BlåBlå Skrevet 23. mars 2010 #1 Skrevet 23. mars 2010 Jeg har vært hjemme med en gutt på mandag, og den andre i dag. Hoste og forkjølelse på begge to. Da jeg hentet minsten, nevnte de at han hadde litt puss på det ene øyet. Nå ser det ut til at det er en øyebetennelse - og at han dermed ikke kan gå i bhg uten behandling. Han er jo på ingen måte syk, så legevakten blir liksom feil. Samtidig så er det veldig veldig dumt å måtte være hjemme fra jobb enda en dag. Pappaen er på motsatt kant av landet (pendler) Noen med erfaring ? Tar legevakten imot slike henvendelser ? Eller er det ingne annen utvei enn å vente til i morgen og gå til fastlegen - og dermed være hjemme enda en dag ?
Gjest ->>- Skrevet 23. mars 2010 #2 Skrevet 23. mars 2010 Det er ingen grunn til at barn ikke skal gå i barnehagen om de har litt puss på øyet.
Gjest sug lut Skrevet 23. mars 2010 #3 Skrevet 23. mars 2010 Barnehagen skal ta imot uansett. I verste fall juger du og sier han er i behandling.
BlåBlå Skrevet 23. mars 2010 Forfatter #4 Skrevet 23. mars 2010 Jeg vet vår bhg pleier å rige til foreldrene om de får det i bhg - så de er nok litt på høgget med det. Var derfor jeg tenkte at han da er "uønsket" i bhg om han ikke får behandling. Samtidig er det jo ikke alle leger som vil behandle dette, fordi det går over av se selv etterhvert...
Gjest ->>- Skrevet 23. mars 2010 #5 Skrevet 23. mars 2010 Barnehagen er på trynet. Jeg hadde glatt sagt at behandling var påbegynt.
*Lissi* Skrevet 23. mars 2010 #6 Skrevet 23. mars 2010 I vår bh må behandlingen være påbegynt før de får komme. Er ikke øyebetennelse ganske smittsomt?
Gjest ->>- Skrevet 23. mars 2010 #7 Skrevet 23. mars 2010 "Øyekatarr Smittevernråd vedrørende øyekatarr (konjunktivitt) har vært omdiskutert. Rådene er blitt endret en del siden 1996. Folkehelse-instituttet har erfart at tidligere råd er blitt strengt fortolket av barnehagene. Dette har medført unødvendig høy grad av eksklusjon fra barnehage, unødvendige legebesøk og foreldrefravær fra jobb. Selv svært milde tegn på øyekatarr har medført eksklusjon. I våre endrede råd legger vi oss på linje med rådene i Nasjonale faglige retningslinjer for antibiotikabruk i primærhelsetjenesten (2008). Ved mild til moderat øyekatarr er det ikke smittevernmessig grunnlag for eksklusjon fra barnehagen. Ved kraftig øyekatarr med rikelig pussdannelse anbefales at barnet holdes hjemme inntil puss-dannelsen har avtatt, eller til behandling har vært igangsatt. Det blir fortsatt i stor grad skjønn som vil måtte legges til grunn, men vi håper endringen bedre vil forhindre unødvendige eksklusjoner fra barnehagen og legebesøk." (fhi.no)
BlåBlå Skrevet 23. mars 2010 Forfatter #8 Skrevet 23. mars 2010 Takk Pila !!!!! Han har ikke veldig mye, så da er det innenfor.
BlåBlå Skrevet 23. mars 2010 Forfatter #9 Skrevet 23. mars 2010 Nå ordnet det seg uansett. Ei veninne hadde liggende sånne engangspipetter med riktig type dråper - og leverte dem på døra nå.
Guttemamma75 Skrevet 23. mars 2010 #10 Skrevet 23. mars 2010 Ved bare puss fra øyet vil du ikke få antibiotika hos legen uansett, det er dersom sclera (det hvite i øyet) blir rød og irritert at man får behandling... Slik er det iallefall her og gutten min hadde puss i øynene uten rødhet i 1,5 uker og gikk i barnehagen hver dag.. (JEG fikk imidlertid ordentlig øyebetennelse og måtte ha antibiotika, men det var nok også pga bihulebetennelse...)
ellen-propellen Skrevet 23. mars 2010 #11 Skrevet 23. mars 2010 Eneste "behandling" jeg gir mine for øyekatarr er å tørke med en bomuldsdott som er bløtet i varmt vann. Det har fungert like bra som øyedråper på mine. Og mye lettere å gjennomføre en disse forbaskede dråpene (som tydelig gjør vondt)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå