Gjest Skrevet 21. desember 2009 #1 Skrevet 21. desember 2009 Hva legger dere i dette begrepet? Har en baby på 4 mnd som jeg vil si jeg fullammer, men jeg gjør kanskje ikke det? Hun får, i snitt, 1 flaske med mme annenhver uke. Når hun var akkurat 4 mnd fikk hun smake litt på grøt, bare noen få skjeer to dager, men det virket som hun fikk knip, så jeg har ikke gitt henne mer (en uke siden sist nå). Eller får hun kun mm. Har tenkt å vente med grøtstarten til over nyttår i hvertfall, men kommer til å la henne smake litt på f.eks most gulrot om vi har kokt gulrot til en middag, litt skrapt pære, banan osv om vi har dette for å venne henne til ulike smaker. Da snakker jeg ikke om å gi en halv gulrot/pære/banan, men kanskje 1-2 ts'er bare for smaken sin del. Har i hvertfall hørt at jo mer små babyer får smake på, jo større sjanse er det for at de ikke blir kresen når de vokser til. Kan jeg likevel si jeg fullammer om hun får bitte små smaksprøver av fast føde? Ikke at det har så mye å si altså, bare lurer litt :-)
MintCondition Skrevet 21. desember 2009 #2 Skrevet 21. desember 2009 Fullamming er jo pr. def at de KUN har fått mm som næring. Når man gir flaske i tillegg, og begynner med smaksprøver på grøt, da fullammer man ikke lengre
The Bad Gal Skrevet 21. desember 2009 #3 Skrevet 21. desember 2009 Det å fullamme, for meg, innebærer at alle måltidene er morsmelk. Om man begynner å gi litt smakspørver av ting vil jeg likevel si at man fullammer, siden alt babyen skal ha av næring i hovedsak kommer fra puppen. Selv ga jeg ikke grøt e.l før hun var et halvt år, men fra hun var 4-5 mnd ga vi sviskemos hver dag for å regulere magen hennes, vil likevel si at jeg fullamma.
Gjest Skrevet 21. desember 2009 #4 Skrevet 21. desember 2009 Vil vel ikke akkurat si jeg gir flaske i tillegg når det bare er en og annen sjelden gang, men hun får litt mme innimellom ja fordi jeg ikke ser poenget i å pumpe meg for bare ett og annet måltid uten pupp ;-) Da har jeg vel aldri fullammet vesla da i følge din definisjon, for hun måtte få litt mme på barsel også før melken kom skikkelig hos meg.
MintCondition Skrevet 21. desember 2009 #5 Skrevet 21. desember 2009 Men er det så farlig da? Begge mine har også fått mme i tillegg når jeg skulle bort, av samme grunn som din fåt. Jeg har aldri blitt venn med pumpa
Gjest Skrevet 21. desember 2009 #6 Skrevet 21. desember 2009 Nei, nei, var bare nysgjerrig på andres definisjoner :-) Selv mener jeg at jeg fullammer selv om hun får mme en og annen gang og evt bitte små smaksprøver av andre ting. Jeg har samme definisjon som hun over her, at så lenge så godt som all vesentlig næring kommer fra mm, så fullammer en, men alltid spennende å se hva andre tenker.
MintCondition Skrevet 21. desember 2009 #7 Skrevet 21. desember 2009 Norske myndigheter følger WHOs definisjon av amming som skiller mellom fullamming og delvis amming: Fullamming: Barnet får kun morsmelk, men kan få vitaminer, mineraler og medisiner. Delvis amming: Barnet får morsmelk, industriprodusert melkeblanding, mat eller annen drikke.
yasmina Skrevet 21. desember 2009 #8 Skrevet 21. desember 2009 Fullamming er naar en ikke gir anen mat en pupp. Smaksproever er ikke annen mat i mine oeyner, det er som navnet tilsier kun prover og ikke erstatning for et puppmaaltid. Jeg ville sagt du fullammet !
lille sprelle Skrevet 21. desember 2009 #9 Skrevet 21. desember 2009 Jeg sier at jeg i "praksis fullammet" selv om hun av og til fikk mme eller pumpemelk på flaske og etterhvert også fikk litt velling. Har goså brukt begegrepet - "bryst som hovedenæring" for perioden frem til hun begynte å spise mer enn bare smaksprøver.
Collette Skrevet 21. desember 2009 #10 Skrevet 21. desember 2009 Det er vel at babyen kun får morsmelk og ikke noe annet. Jeg har akkurat vært på kurs på Nasjonalt Kompetansesenter for amming og det var den definisjonen de brukte der. Det er for eksempel slik at straks man innfører noe annet enn morsmelk, skjer det noe i tarmveggen som faktisk gjør at beskyttelsen som morsmelk har mot astma og allergier minsker. Visste dere at en mor som har HIV faktisk kan amme barnet sitt? Det forutsetter at barnet ikke får noen annen næring (Ikke mme, tran eller sukkervann). I noen land ammer noen mødre med HIV frem til 6 mnd og så må de kutte tvert. Straks noe annet blir innført er sjansen mye større for at barnet får HIV. Her i Norge er det imidlertid ikke anbefalt at HIV-positive mødre ammer. Men det kan være aktuelt i land hvor hygienen er dårlig.
Gjest Moave Skrevet 21. desember 2009 #11 Skrevet 21. desember 2009 Til dere som mener at babyen ikke skal smake noe som helst annet ved fullamming, - hva da med tran? Jeg tror oppfatningen om at fullamming ikke innebærer å smake på noe annet, skaper en del problemer. Særlig hvis en fullammer til barnet er 6 måneder. Hvis barnet ikke har smakt annet enn mm da, er det mange som nekter å smake på annet. Jeg anbefaler derfor alle å la barna få små smaksprøver på fruktmos og annet fra de er 4 måneder, for å skape en interesse for mat senere. Jeg mener likevel barnet fullammes dersom det aller meste av næringen kommer fra mm.
MintCondition Skrevet 21. desember 2009 #12 Skrevet 21. desember 2009 Moave; tran går under vitaminer, så det rokker ikke ved definisjonen av fullamming. Hvorvidt folk gjør det ene eller det andre spiller liten rolle for meg (begge mine har begynt med grøt før de ble 6 mnd), men det var nå en gang DEFINISJONEN av fullamming HI spurte om.
Gjest Moave Skrevet 21. desember 2009 #13 Skrevet 21. desember 2009 For meg rokker ikke smaksprøver ved definisjonen av fullamming, dvs at hovedtyngden av næringen kommer fra mm. Men vi kan godt være uenige i det, det finnes vel ingen fasit.
erteposen + 4 Skrevet 21. desember 2009 #14 Skrevet 21. desember 2009 Jeg tenker det er kun mm, med unntak av barnevakt mme. Mine får supervondt i magen av mm, grønnsaker, grøt osv. når vi har gitt bittelitt smaksprøver. VI må vente til de er over 6 mnd. Og jeg som tenkte at velling var en god ide siden mor er kraftig lei av å fullamme tvillinger:/
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå