MorHeSa_2 Skrevet 13. januar 2010 #1 Skrevet 13. januar 2010 Kom bare over et innlegg på barneoppdragelse. Var en mor som lurte på om det var vanlig at barn på 8 mnd begynte å trasse. Reagerte på ene svaret hun fikk: "En baby trasser ikke. Å trasse er å teste grenser, noe man også skal ha respekt for, men en liten baby skriker fordi de VIL noe. Ikke tenk at han blir bortskjemt av at du gir etter, det blir han sannsynligvis ikke. Er det naturlig å gi ham det han vil, gjør det. (F.eks gi en sulten baby mat, vær sammen med ham et visst minimum osv). Er det ikke mulig, ha respekt for at barnet er frustrert og trøst etter beste evne. Hvilke situasjoner er det værst i? Hva er det han skriker etter/for?" Jeg må si at jeg absolutt ikke er enig, og det har jeg sittet her og tenkt litt på.... Mulig jeg tar feil, men vil gjerne høre hva andre mener om dette? Og husk at det er snakk om et barn på 8 mnd, ikke en nyfødt baby....
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 13. januar 2010 #2 Skrevet 13. januar 2010 jeg har aldri opplevd at min på 8 måneder har trasset. han har ønsket ting han ikke har fått lov til, og blitt leiseg pga det men aldri trasset i den alderen. hvordan trasser en på 8 måneder?
MorHeSa_2 Skrevet 13. januar 2010 Forfatter #3 Skrevet 13. januar 2010 Jeg mener helt klart at min sønn bevisst har gjort ting han vet han ikke skal, for å teste ut. F,eks at han SKAL lugge bikkja, selv om han VET at han ikke får lov. Går bort til hunden, samtidig som han titter bort på meg for å se om jeg følger med. Er ikke det en viss form for trass eller grensetesting da? Og tar jeg han vekk, blir det hyl og skrik, slår bue i ryggen og det hele. Jeg bare følte at svaret hun fikk rettet seg mot mye mindre barn enn en på 8 mnd. Min sønn på 1 år har ihvertfall hatt en vilje av stål i flere mnd.
maimaimai Skrevet 13. januar 2010 #4 Skrevet 13. januar 2010 Jeg tror ikke så små barn har mulighet til å se konsekvensene av sine handlinger i det hele tatt. Sønnen din ser sikkert bare et stort morsomt kosedyr i hunden, og skjønner ikke hvorfor han ikke kan få lov til å dra litt og leke litt med den.
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 13. januar 2010 #5 Skrevet 13. januar 2010 jeg tror ikke en på 8 måneder tenker "oj, søt hund, han lugget jeg i sta og mamma sa nei. lurer på hva hun sier om jeg gjør det en gang til. kanskje jeg får lov da" tror det heller er "søt hund, KOSE" også blir han sint fordi teite mamma ikke lar han kose. - det betyr ikke at jeg mener at han skal få lov til å lugge hunden, men jeg tror ikke det er trass.
MorHeSa_2 Skrevet 13. januar 2010 Forfatter #6 Skrevet 13. januar 2010 Men en treåring ser vel ikke nødvendigvis konsekvensene heller? Det er vel det trass går ut på, å lære hvordan verden fungerer ved å tøye strikken så langt man kan? Det med hunden er jo et av mange eksempler. Men er det sånn å forstå da, at barn på f.eks 8 mnd ikke har egen vilje da? Mulig det ikke er riktig å si trass. Men slå seg vrang eller noe er kanskje en bedre måte å si det på. Her er hovedinnlegget: "hva gjør dere med babyer som skriker når de ikke får viljen sin? 12:49 9.12.2009 ??? Er min 1.fødde, så har ikke allverden med erfaring på baken! Er det vanlig at de er så stirrige å trassige i en alder av 8 mnd? Han gir seg heller ikke med skrikingen FØR han har fått det som han vil! ikke det at jeg alltid gir etter altså men.. er utrolig irriterende at det skal være slik!" Hva ville dere svart henne da?
MorHeSa_2 Skrevet 13. januar 2010 Forfatter #7 Skrevet 13. januar 2010 Men utifra svaret Hi fikk på dette innlegget, virker det jo nesten som om man skal gi etter for alt en på 8 mnd vil. At barn har basis behov som søvn, mat, bleie, omsorg osv er jo greit. Men er det feil å begynne med grensesetting i denne alderen? Virker som noen syns det, at man bare skal gjøre som unga vil for å unngå grining og skrik... Er ikke helt med på den isåfall... Trassig, viljesterk, sta... Vet ikke hvilket ord man skal bruke...
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 13. januar 2010 #8 Skrevet 13. januar 2010 grensesetting er aldri feil om man står for det mann sier. men sier mann "nei" og ombestemmer seg når barnet gråter så har man jo bæsjet seg selv på leggen. småen forsto nei langt tidligere en 8 måneder og fikk også grenser før det (som ikke spise på blomstene osv). men om man tar det som trass og negtiv oppførsel at de prøver seg, så tror jeg man får en negativ opplæring. se på det som en trening. "jeg sier nei og forklarer hvorfor, du skal ikke gjøre det". og gjenta prossesen til barnet forstår
MorHeSa_2 Skrevet 13. januar 2010 Forfatter #9 Skrevet 13. januar 2010 Men trass i seg selv er jo ikke negativt. Trass er jo barnets måte å finne ut hvordan verden fungerer. De prøver seg, og forventer av oss voksne at vi skal veilede og forklare/vise hvordan ting og verden fungerer. Utifra svaret HI fikk, fikk jeg nesten forståelsen av at små barn ikke har en egen vilje, og vil gå imot beskjeder og instrukser de får... Dette mener jeg ihvertfall er feil. Barn skjønner, og kan mye mer enn hva vi gir de kreditt for. Og om man kaller det trass eller hva, så mener jeg at barn fra tidlig alder vil prøve å teste ut grenser og få oppmerksomhet for oppførselen sin.
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 13. januar 2010 #10 Skrevet 13. januar 2010 jeg har ikke lest tråden og svarer ikke ut i fra svarende hi fikk i den. men jeg har aldri møtt noen som har omtalt trass som positivt "jippi, endelig har hun begynt å utforske grensene våre - det er et bra sunnhetstegn jeg har ventet lenge på". jeg er dypt uenig i at 8 måneder gamle babyer lugger dyr for å se mors reaksjon og blir sinte fordi de igjen skal få se mors reaksjon.
Gjest Skrevet 14. januar 2010 #11 Skrevet 14. januar 2010 Selvfoelgelig trasser ikke en baby paa 8 mnd med mindre du har neste einstein som avkom. Det er ikke det samme som aa si at du maa gi barnet viljen sin, men det trenger troest naar det blir lei seg for barnet forstaar ikke hvorfor det ikke er lov aa lugge bikkja (eller deg for den saks skyld). Foroevrig synes jeg trass er herlig selv om det er slitsomt. Tenk saa viktig det er for barn aa laere aa bruke sin egen vilje og utforske hvor grensen mellom tillatt og ikke tillatt gaar er for at man senere skal fungere som voksen
MorHeSa_2 Skrevet 14. januar 2010 Forfatter #12 Skrevet 14. januar 2010 Hele innlegget mitt baserer seg jo på hva en annen fikk som svar på sitt innlegg. Så å si at man ikke svarer med det som utgangspunkt, blir kanskje litt rart tenker nå jeg.... Hvis du ser på innleggene jeg har kopiert, så ser du kanskje litt mer hva jeg mener. Igjen, så fikk jeg inntrykk av at noen mener at man skal gi barnet viljen sin uansett, fordi de er så små. Men jeg mener at allerede fra liten alder, skal man være klar på grenser og regler. Selvfølgelig skal man ta hensyn til at barna er små, og behandle de deretter, trøste og ta vare på. Men jeg tror barn bevisst eller ubevisst utfordrer foreldre tidligere enn vi gir de kreditt for. Og det var heller ikke meningen at man skulle henge seg opp i å lugge bikkja, Det var kun et eksempel. Det kan være å putte hendene i do, rive ned ting, rive i gardiner, pelle på planter, hoppe i stoler, spise sko, slå storebror osv osv. Er enig i at trass i seg selv er ganske så sjarmerende, selv om det kan være slit. Dette er jo barnets måte å lære sosiale spilleregler, og generelt hvordan verden fungerer.
♥ anonym♥ Skrevet 14. januar 2010 #13 Skrevet 14. januar 2010 Min baby på 6 mnd "trasser" jo også på en måte. når storebror driver med dataen, strekker han, og prøver å kaste seg mot den, for å trykke som han gjør. og når vi da holder han igjen så surver og gråter han mens han fortsatt prøver å komme seg til dataen. Men er vel ikke gjennomtenkt trass akkurat, bare at han også vil. men lar han ikke gjøre alt han vil. han vil drikke av såpeflasker også. men vi sier nei da å. (har forresten en venninde med en 1,5 åring, som får gjøre nesten alt hun vil.. det er veldig slitsomt. men det er vel en annen debatt...)
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 14. januar 2010 #14 Skrevet 14. januar 2010 jeg har svart etter innleggene i denne tråden, men ikke etter der du kopierte innlegget fra. om du mener at vi bør lese den tråden før vi svarer så burde du legge med en link. det kan jeg ikke se at har forekommet
MorHeSa_2 Skrevet 14. januar 2010 Forfatter #15 Skrevet 14. januar 2010 Jeg kopierte de to innleggene det var snakk om og la på tråden her.
:::) Frøken Velferdsrett Skrevet 14. januar 2010 #16 Skrevet 14. januar 2010 da er vi vel enige om hva jeg burde ha lest da? for når jeg skrev: jeg har ikke lest tråden og svarer ikke ut i fra svarende hi fikk i den så mente jeg ikke denne tråden.
KaMa Skrevet 14. januar 2010 #17 Skrevet 14. januar 2010 Trass bunner ut i en bevisst handling. Babyer, som fremdeles ikke har noen formening om at de er egne personer, kan ikke ta bevisste valg som f.eks å trasse. Å bruke sånne ord på babyer syns jeg er nitrist. Trass er et negativt ladet ord. Forøvrig så syns jeg både du, hi, og de du har sitert bruker altfor mange ord med negative konnotasjoner for å beskrive babyers adferd. Mulig som et resultat av dårlig ordforråd. Like fullt er det kjipt overfor barna deres at dere har et slikt syn på dem. Det kommer jo neppe til å forandre seg etterhvert som ungene vokser til, og barn som blir stemplet (definisjonsmakt) som vanskelige, sta, trassige osv blir gjerne nettopp det. Forøvrig viser måten du/dere opplever babyer på, ørliten innsikt i hvordan små unger funker. Du kan jo ikke ta utgangspunkt i ditt eget følelses/reaksjonsrepertoar når babyer skal forstås. De har jo ikke på noen som helst måte evnen til å forstå seg selv eller andre slik foreldrene kan.
MorHeSa_2 Skrevet 14. januar 2010 Forfatter #18 Skrevet 14. januar 2010 Å hjelpes meg KaMa, jeg er nok antagelig den verste mammaen i hele verden. Du kan få adressen min og sende inn en bekymringsmld. Ok? For gutta her i huset blir stemplet, og er omgitt av negativitet, og en mor med ørliten innsikt i hvordan små barn funker. Godt du vet så mye om meg, setter pris på det. Hele poenget var jo at jeg fikk inntrykk av at man hele tiden skulle gi etter for hva barn i den alderen ville, for de ville ikke bli bortskjemte av det uansett. Om du tolker trass som et negativt ladet ord, får være opp til deg. Jeg ser det ikke på den måten, og det har jeg også skrevet lenger oppe. Kanskje det er definisjonen av ordet trass som er problemet da. Minstemann min som nå er 1 år, har hele veien hatt en vilje av stål, og blir veldig frustrert når ting ikke går hans vei. Men om han er 6, 7, 12 eller 18 mnd, så kan man vel ikke gi etter av den grunn. Kall det trass, sterk vilje, frustrasjon eller hva. Det handler om hvordan de reagerer når ting går de imot da ihvertfall. Det virket som moren i innlegget jeg leste lurte på råd om hvordan hun skulle håndtere gutten sin når ting gikk han imot. Ene svaret hun fikk tolker jeg jo dithen at dersom ungen skriker, er det fordi den VIL noe, og at det ikke er farlig om man gir etter for dette. Her er hovedinnlegget: "hva gjør dere med babyer som skriker når de ikke får viljen sin? 12:49 9.12.2009 ??? Er min 1.fødde, så har ikke allverden med erfaring på baken! Er det vanlig at de er så stirrige å trassige i en alder av 8 mnd? Han gir seg heller ikke med skrikingen FØR han har fått det som han vil! ikke det at jeg alltid gir etter altså men.. er utrolig irriterende at det skal være slik!" Da tenker jeg som så at hun kanskje trenger råd til konkrete ting hun kan gjøre når han blir hysterisk. Skal hun avlede, la han ligge å skrike, eller hva gjør man? Å svare at små barn skriker fordi de VIL noe, tror jeg ikke hjelper henne så mye.
KaMa Skrevet 16. januar 2010 #19 Skrevet 16. januar 2010 Vel, at du får inntrykk av noe er ikke det samme som at det _er_ sånn. Gi etter? Å bruke vendinger som "å gi etter" gir inntrykk av at en (babyen) har utøvet et ønske. Ønsker er bevisste. Å gi etter er altså det samme som å la babyen få viljen sin. Og da lurer jeg.. Hvilken vilje? Vilje til hva? At en baby har utforskertrang er da ikke det samme som å vilje til å være ulydig eller å ødelegge ting fordi babyen _vil_ det. Uansett, man trenger da ikke å "gi etter". Man kan takle situasjoner med f.eks avledning og konsekvente gjentagelser. Forøvrig er jeg enig i at babyer under året kommuniserer behov og ikke trass, eller hva du nå ønsker å kalle det. Og det kan være behov som mat, bleie, søvn. Og også oppmerksomhet, nærhet, utforskertrang osv. ..og så er det da opp til forelderen å bestemme seg for hvordan hun/han skal takle barnets signaler. Dekke de, avlede eller vise at barnets signalisering er nytteløse fordi forelderen har behov for å sette babyen på plass, så det ikke "trasser".
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå