Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #1 Skrevet 15. april 2010 Jeg har tenkt på å få meg en liten chihuahua. Har hatt hund hele livet, så jeg er vant med det. Er ingen førstegangshundeeier. Er det noe spesielt jeg må tenke på når det gjelder den rasen? Noe jeg må ta hensyn til osv?
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #2 Skrevet 15. april 2010 Skaff deg ei ordentlig bikkje, heller.
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #3 Skrevet 15. april 2010 Det er det jeg som bestemmer, men takk for rådet. Tar det ikke til meg HI
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #4 Skrevet 15. april 2010 Ja det er en ting du må ta hensyn til. Det er å sosialisere bikkja med større bikkjer. Ellers blir det en gneldrete liten rotte som bjeffer bare den ser en stor hund. Og ikke bli en av de eierene som løfter hunden opp så fort det kommer en annen. Det Forsterker frykter hos hunden. Fryktelig irriterenes og bikkja er ødelagt for livet. Så pliiiis ikke bli en typisk "liten hund eier". Ser mange av de og bikkjene er jo helt ødelagt i hodet. Jeg har en stor hund og den er veldig forsiktig med små hunder og er godt sosialisert. Den leker ofte med små hunder hvor eierene ikke er overbeskyttende. Men jeg blir så matt av de hundeeierene som er livredd for at hunden min skal spise opp den lille hunden deres. Hjelper ikke at de forsterker frykten hos hunden heller. Som du sier så har du hatt hund hele livet så regner egentlig med at du forstår disse tingene. Men måtte på skrive det.
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #5 Skrevet 15. april 2010 Greit nok, men man vet jo aldri hvem "de snille, store hundene" er når man møter tilfeldig forbipasserende. Og det forekommer faktisk at små hunder hilser på feil hund.
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #6 Skrevet 15. april 2010 Ja, såpass har jeg skjønt hadde en nydelig border collie for noen år siden, verdens skjønneste hund og snilleste. Livredd faktisk for katter, og utrolig snill og god med andre hunder(små og store) Han lå inne i kaningården og titta på kaninene også. Er ikke så mange hunder rundt her da men kommer til å prøve å få kontakt med andre hundeeiere rundt her da HI
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #7 Skrevet 15. april 2010 Å herregud! Du må være en av de overbeskyttende hundeeierene med en ødelagt hund. Stor hund betyr ikke: potensiell fare. Min erfaring er at størrelsen har ingenting å si. Bikkja mi har blitt angrepet av små gneldrete hunder flere ganger. Den gjør ingenting tilbake, bare dytter de bort med labben. Men det betyr ikke at jeg lar være å la hunden min leke med små hunder. Kan ikke dra alle over en kam.
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #8 Skrevet 15. april 2010 Ja regnet med du hadde vettet i behold Sosialisering er kjempeviktig. Hunden må jo ikke glemme at den er hund. Så den trenger andre hunder å leke med Her jeg bor er det nesten for mange hunder, men det positive er at hunden lærer alle raser og størrelser å kjenne Masse lykke til med chiahuahua
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #9 Skrevet 15. april 2010 Ja, men når en liten, gneldrete hund angriper din store, snille hund, så er jo ikke faren i utfallet like stor. Det skjønner vel du også. Så fremt man ikke kjenner en hund, så betyr stor hund potensiell fare. Det er derfor man ikke skal klappe fremmede hunder. Det vet alle vi som har prøvd og nesten blitt glefset hånden av :-p
Gjest Nordavind fra sør Skrevet 15. april 2010 #10 Skrevet 15. april 2010 Har ikke lest alt som er skrevet her, men jeg har en slik forvokst rotte....neeeeeeeeeeei...stakkars...hehe....Men det jeg ofte ser hos de som har denne type hund er at de bærer hunden!. Ikke løft hunden opp så sant det ikke er strengt nødvendig. Dette gjør hunden nervøs. La hunden sosialisere seg med mennesker og andre hunder store som små og ikke overbeskytt den, selv om den er liten og stussjelig:) Med slike små hunder har jeg lest og lært at de har en tendens til å bjeffe mye. Dette bør du ta tak i med en gang du får hunden. Ikke gi den rom til å bjeffe. Hvi du er konsekvent med dette, vil du få en hund som bjeffer minimalt tror jeg:) Min bjeffer ikke i det hele tatt og han er en rolig og lykkelig hund, selv om han var supernervøs når vi fikk han. (omplasseringshund)
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #11 Skrevet 15. april 2010 Vel bikkja mi fikk infeksjon og måtte stå på antibiotika i 10 dager, så de små rottene er ikke så uskyldige som de ser ut som. Men for all del. Fortsett å lev i din boble om at store hunder er farlige. Jeg ler av hundeeiere som deg en hund er en hund, og skal behandles som en. En liten hund er ikke en liten baby som skal forsvares av mor så fort en stor hund er i nærheten. Det er hundeeiere som deg som skaper slike nervøse små hunder. Det verste av alt, er at det er hunden det går utover. Og til opplysning, jeg stoler ikke mer på en liten hund enn en stor hund. Stikker aldri hånda mi bort til en liten hund som står og glefser og fly forbanna fordi eieren holder på å drite i buksa fordi en stor hund nærmer seg. Er så glad jeg har en rolig hund hund som folk stadig vil hilse på. Både små barn og eldre. Enda den har et "farlig" utseene, er hun snill som et lam. Har også hatt en liten hund før og den var bestevenn med en mastiff. Ja du leste riktig aldri en skramme på den bikkja gitt, men for all del, jeg kunne jo selvfølgelig vært nervøs og redd og overført dette på hunden min hvis jeg ville. Men da skal man ikke ha hund. De er ikke sofadyr som kun skal ligge der og please eieren. De er dyr som trenger utfordringer, sosialisering og en god dose trygghet.
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #12 Skrevet 15. april 2010 Herregud så glad for å lese dette en hundeier som skjønner at hun faktisk har en hund, et rovdyr. Og ikke en baby som aldri blir voksen. Verste jeg hører: "nei huff, ikke bjeff da" hunden fortsetter, og eieren ser en annen vei. Har snakket med mange hundeeiere som har små hunder og de syns det er vanskelig å "ta" bikkja fordi den er så liten og de er så redde for å skade den. Høres ut som hunden din nordavind har vært heldig å komme til hjem hvor nervøsiteten ikke blir matet. Det er godt å høre
Gjest Nordavind fra sør Skrevet 15. april 2010 #13 Skrevet 15. april 2010 oi...:) Tusen takk for det 19:37....nå ble jeg i godt humør:)
AO3 Skrevet 15. april 2010 #14 Skrevet 15. april 2010 Jeg har ikke chihuahua selv, men vet litt om rasen. Husk først og fremst at en chihuahua er en HUND! Den skal behandles som en HUND, ikke som et leketøy/accessory. Den har like stort behov for oppdragelse som en "stor" hund. Kanskje faktisk større - endel chihuahua'er kan være ganske så sta og stridige. Du bør gjøre hjemmeleksa di godt før du kjøper en chihuahua. Rasen har vært veldig populær, og med slik popularitet kommer dessverre endel dårlig avl og useriøse oppdrettere. - vær obs på at det har vært ganske mye smugling av chihuahuaer fra Øst-Europa! Vær kritisk hvis du leter på finn. Styr unna merkelige annonser på dårlig engelsk, og NKK-stamtavle er en selvfølge. Kjøp av smuglerhund er ulovlig (hvis man burde ha skjønt at det var noe galt med salget), kan føre til at alvorlige sykdommer blir ført inn i Norge, medfører stor risiko for at man får en valp med smittsomme eller arvelige sykdommer - og valpen blir avlivet eller satt i karantene (=dyrt) hvis du blir tatt - sjekk gemytt på foreldrene - vær obs på sykdommer som patellaluksasjon, sjekk om foreldrene er øyelyst. Spør også om foreldrenes helse generelt. Du bør få se valpenes mor, og du bør også få godt med informasjon om faren til valpene - små hunder har generelt endel problemer med tannhelse, så det er viktig med årlige helsesjekker hos veterinær - mange som har hannhunder klager over tissing/markering inne - skaff veterinærforsikring - chihuahuavalper er veldig små, og de får lett skader som brekte bein etc - vær forsiktig. Chihuahua og små barn er ikke nødvendigvis en god kombinasjon.
Anonym bruker Skrevet 15. april 2010 #15 Skrevet 15. april 2010 Jeg tror ikke det finnes noen fast fasitsvar fra oss andre her ute med hunder, om hva du bør ta hensyn til osv.. Alle hunder og mennesker er forskjellige, hunden din blir slik du gjør den til, enkelt og greit Men du bør lese litt grunnleggende om denne rasen. De er kjent for å være litt sjefete og aggeressive i genene sine, men dette varierer jo også såklart. Hvis du er redd for å få en hund som bjeffer og er sjef, så ta den med på miljøtrening og ringtrening fra den er en valp, da er det mye større sjans for å få den "perfekte" hunden du ønsker
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå