frk tordensky Skrevet 1. februar 2010 #1 Skrevet 1. februar 2010 hei- lurer litt på hva som er vanlig i barnehager- annående tv-titting. I barnehagen der snuppa går ser de ganske ofte på film/dvd. dette er byggmester bob og elias, altså ikke noe som jeg tenker er veldig pedagogisk eller lærerikt. De ser det hvertfall 1 gang i uken tenker jeg..Barnehagen er generelt veldig lite ute- og jeg synes de gjør lite aktiviteter eller de er hvertfall ikke flink til å fortelle hva de har gjort. når jeg spør hva de har gjort noe jeg henter er det ofte" de har lekt" eller vi har hatt samlingsstund (Det tar ca 15 minutter tror jeg.. ) så spør jeg alltid om de har vært ute- for datteren min elsker å være ute- og da er det ofte de ikke har hatt tid, har vært lite bemanning, for kaldt, for stygt vær ect...ja, enig i at det har vært kaldt ute i det siste, men de løper jo rundt og er jo godt kledd... Tenker jo at barn generelt ser nok tv som det er - og at barnehagetiden kan fylles med bedre ting enn tv/dvd, som maling, tegning, fellesleking ect. hva synes dere?
2søtesmåh Skrevet 1. februar 2010 #2 Skrevet 1. februar 2010 KAn ikke forvente at de aller minste er ute så ofte.:Ikke på vinteren..Tenker da på hva VI bruker av tid på å komme oss ut to voksne og en 2 åring og en 6 åring...Og i barnehagen, om det så var bare 2stk 2åringer på en voksen, så må man beregne at man bruker tid på bekledning..Mange som er så små tåler ikke å være ute om det blir mye under 5 grader, noen sover på ulike tider, så kommer noen senere så man må vente til de er kommet før man går ut osv osv.... I fjor gikk de i samme barnehage, eldste og minste..De eldste barna var ute hver dag..Uansett..Ofte to turer om været var litt "trasig"...De minste var ikke ute hver dag. MEn det er helt greit.:De gjorde andre ting, og gitt at mange av de minste sov i 2 og 3 timer, de hadde to måltid som fort tar en times tid HVER, så er det ikke mange timer til rådighet..EN samlingsstund på 15 min tar ofte over en halvtime, ungene skal jo samles først.... SÅ om jenta de er på småbarn, synes jeg ikke det høres så ille ut. MEn er det snakk om større barn, avdeling med barn fra 3 år og oppover, DA krever jeg mer utetid..GItt at flertallet har sluttet med bleie...
Sistah*G07*J09* Skrevet 1. februar 2010 #3 Skrevet 1. februar 2010 I vår barnehage ser de aldri på tv. De bruker å ha kino-dag 1-2dager i året. Da lager de popkorn og viser film på storskjerm på ett stort fellesrom. Når jeg spør 2åringen hva han har gjort så sier han stort sett: leket med klosser, plastelina, tegnet e.l. De er ute hver dag, bortesett fra når det er over 10-12minus og vind. Da er det bare de over 3år som er ute. Hver Onsdag er det turdag, de går ikke nødvendigvis langt på tur, men de er ute, å spiser lunsjen ute. Er en kommunal barnehage, så bemanningen er ikke alltid på topp, men de får gjennomført aktivitetene uansett Så synes ikke du krever for mye av barnehagen nei, tv-titting hører ikke hjemme i en barnehage, så det synes jeg absolutt du bør ta opp på ett foreldremøte eller rett med ledelsen.
Fregn@ Skrevet 1. februar 2010 #4 Skrevet 1. februar 2010 Enig med sistah! Da gutten min gikk på småbarn var de sjelden ute på vinteren. Følte de kom med en unnskyldning hver dag om hvorfor de ikke hadde vært ute- kaldt, glatt, regn osv. Latskap mener jeg det er!! Flere foreldre reagerte på dette, tom ansatte på andre avdelinger reagerte på dette.Ansatte på andre avd har sagt fra at de bør være mer ute, men de får da til svar at de vet best og at de ikke har fått noen klager. Nå går gutten min 2. år på storbarn, jenta mi skal begynne i bhg til høsten og da skal jeg snakke med styrer slik at jenta ikke kommer på den avdelingen.
