Mammatiltoskatter* spire 2016 Skrevet 30. april 2010 #1 Skrevet 30. april 2010 Er det flere av dere som har fått brev i posten med spørsmål om dere vil være med i undersøkelse i forbindelse med svineinfluensaen? Har noen tenkt å delta? Jeg var under tolv uker på vei da svineinfluensaen herjet som verst og da jeg endelig kunne ta vaksinen var jeg blitt skeptisk til vaksinen... Så jeg lot meg ikke vaksinere. Sambo og datteren min ble vaksinert da, men jeg var redd for bivirkningene. Dessuten hadde det roet seg med antall påviste tilfeller og jeg hadde tross alt kommet meg gjennom mange uker der folk rundt meg falt som fluer og ble smittet. Er det flere der ute som meg som ikke turte å ta vaksinen? Ble noen smittet før de fikk tatt vaksinen?
2010 Mammaen Skrevet 30. april 2010 #2 Skrevet 30. april 2010 Jeg har meldt meg på nå og skal delta. Tok vaksinen da jeg var 12 uker på vei ca. Har ikke hatt noen bivirkinger eller noe etter den, og (selvsagt) ikke fått influensaen.
momsemor Skrevet 30. april 2010 #3 Skrevet 30. april 2010 Jeg tok vaksinen i uke 13. Ingen bivirkninger. Synes det er kjempe viktig å delta i undersøkelser som omhandler svangerskap, slik at vi i fremtiden vet mer om hva som er best for våre små.
juniknøtt Skrevet 30. april 2010 #4 Skrevet 30. april 2010 Jeg fikk heller aldri tatt vaksinen, men tenkte utrolig mye på om jeg skulle gjøre det eller ikke. Har sagt ja til å være med i undersøkelsen. Syns det er viktig at man får kunnskap om dette til senere epidemier.
Gjest Sharazi Skrevet 30. april 2010 #5 Skrevet 30. april 2010 Jeg tok aldri vaksinen og jeg hadde heller aldri gjort det. Det har selvsagt gått bra for de fleste, men jeg syns det er skummelt at de undersøker bivirkninger først nå liksom, etter å ha rådet alle gravide til å ta vaksinen..
Vesla222 Skrevet 30. april 2010 #6 Skrevet 30. april 2010 Jeg skal være med i undersøkelsen. Tok aldri vaksinen, ble aldri syk heller.
SnartToGull Skrevet 30. april 2010 #7 Skrevet 30. april 2010 Jeg skal også være med. Synes det er viktig å delta, slik at man får kartlagt vaksines virkning. Jeg tok den i uke 13, ingen bivirkninger og ingen influensa...
Erle79 Skrevet 30. april 2010 #8 Skrevet 30. april 2010 Jeg har allerede svart på min undersøkelse. Som med Mor og Barn-undersøkelsen synes jeg det er et kjempefint iniativ at de undersøker hvordan vi mødre lever under svangerskapet og hvordan barna våre påvirkes av det i årene som kommer. Jeg har ikke hatt influensaen, og har heller ikke vaksinert meg. Syntes informasjonen vi fikk i fjor høst var altfor mangelfull til at jeg ville utsette meg for det...
Mammatiltoskatter* spire 2016 Skrevet 30. april 2010 Forfatter #9 Skrevet 30. april 2010 Det er akkurat den biten med informasjon for oss gravide som gjorde meg usikker. I utgangspunktet er gravide frarådet å vaksinere seg under svangerskap, men siden svineinfluensaen var så hissig så ville vel helsevesenet prøve å sikre oss best mulig. Det var ikke noe kjekt å gå på jobb der folk rundt meg endte på sykehus dagen etter at jeg hadde vært nært innpå dem. Vi ble vel alle anbefalt å ta vaksinen, men det ble vel aldri helt klart om hva eller eventuelt når bivirkninger kan oppstå. Personlig tror jeg det går fint med oss uansett om vi lot oss vaksinere eller ei, og det er et bra tiltak de har gått i gang med. Det er jo ikke lett å vite på forhånd hvordan man skal gå frem og hva som kan bli resultatet... det vil jo bare fremtiden vise. Jeg får vel skrive under på undersøkelsen jeg også og bidra med info =)
maya666 Skrevet 30. april 2010 #10 Skrevet 30. april 2010 jeg og min datter på snart 7 år tok den... jeg var vel i uke 10 tror jeg.. vi har ikke hatt noe influense eller no
Alt-er-mulig Skrevet 30. april 2010 #11 Skrevet 30. april 2010 Hei Jeg fikk også undersøkelsen i posten, har svart allerede og synes det er spennende å kunne følge en sånn prosess videre. Spesielt når det ikke finnes så mye forskning allerede... Jeg har IKKE tatt vaksinen selv, og er per i dag veldig happy med det. Ble ikke syk/smittet heller, men så har jeg til gjengjeld godt immunsforsvar. Jeg var i 1 trimester når det kokte som verst og da skal man jo ikke ta vaksinen, etter det dabbet jo hysteriet litt av og legen min var enig at jeg fint kunne la være:-)
Vimse + gullene Skrevet 30. april 2010 #12 Skrevet 30. april 2010 undersøkelsen er postet! Viktig å kunne bidra til mer kunnskap. Jeg klarte aldri å bestemme meg, så ble ikke noe vaksine på meg. Har også en mistanke om at jeg var syk før jeg fikk ta den, i uke 9.
junimora10 Skrevet 30. april 2010 #13 Skrevet 30. april 2010 Jeg tok heller ikke vaksinen. Ble faktisk frarådet det av legen min.
06.06.10 Skrevet 30. april 2010 #14 Skrevet 30. april 2010 Jeg tok ikke vaksinen....tenkte mye på det men etter samråd med mannen min fant vi ut at jeg ikke skulle ta den. Har ikke fått noe i posten, men syntes det er flott at så mange blir med i undersøkelsen. Det er jo dessverre slik at det ble et prøveprosjekt med denne vaksinen og jeg syntes det er flott at mange gravide både de som tok vaksine og de som ikke tok kan følges opp over en periode:)
memather Skrevet 30. april 2010 #15 Skrevet 30. april 2010 Jeg tok ikke vaksina, var KJEMPEskeptisk!! Og er lykkelig for at jeg holdt fast på magefølelsen!
LittLykkelig Skrevet 30. april 2010 #16 Skrevet 30. april 2010 Fikk dårlig samvittighet nå jeg.. Begynte å fylle ut skjemaene, men ga til slutt opp når jeg så hvor mange det var og hvor mye rart de skulle ha av detaljer! "Hvor mange ganger de siste 2 mnd har du hatt følgende pålegg på brødskiva?" Bare hallo.. Ble jo bare ren gjetting, så da gadd jeg ikke.. *Flau* Men fint at noen svarte da, er jo viktig.. Intensjonen min var god, men tålmodigheten strakk ikke til..
85Anonym*Høygravid* Skrevet 30. april 2010 #17 Skrevet 30. april 2010 Jeg tok heller ikke vaksinen og ble aldri syk. Så de skal nå igang med å teste bivirkningene.
husmus &2 Skrevet 30. april 2010 #18 Skrevet 30. april 2010 Jeg fylte ut skjemaet men har ikke rukket å sende det inn og med ks på mandag så er det vel nå for sent. DERIMOT, ble jeg spurt av en lege på kontroll på torsdag om jeg ville delta i en undersøkelse om svangerskapsforgiftning, noe jeg sa ja til. Kjempeviktig at de prøver å få litt mer svar om akkurat dette. Så på operasjonsdagen blir det bare et lite stikk her og der, så det får bli mitt bidrag til forskningen i år.
kleppe71 Skrevet 1. mai 2010 #19 Skrevet 1. mai 2010 jeg var også rundt 12 uker da den herjet. Sønnen og mannen tok vaksinen, men ikke jeg. Har ikke vært syk heller selvom folk rundt meg ble syke. Jeg er med på undersøkelsen. Kanskje jeg kan hjelpe andre.
nicki82 Skrevet 1. mai 2010 #20 Skrevet 1. mai 2010 Jeg følte at vaksinen der ble bare enda en ting for oss gravide å gå rundt og gruble på..."skal, skal ikke" Hørte med søsteren min (medisinstudent) om hva foreleserne hennes sa om den, og etter å ha undersøkt det litt, så anbefalte hun meg på det sterkeste å ta den vaksinen. Da var jg fremdeles innen uke 12 grensa, så jeg utsatte vaksineringen jeg var så skeptisk til. Imellomtiden har alle som bruker å være i min nærmeste omgangskrets hatt influensaen (i en annen by enn meg) , så jg følte ikke noe behov for å ta den heller. Etter hvert så har søsteren min sagt at det var ingen i hennes kull som tok vaksinen og at hun heller ikke vaksinerte guttungen sin (3 åring). Jeg kjente på meg at jeg var litt overgitt over dette, men forstår det godt at man vil være på helsedirektoratets side i tilfelle noe går galt. Snakket med jordmor rundt uke 20, og hun anbefalte alle å ta vaksinen, selv om virusspredningen så ut til å stagnere. Jeg må da si at det å la være å ta vaksinen var et veeeldig vanskelig valg. Det blir jo til at man er nødt til å være sin egen lege når alt kommer til alt. Men undersøkelsen der har jeg faktisk ikke hørt om!!
silkeføre Skrevet 1. mai 2010 #21 Skrevet 1. mai 2010 Valgte å ikke ta vaksinen. Sambo og lillejenta tok den da jeg fant ut jeg var gravid, og da jeg "overlevde" frem til uke 12 i januar, lot jeg det være. Legen min var skeptisk siden den ikke var testet på gravide, stolte på ham.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå