Gå til innhold

Konfirmasjonsgaver


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvor mye syns du man bør gi, i pengegave, hvis du har dette forholdet til konfirmanten:

 

Søster eller bror:

Mamma og pappa:

Tante og onkel:

Besteforeldre:

Faddere:

Venner:

 

Tenker da minstebeløp, normal inntekt. Såklart er det forskjell om man f.eks er arbeidsledig eller sliter økonomisk. Men tenker på gjennomsnittlig familie med gjennomsnittlig inntekt.

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Mamma og pappa, bunad, evnt samme sum som ca en bunad koster, men dersom det f.eks er en beltestakk fra telemark så har vel de færreste råd og punge ut med ca 80000 kroner til konfirmanten.

 

Broren min fikk 12000 da han konfirmerte seg+ selve selskapet, jeg fikk selskap + bunad og sølvet fikk jeg av bestemor og bestefar.

 

Søster eller bror: ca 1000 kroner

 

Tante og onkel: 800-1000 kroner

 

Besteforeldre: 2000-3000

 

Faddere: 1000 kr

 

Venner: 500-1000

Skrevet

Synes det er myyyyyye penger dere "forlanger".

 

Ta f.eks søster eller bror; de er kanskje yngre enn konfirmanten, kanskje eldre og 1000 kr er mye for en tenåring som jobber i kiosken. Kan de ikke betale det selv blir det foreldrene og de gir jo uansett mye sikkert.

 

 

Søsken; Gave som ikke regnes i penger eller være med i foreldregaven

 

Tante og onkel; 500- 800 kr

 

Besteforeldre; 1000- 3000 kr

 

Faddere; 500 kr

 

 

Venner; 250-400 kr

 

Synes det er for mye penger som blir gitt. Pga at det blir for mye fokus på verdi. Gi heller gaver som har annen verdi!

Skrevet

"Synes det er myyyyyye penger dere "forlanger"."

 

Hvem? Konfirmantene? Tror ikke det er mange av dem inne på dette forumet! Jeg er ikke konfirmant selv hvertfall.

Skrevet

Søster eller bror: 500kr/ikke pengegave, evt. med på foreldrenes gave, kommer an på alder.

Mamma og pappa: Bunad eller tilsvarende pengesum. 20.-30.000.

Tante og onkel: 700kr

Besteforeldre: 5000kr

Faddere: 1000-1500kr

Venner: 200-400kr

Skrevet

Tenkte og konfirmere meg i voksen alder, jeg er 32 år og trenger sårt litt ny kapital , så da kan jeg vel muligens fornye konfirmasjonsløftene mine??

Skrevet

Det der er vel ferig diskutert. Voksne mennesker som konfimerer seg for å få gaver er latterlig. Konfirmer deg med nærmeste familie hvis du ønsker å konfirmeres. Selskap og gaver er du for gammel til.

Skrevet

Og så i tillegg fest og alt mulig? Det er det sikkert mange foreldre som ikke har råd til.

Skrevet

Ja, vet at ikke alle har råd til det. Men her er det mest vanlig. Hvis man har gjennomsnittlig inntekt og sparer opp så har man råd til det, er nok snakk om prioriteringer. Mange som setter av noen hundrelapper hver måned fra barnet blir født, da blir det ikke så mye på en gang.

Skrevet

Hmm, men er det ikke lurere å gi (kanskje særlig gutter) bunad når de er litt eldre og har sluttet å vokse?

Skrevet

Jeg synes man skal forsøke å finne en gave som konfirmanten vil ha nytte av eller glede av over lang tid. De færreste 15 åringer er modne nok til å håndtere større pengebeløp på en fornuftig måte. Hvis man vil gi større pengegaver mener jeg derfor at disse bør øremerkes og/eller settes på sperret konto til barnet blir minst 18-21 år gammelt.

 

Når det gjelder sum vil jeg ikke sette noen standardsum. Det kommer ann på så mye. Personlig har jeg med god samvittighet brukt mer enn 3 X så mye på konfirmasjonsgaven til sønnen til en veninne som på gaven til min niese. Jeg har rett og slett et nærere forhold til gutte selv om jeg er veldig glad i niesen min også.

Skrevet

Søster/Bror: 1000 kr hvis de er voksne, ellers er de med på gaven fra foreldrene.

 

Foreldre: 10000 kr.

Tante/Onkel: 1000 kr.

Besteforeldre: 5-10000 kr.

Faddere: 1000 kr.

Venner/nabo:2-300 kr. Om man er gjest gir man mer. 1000 kr.

Skrevet

Man skal ikke gi etter hva man er i forhold til barnet men etter sin egen økonomi og hvor nært man er barnet.

 

Heldigvis er ikke mine slektninger opplært til at kjærlighet skal måles i penger.

 

 

Skrevet

Mamma: Sekk, album og 3000 kr

Pappa: 15000kr

Søster og bror: gave til 3000 kr tilsammen fra meg og min bror.

Tante/onkel: 1000 kr

Besteforeldre: 2000

Faddre: 1500

Venner: 500

 

Dette var ca summer hva min lillebror fikk forrige helg i komfirmasjons gave av de forsjellige.

 

Skilte foreldre, normal inntekt på de fleste

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...