Gå til innhold

50/50


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvordan fungerer det når barnet skal være 50/50 hos mor og far?

 

Altså hvem har "siste stemmen" om man kan si det på den måten.. Tenker i forhold til skolevalg, bosted etc.. Vet at det beste selvfølgelig er om man blir enige, men om man ikke klarer det?

 

Og hvordan er støtteordninger når man deler 50/50 på omsorgen?

 

Mye å tenke på oppi alt sammen..

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Dersom man har 50/50 skal avgjørelser om barnet tas i fellesskap mellom foreldrene. Så vidt jeg har forstått har dermed ingen av foreldrene "vetorett" om de ikke blir enige. Det er mulig dette kan løses ved en (skriftlig) avtale mellom foreldrene om at den ene har hovedmyndigheten, men dette vet jeg ikke nok om. Det er vel en grunn til at de sier 50/50 krever at foreldrene er gode til å samarbeide.

Angående støtteordninger er man vel ikke aleneforsørger ved 50/50, så det meste faller vel bort. Barnetrygden deles mellom foreldrene, slik at man får halv barnetrygd, men man har rett på 50% av utvidet barnetrygd dersom man ellers har rett på denne (ikke er gift på nytt eller har hatt ny samboer de siste 12 mnd). Når det gjelder bidrag blir begge foreldrene pliktige til å betale til den andre, men dette løses ved at det beregnes et nettobidrag fra den som skal betale mest (den enes bidrag minus den andres bidrag), evt lager man en privat avtale.

 

Håper dette ga deg svar på noe av det du lurte på, og at andre evt kan supplere :-)

 

Hilsen stemor med 50/50-fordeling av stebarn :-)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...