Gå til innhold

Noen som kan svare meg ang livmortappen?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Da jeg prøvde å bli gravid, lærte jeg at like før eggløsning er livmortappen lav, deretter stiger den for så å synke rett før mensen. Mens hvis man blir gravid, blir tappen værende høyt oppe.

Det jeg lurer på er: Synker livmortappen igjen før fødselen? I såfall hvor lenge før? Jeg har termin om 4 uker og kjente for første gang etter i dag. (Har ikke turd før av frykt for infeksjon, men vasket meg godt med antibakteriell vask først).

Men nå var altså tappen så langt oppe at jeg rett og slett ikke kunne kjenne den! Har aldri skjedd før. Går til modningsakupunktur og håper det vil hjelpe på modning. Men skal livmortappen synke når modningen kommer skikkelig igang??

Jeg har født to ganger før, men har aldri sjekket dette.

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ingen som vet?

Skrevet

Dessverre. Annet enn at den selvfølgelig trekker seg opp og tilbake når du blir moden. Gjennom graviditeten er den lang og hard. Den skal jo helt bort før babyen kan komme ut (åpningsrier), og en del av modningen på forhånd er jo at den skal bli kort og myk....Jeg har i forveien ikke helt oversikten på hvor godt man skal kjenne den, så det er vel litt vanskelig å si...

Skrevet

Når hodet har festet seg og magen siger ned, så gjør også gjerne mormunnen det samme. Hvilket medfører at den er lettere tilgjengelig. Høyden varierer med andre ord med hvor høyt barnet ligger.

 

Mormunnen kan kjennes som en litt hardere "durt" øverst på fremveggen for de fleste av oss. Den peker ofte bakover. Når den modnes vil den bli mer sentrert og mykerer. Mykhetsgraden sammenlignes ofte med nesetipp vs. underleppe... Åpningen som jordmor og alle andre snakker om er den indre diameteren på mormunnen. Etterhvert som den modnes kan man stikke fingrene inn i åpningen og vurdere hvord mange cm... OBS dette er for trenede fingre. Ikke fordi det er farlig, men rett og slett vanskelig og erfaringsbasert.

 

Kan videre fortelle at på mine 3 fødsler har ikke hodet og mormunnen sunket før ut i fødselsforløpet. Så ingen avslørende detaljer her igården før riene startet... Dessverre(¨,)

Skrevet

Kan være vanskelig å kjenne for den legger seg langt bakover.

Om du kan få hjelp av din kjære kan du med fordel legge deg på noe hardt og sette knyttenevene under rompa slik at du får den litt opp.

Da vil den også løfte seg litt slik at den er lettere å kjenne/finne.

 

Når modningen er skikkelig igang vil den trekke seg lenger vekk da den vil utflate seg samtidig som barnets hode skrur seg nedover og vil komme lenger ned. Om du kjenner etter kan du kjenne hodet der inne.

 

Nå skal det jo noe til å kjenne den selv når man har passert 36 uker altså. Regner ikke med du har så lange hender.

 

Her inne sliter enkelte med å tørke seg bak, he, he!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...