Gå til innhold

Kan amming virke ulikt på vekten for hvert barn?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har lagt på meg mye i alle fire svangerskapene mine (27 kg, 21 kg, 32 kg og 20 kg), en god del av dette har vært ødemer, så har stort sett rast mye ned i vekt første dagene etter fødsel, mest med nr 1 der jeg gikk ned 18 kg på under 3 døgn. Ellers gikk jeg mye ned i vekt når jeg fullammet nr 1 og nr 2. Eller, med nr 2 var jeg veldig syk, så vet ikke helt om ammingen var årsaken, men gikk i hvertfall ikke opp i vekt igjen før jeg nesten sluttet å amme.

 

Med nr 3 derimot var det verken-eller følte jeg. Ca 22 av de 32 kiloene rant av i løpet av noen uker etter fødselen. De siste 10 kg gikk greit vekk når jeg begynte å trene litt og spiste sunt, ofte og lite.

 

Nå med nr 4, der jeg gikk opp 20 kg, rant 13-14 av dem bort på 1-2 uker. De siste satt som limt. Jeg begynte å trene litt og spise sunt, ofte og lite (libra, men den ammevennlige varianten, og ja, jeg får i meg nok mat og ikke for mye heller) og saaaaakte har jeg gått ned slik at jeg nå bare er ca 1-2 kg i pluss fra der jeg startet. Og da startet jeg etter jul. Kjenner jeg blir helt frustert og mister motivasjon for å spise riktig og trene når vekten knapt rikker seg, og kun bitte litt utskeielse en dag kan være nok til at vekten hopper opp igjen 1-2 kg. Så bruker jeg 1-2 uker på å komme ned igjen, 1 dag i f.eks et bursdagsbesøk og vips, opp igjen :-( Har lest, og hørt om, flere som sier at de omtrent ikke klarer å gå ned når de ammer fordi kroppen tviholder på fettet. Nå er babyen min 8,5 mnd og jeg ammer 2-3 ganger i døgnet.

 

Noen som har noen erfaringer her?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Altså med nr 1 og 2 veide jeg nesten 10 kg mindre enn før jeg ble gravid når babyene var 3-4 mnd, så der var ammingen en veldig effektiv slankekur.

Skrevet

Jeg har alltid et ammelag rundt magen og innsiden av lårene, og kroppen kvitter seg ikke med det selv om jeg trener og står på. Når jeg slutter amminga, og ikke fortsetter å spise ekstra ammekalorier, forsvinner fettet. Jeg tror nok min kropp fungerer slik du beskriver det. Er jeg slank/normalvektig når jeg blir gravid sitter de siste 5 kg. som støpt på kroppen, men de forsvinner raskt om jeg ikke grisespiser:)

Skrevet

Jeg har jo ingen erfaringer selv, siden jeg bare har ammet to barn og fremdeles ammer det andre.

 

Men jeg vet jo at mange ikke går ned i vekt før de er ferdige med ammingen. Det vet jo du også:) Så kanskje du bare skulle ventet med å tenke mer på det til du er ferdig med å amme? Du spiser sunt og er i aktivitet og hva mer skal man gjøre da. Man skal jo ha det fint også. :)

Skrevet

Hehe... grisespiser ;-) Men jeg spiser altså ikke ikke som en gris ;-P, jeg spiser 5 små måltider pr dag med sunn mat, trener litt og sånt, men likevel så går det vanvittig tregt. Får håpe det løsner litt når ammingen er over da, men det kan vel bli en stund til enda. I motsetning til brødrene sine som hadde perioder med puppenekt og nærmest ble tvangsammet (to avvente seg selv på den alderen hun er nå), så elsker vesla ammingen og prøver faktisk og grave frem puppene selv når hun er kosete. Skal bli interessant å nekte henne tilgang om noen mnd :-/

Skrevet

Du har vel rett :-) Er bare min forfengelighet som ikke har det bra, hehe... Har vært bortskjemt med å gå lett ned i vekt før, og selv om magen har blitt litt mer slarkete etterhvert som barna har kommet, har den ikke vært så bolle-deigete som nå før, så jeg er veldig ukomfortabel med kroppen min. Føler den ikke er min på en måte, at jeg ikke skal se slik ut, selv ikke etter å ha fått barn, men får vel bare være tålmodig. Kommer til å amme til hun enten avvenner seg selv eller blir 11-12 mnd, da slutter jeg uansett, så får vi se.

Skrevet

Skjønner hva du mener. Jeg er veldig opptatt av magen min selv og syns også den ser ut som en bolledeig nå etter barn nummer to... :( Men det tar vel lenger tid for hvert barn man får? Gjør det ikke? Å komme i form igjen? Og så blir man eldre også...

 

Gruer meg allerede til postammepupper... Var det noen som sa innoverpupper i et års tid? he he. Fordelen er at jeg ikke trenger bh da.. jaja.

Skrevet

Eller at man må slenge dem over skuldrene og dra dem fra fra bak under armene igjen og klemme til for at de skal minne opp sprettpupper igjen ;-)

Skrevet

Jojo, ser den... men da passer de i det minste inn i utringingene på alle singleter jeg vet om, de er nemlig beregna på lange pupper. Ha ha:)

 

Sitter her og syr trykk-knapper på en del bluser som bare er vilt lavt utringa. Er det meninga man skal se bhen til alle eller har alle virkelig så lange/lavtsittende fordeler?

Skrevet

arrr...føler med deg her...sliter max med mine siste 7 kg...de sitter som STØPT!! Trener hver dag (30 day shred) og spiser sunt...men vekta rikker seg ikke! Slutta å amme for to uker siden,og håper det snart skal løsne (amming hjalt ikke meg for åsi detsånn...)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...