Anonym bruker Skrevet 4. januar 2010 #1 Skrevet 4. januar 2010 Når det er noe frøkna mi på 17 mnd ikke får lov til, så begynner hun å grine. Hvis hun da ikke blir løftet opp og trøstet med en gang, så begynner hun å dunke hodet sitt i noe hardt. Det kan være sengekanten i sprinkelsenga, bordkanter, stolkanter, gulvet... F.eks så må jeg alltid løfte henne opp av senga med en gang hun sutrer litt hvis hun ikke vil sove. Hvis ikke begynner hun å dunke hodet sitt hardt i kanten. Sukk. Er dette normalt?
sivbeate Skrevet 4. januar 2010 #2 Skrevet 4. januar 2010 Ja gutten vår gjør også det noen ganger. Har lest at de gjør det for å få oppmerksomhet..Å at vi ikke skal gi dem det, for det er derfor de gjør det. Når de merker at de ikke kommer noen vei med det slutter de fleste, for de får jo bare vondt
Indigo 08-10-13 Skrevet 5. januar 2010 #3 Skrevet 5. januar 2010 Uff, ja vår gutt gjør også det noen ganger når han blir frustrert. Dunker hodet i gulvet. Jeg tar han opp og trøster, ellers blir han jo både gul og blå i panna.
Anonym bruker Skrevet 5. januar 2010 #4 Skrevet 5. januar 2010 Sønnen min gjorde også dette, men vi lot ham bare få holde på av to enkle grunner: -det er hans måte å få ut frustrasjonen på -han dunker jo ikke så hardt at han blir skadet!! og om han er så uheldig en av alle de gangene han gjør det så har han lært noe:) så enkelt er det med den saken!!
Anonym bruker Skrevet 6. januar 2010 #6 Skrevet 6. januar 2010 Hi her, takk for svar. Synes det er vanskelig å bare la henne gjøre det jeg. To ganger har hun dunket hodet i skarp bordkant så hun har fått kutt i panna og begynt å blø. Flere ganger har hun endt opp med store blåmerker og kuler i panna. Virker jo ikke som hun lærer av det. Uff, håper hun lærer å vise frustrasjon på en annen måte snart.
Sikori Skrevet 6. januar 2010 #7 Skrevet 6. januar 2010 Min sønn på 20 mnd gjør det samme og har gjort det lenge. I det siste har det blitt verre. Ringte derfor helsestasjonen for et par dager siden. De sa vi ikke måtte la han dunke hodet da harde støt kan gi hjernerystelse, gjentatte støt (om enn ikke så harde) kan også gi hjerneskade. (Tenk boksere, i aller verste fall Mohammed Ali.) Ikke dermed sagt det vil skje, men det er risiko for det. Derfor anbefalte de å "ta han ut av situasjonen" når han dunket hodet, og si med rolig stemme at han ikke må gjøre det, at det gjør vondt. Ikke hev stemmen, ikke bli sint. Gi det heller ikke for mye oppmerksomhet. Avled barnets oppmerksomhet ved f.eks. å ta frem en spennende leke. Vi skulle være konsistente og gjør dette hver gang han dunket hode. Hvis dunkingen ikke opphørte etter "en stund" (gudene vet hvor lenge det er), men ble et mønster, skulle vi ta kontakt med helsestasjon eller lege for konsultasjon og ytterligere oppfølning. For egen regning kan jeg legge til at man også kan utstyre barnet med hjelm.
Indigo 08-10-13 Skrevet 6. januar 2010 #8 Skrevet 6. januar 2010 Er fullstendig uenig i å la barnet dunke hodet for å få ut frustrasjon, samt å lære.?? Barnet kan skade seg!.Dessverre skjønner de små ikke sitt eget beste. Min lille kan like godt dunke hodet i flisene på badet, som i parketten i stua. Og han skriker bare enda mer etter dunkingen fordi da får han vondt. Han slutter ikke før han blir tatt opp og trøstet og avledet.
Anonym bruker Skrevet 6. januar 2010 #9 Skrevet 6. januar 2010 Funka særdeles bra hos oss å bare la han gjøre det. han lærte fort hvor han ikke burde dunke hodet, eller det at han faktisk ikke burde gjøre det i det hele tatt. Han fikk jo ikke noe oppmerksomhet på det. i tillegg så har han aldri, ikke en eneste gang, fått kul, blåmerke e.l.' Glad jeg ikke er hønemor!!
Elefanten Skrukkeskinn Skrevet 11. januar 2010 #10 Skrevet 11. januar 2010 Da gjorde han det nok ikke så hardt som de andre fortvilte her da!!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå