Helverine Skrevet 10. mars 2010 #1 Skrevet 10. mars 2010 Hvordan følges dere opp på helsestasjon og sykehus?
Nikki_29 med 2 prinsesser Skrevet 10. mars 2010 #2 Skrevet 10. mars 2010 Jeg har fått veldig gor oppfølging. Var til legen for 2,5 uke siden, tilbake dit igjen på fredagen. (Ville ha meg inn før, men akkurat den uken hadde hun fullt opp og mer til) Hun ringte sykehuset på fredagen og de ble enig om å at jeg skulle tilbake på mandag. Høyt blodtrykk var grunnen til alt dette. Hun ringte sykehuset igjen og da skulle jeg komme dit senere på dagen. De sjekket urin, blodtrykk og tok blodprøve og så måtte jeg sitte med registrering av puls, bevegelse og sammtrekninger en 20-40 min. Var inne igjen i går med samme prosedyre. Mandag fikk jeg beskjed om at jeg skulle settes i gang på tirsdag uansett, men prøvene var bedre så jordmor ville vente. De har foretatt såkalt hinneløsning/stripping i håp om at det starter av seg selv. Skal inn igjen i morgen hvis det ikke blir fødsel. De har tatt dette veldig på alvor syns nå jeg. St. Olavs i Trondheim jeg er på.
Helverine Skrevet 10. mars 2010 Forfatter #3 Skrevet 10. mars 2010 Kan jeg spørre hvor høyt trykk du har? Hvor langt på vei er du? Trykket mitt i dag var 145/100 og jeg er i uke 34+4.
Nikki_29 med 2 prinsesser Skrevet 10. mars 2010 #4 Skrevet 10. mars 2010 140/145 over 100, jordmor i går fikk det laveste ned til 127/93. Jeg er i uke 39+3, så litt lenger enn deg da..
Helverine Skrevet 10. mars 2010 Forfatter #5 Skrevet 10. mars 2010 Da er du jo så og si i mål du da Da kan de trygt sette deg i gang. Satser på at jeg går noen uker til, håper i alle fall det.
Vårill Skrevet 10. mars 2010 #6 Skrevet 10. mars 2010 Jeg ble satt i gang med forrigemann siden jeg til slutt fikk svangerskapsforgiftning. Blei sykemeldt i uke 32 pga. høyt blodtrykk. Fikk oppfølging av poliklinikken på St. Olavs. ca en gang i uka. Da målte de blodtrykk og tok urinprøve. Jegfikk også en blodstrømsmåling (ul) og to vekstestimeringer for å se om babyen fikk nok næring. På slutten fikk jeg tettere oppfølging. Husker jeg var på kontroll på tirsdagen : ikke svangerskapsforgiftning. Torsdagen var det ny kontroll, og jeg hadde da fått proteiner i urinen, store hevelser og hadde vondt i hodet... Det ble da bestemt at jeg skulle settes i gang tidlig neste morgen. Lillegutt blei født natt til lørdag. -Terminen min var mandagen etter, så jeg var også omtrent i mål. Jeg er veldig fornøyd med oppfølginga på St. Olavs. Jeg er ansett som i risikogruppen for å få det også denne gangen. Blodtrykket har steget litt, og jeg ble sykemeldt tvert. (Har en ganske stressende jobb). St. Olavs har tidlig i svangerskapet gjort en blodstrømsmåling, og alt ser fint ut denne gangen... Kanskje slipper jeg svangerskapsforgiftning på slutten nå. Uansett er jeg ikke redd. Føler jeg er i gode hender på St. Olavs. Hvilket sykehus tilhører du? Jeg vil tro de ønsker at du skal gå så tett opptil termin som mulig -og så setter de deg i gang om de MÅ.
Helverine Skrevet 10. mars 2010 Forfatter #7 Skrevet 10. mars 2010 Jeg hadde 135/90 for 2 uker siden, ingenting på urin. I dag var det som jeg skrev over, og 1+ på prot i urin. Ødemer har økt fra 1-2. Skal tilbake til jordmor fredag for nye prøver. Er det status quo da, skal jeg til vurdering på Riksen. Satser på at jeg blir fulgt bra opp, og regner ikke med at de setter meg i gang før de absolutt MÅ
vannmann_81 Skrevet 10. mars 2010 #8 Skrevet 10. mars 2010 Jeg har vært oppe i 155/105, men det er ikke snakk om igangsetting. I Bergen starter de medisinering ved 160/110. Har ikke proteiner i urinen, men en god del av de andre symptomene. Synes det er rart at det er så forskjellig praksis rundt i landet. Jeg følges opp med blodtrykkmåling og urinprøver, men måtte omtrent krangle meg til en utvidet kontroll på KK.
Timothy`s moster med 2 prinser Skrevet 11. mars 2010 #9 Skrevet 11. mars 2010 Har du beg. svangerskapsforg. du da? Å nei å nei, dette sa du ikke noe om i går, så kjipt å høre:( Men så lenge de oppdager det tidlig og FØR du blir veldig dårlig, så går det vel helst bra. Svigerinnen min fikk det, men da det ble oppdaget (uke32) så var det så kritisk at de bare måtte ta ut babyen med én gang. (det gikk bra med begge to og nevøen min er som alle andre 3 åringer i dag:)) Så håper du får tett oppfølging og ikke nøl med å ta kontakt om du plutselig ikke føler deg bra! God bedring snuppa:)
Helverine Skrevet 11. mars 2010 Forfatter #10 Skrevet 11. mars 2010 De vurderer ikke dette helt likt på alle sykehus, men får tro de har kontroll likevel. Vet at Haukeland har den praksisen. Vet dog ikke hvordan Riksen praktiserer. De setter uansett ikke i gang før de må, noen av stedene. Nå har jeg heldigvis kommet så langt, at skulle noe skje, så vil det nok gå greit med småen.
Helverine Skrevet 11. mars 2010 Forfatter #11 Skrevet 11. mars 2010 Hei Timothy's moster! Takk! Ja det kan se slik ut....hmmmmmm. Småkjipt, men går vel bra håper jeg Litt tung i hodet, så skal ta en tur til jordmor i dag tenkte jeg
Diana83 Skrevet 11. mars 2010 #12 Skrevet 11. mars 2010 Hei hei, holder til i Bodø og har fått veldig god oppfølging føler jeg. Både min og minis helse blir tatt på alvor, og de har hele tiden virket oppriktig interessert i å vurdere hva som er best for oss begge hele linja. Hos meg begynte det med forhøyet blodtrykk hos jordmora i uke 34, kontroll neste uke med +1 protein. Uke 36 hadde jeg enda høyere blodtrykk, +2 prot. og ødemer i bein og ansikt. Ble derfor henvist KK ved Nordlandssykehuset med CTG, blodtrykksmåling, urinprøve, UL for å måle fostervann, blodgj.strømming navlestreng, vekstestimering, osv. Er nå i uke 37 og har vært inne til kontroll ved sykehuset hver dag denne uka.. Er litt slitsomt, men det er et bedre alternativ enn å legge meg inn føler jeg selv. Protein er nå +3 og blodtrykket cirka 145/97. CTG og UL viser at alt ser fint ut og jeg er asymtomatisk, men om det ikke stabiliserer seg eller synker har jeg fått beskjed om at de kommer til å ønske meg innlagt. Nei, nå er klokken allerede alt for mye, så jeg må vel bare hive meg i bilen og kjøre til ny kontroll...kjenner jeg er litt lei av sykehusventinga men føler meg likevel veldig takknemlig for god omsorg og oppfølging. Lykke til til alle dere andre - håper dere også blir tatt godt vare på =)
Helverine Skrevet 11. mars 2010 Forfatter #13 Skrevet 11. mars 2010 Høres ut som du får god oppfølging Diana83 Jeg skal på sykehuset i morgen tidlig. Hvis jeg blir verre utover dagen, kvelden el natten skal jeg bare komme inn. Skulle bare ta det rolig og slappe av i dag...med god samvittighet
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå