han må puppes i søvn for å finne roen, uansett. I kveld fikk jeg besøk midt i leggingen, så pappa'n måtte trø til - og endte med å bysse på han i et lite kvarter før han fant søvnen.

 

Har dere gode råd?

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei

 

dette å lære babyen å sovne selv er veldig viktig ja. etterhvert som de blir større er det mer og mer byssing/amming osv som skal til før de sovner. Dessuten vil de etterhvert lære å sove videre av seg selv hvis de våkner på natta hvis de hart lært seg å finne søvnen selv.

Veninnen min har vært uheldig med dette, og hun MÅ gå¨trilletur på dagen og ligge i sin egen seng og stryke babyen sin minst en halv time på hvelden før han sovner(7mnd)

 

Her i huset har vi gjort det på denne måten: Vi la gutten i sengen på kvelden. han lå stille en stund, men hvis han ikke fikk sove begynte han etterhvert å gråte. da gav vi smokk, evt tok han opp hvis det var nødvendig for å trøste ham. med en gang han var rolig igjen la vi ham tilbake i sengen. (gjentok så mange ganger som nødvendig).

 

Dette er forsåvidt den samme måten som vi bruker nå, men han er veldig lett å legge. hvis du vil bruke denne metoden, så vær forberedt på at det kan ta tid de første par kveldene, men det går bedre for hver hveld!

 

Dette ble litt sånn "jo nå skal du høre!" men anyvay, lykke til!

Skrevet

Huff, ja dette er vanskelig! Men nødvendig! Vi holder på nå og etter et par uker går det bedre. Han er 4 måneder. Vi legger han og går vår vei. Etter litt skriking (maks ett minutt) går vi og setter inn smokken. Og dette gjentar vi ganske mange ganger. Noen ganger legger jeg en hånd på brystet, det ser ut itl å virke beroligende. Hvis det blir ordentlig hylskriking tar jeg han oftes opp til han roer seg (men ikke før etter et par minutter sånn at jeg får sett om han greier å roe seg med en hånd på brystet.) Jeg hater når babyen skriker som en gal, men noen ganger er det faktisk nødvendig, over en kort periode.

 

Noen ganger roer han seg og sovner etter 5 minutter, andre ganger tar det en time. Det virker som om noen babyer MÅ skrike litt og sutre for å finne søvnen. Det er en enorm tålmodighetsprøve, men jeg tror det er bedre enn å måtte bære i søvn eller bruke puppen i månedsvis. Jo lenger du venter, jo mer vant blir vel babyen til å bæres i søvn?

 

I tillegg legger jeg han aldri før jeg tydelig ser at han er trøtt, enten ved å gni seg i øynene eller gjespe.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...