Mimmi84 Skrevet 1. februar 2010 #5 Skrevet 1. februar 2010 man er da VIRKELIG ikke i barnehagen for å se på TV??? Ante ikke at det ble praktisert i det heletatt jeg! Er ikke jobben deres å aktivere/passe på barna da? ikke putte dem foran en Tv så de selv kan slappe av!? Om noen har noen fornuftige argumenter FOR TV, som ikke kan erstattes på bedre vis av lesing eller annen aktivisering, så kom med dem!! Jeg skal prøve å holde min så mye som mulig unna det..
Gjest ronja røverdatter Skrevet 1. februar 2010 #6 Skrevet 1. februar 2010 Du forventer ikke for mye. Jeg forventer i alle fall at tv-titting i barnehagen er noe som skjer unntaksvis, to ganger i året kanskje, bare kanskje. Argumenter om at det tar for mye tid å gå ut, hører ikke hjemme noen plass, synes jeg. Hos oss er vi inntil 6 to-åringer pr voksen og det tar oss maks et kvarter og kle ungene for å gå ut. Om ikke de ansatte i barnehagen ikke klarer å få ungene ut, burde de kanskje finne seg en annen jobb.
petite fleur Skrevet 1. februar 2010 #7 Skrevet 1. februar 2010 Nei, jeg synes ikke du krever fro mye av bhg. I min sønns bhg ser de aldri på tv, og de er ute hver dag med mindre det er beinkaldt. De gjør også ofte andre aktiviteter som å male, leke, leke på våtrommet eller storrommet mm.
melkekua™ Skrevet 1. februar 2010 #8 Skrevet 1. februar 2010 Har denne avdelingen en pedagogisk leder (utdannet førskolelærer)? Hvis ja, så kan jeg ikke fatte hva hun har gjort i timene når hun hadde undervisning. Dette liker jeg ikke!!! Få igang et møte med ped.leder eller styerer omgående, eller begge. Sånn skal det ikke være! Skjønner godt at de er inne på småbarn hvis det er under minus 10, men se tv og ikke komme seg ut pga ditten og datten er ikke holdbart. Det er ikke et godt pedagogisk tilbud dere får!
rosa og en blå Skrevet 1. februar 2010 #9 Skrevet 1. februar 2010 en helt vanlig assistent bør kunne klare å aktivisere ungane., å sette på en film er en billig aktivitet, der de voknse kan drikke kaffi. i vår b-hage er det film en dag til jul. og vi har har sett på film en dag i januar da det var -17, 4 dag på rad. men bare store avd. og det var ikke alle barna som ikke ville se engang.
BlåBlå Skrevet 1. februar 2010 #10 Skrevet 1. februar 2010 Det er første gangen jeg har hørt om barnehage som har Tv.
Honningmelon Skrevet 1. februar 2010 #11 Skrevet 1. februar 2010 I vår bhg ser de sjelden på TV. De har kinodag en dag i halvåret kanskje. Og de er mye ute.
Carta Skrevet 1. februar 2010 #12 Skrevet 1. februar 2010 Dette syns jeg hørtes merkelig ut... Sønnen min har gått i samme barnehage i 2 år og de har gått på kino en gang og sett på film i barnehagen 2-3 ganger maks. Det er jo ikke for å se film de går i barnehagen! En gang i blandt er greit, men hver uke syns jeg er litt drøyt. Greit nok at det er kladt ute, men da får de jo heller finne på noe annet.
frk tordensky Skrevet 1. februar 2010 Forfatter #13 Skrevet 1. februar 2010 takk for tilbakemelding! jenta er 2,5 år, så er på småbarnsavdeling, men de er veldig lite ute altså. selv om det har vært kaldt ute nå en stund, har det ikke vært kjempekaldt hver eneste dag, hvertfall ikke på formiddagen. ikke alltid like lett å vite hvordan andre barnehager gjør det , så flott å høre fra dere. ped leder er veldig fersk - så kanskje jeg bare hjelper hun med å fortelle hva jeg tenker- og da er jeg hvertfall ikke kjempeurimelig om jeg ber de begrense tv/dvd i barnehagetiden til et minimum takk,takk
Anne-B. Skrevet 1. februar 2010 #14 Skrevet 1. februar 2010 Det finnes ikke pedagogiske tv-programmer. Underholdning er ikke læring. At ungene ser for mye på tv hjemme er ikke noe barnehagen kan noe for. Om dette likevel skjer kun 1 gang i uka, så er ikke det noe å bråke for.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå